Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi értelme van még az eskünek...

Granulátum kérdése:

Mi értelme van még az eskünek a XXI. században? (jogi értelemben)

Figyelt kérdés

(pár hónapja én kérdőjeleztem meg a megbánás, mint jogi fogalom értelmét is)


Szóval miért kell egy országgyűlési vagy önkormányzati képviselőnek esküdöznie, hogy csak a jó úton fog haladni és nem tér le a gazosba; hiszen ha megválasztották akkor automatice ő a képviselő egy bizonyos naptól kezdve, és ha valamit nem jól csinál, akkor le vannak írva törvényben a szankciók.

Ugyanígy nem értem a házassági fogadalmat sem, legalábbis a polgári szertartás keretén belül: elvileg a házasságok 60%-a válással végződik, tehát a hatvan százalék hamisan esküdött, amire nincs szankció (a templomi esküvővel most nem foglalkozom).

A főiskola beiratkozásán aláírtam egy esküt, hogy nem nyúlok tisztességtelen eszközökhöz, aztán kétszer puskáztam a négy év alatt. Tehát jogilag szabályt szegtem?


Aki otthon van a(z alkotmány)jogban, írja már le röviden, hogy mennyire számít az eskü betartása vagy megszegése a jogban.



2012. okt. 1. 09:05
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Tehát nem lehetne az esküt kivezetni a közéletből?
2012. okt. 1. 09:08
 2/11 anonim ***** válasza:
31%

Azért, mert amiről te beszélsz a törvény, az lószart sem ér.

Ez épp olyan dolog, mintha kötsz valakivel egy szerződést. A szerződés sem ér lószart sem, ha nem akarják betartani. Épp ezért az adott szó mindig többet ér egy írásos szerződésnél. Az eskü pedig az adott szó egy szigorúbb változata. Minden esetben kötelező érvényű.


Néhány szó a tiszti becsületszóról:

Régebben ha egy tiszt valamire a szavát adta azt köteles is volt betartani. Amennyiben nem tartotta be, köteles volt főbe lőni magát. Amennyiben nem tette ezt meg mindenhonnan kiközösítették. A tiszti kar előtt nem volt többé becsülete, számkivetett életet élt.

Remélem érted már, hogy a tiszti becsületszó szinte mindennél komolyabb garanciát jelent a világon. Egyetlen dolog jelent még ennél is komolyabb garanciát, az pedig az eskü.


"Ugyanígy nem értem a házassági fogadalmat sem, legalábbis a polgári szertartás keretén belül: elvileg a házasságok 60%-a válással végződik, tehát a hatvan százalék hamisan esküdött, amire nincs szankció"


Dehogynincs szankció. Az ilyen embereknek Isten színe előtt kell felelniük tetteikért. Sokkal komolyabb szankció, mint amit az emberek által alkotott jog gyakorol.


"A főiskola beiratkozásán aláírtam egy esküt, hogy nem nyúlok tisztességtelen eszközökhöz, aztán kétszer puskáztam a négy év alatt. Tehát jogilag szabályt szegtem?"


Jogilag nem. Erkölcsileg. És ez sokkal súlyosabb, mintha jogilag szegtél volna. Azt próbáld felfogni, hogy a jogot emberek alkották. Annak semmi jelentősége nincsen a világ működését illetően. A jogot felejtsd el örökre, nem a jog, hanem az erkölcs és a közösség normái szerint kell élni. Ez pedig nem jelenti azt, hogy a kettő ugyanaz, hiszen a jogot nem maga a közösség, hanem egy szűk jogalkotó gárda alkotja, és ez nem mindig harmonizál a közösség érdekeivel.

2012. okt. 1. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
46%

"Tehát nem lehetne az esküt kivezetni a közéletből?"


Ha valamit ki kéne vezetni az épp a jog. Az eskünek van jelentősége az ember életében, a jognak nincsen.

2012. okt. 1. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy sokan úgy gondolják, ahogy a fentiek, viszont sokan meg megesküdnének bármire ha úgy hozza az érdekük.


Az is a gond az esküvel, hogy nincsenek meg a betartatásához szükséges feltételek. Ezért kéne beszüntetni.


Ha Pista nem akar velem szóba állni mert esküszegő vagyok, legfeljebb majd Jóskával fogok barátkozni.

2012. okt. 1. 09:26
 5/11 anonim ***** válasza:
Sok emberből már eltűnik az erkölcs fogalma, de sok embernek még mindig fontosabb az adott ember szava, mint ami papíron van!
2012. okt. 1. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem megszüntetni kellene az esküt, hanem a be nem tartóját keményen büntetni.
2012. okt. 1. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha megszegsz egy szóbeli megállapodást a fent említett Jóskával, akkor másokkal is megteszed, tehát nem csak Jóskával nem tudsz majd barátkozni, hanem nem lesznek barátaid, amiért csak magadat okolhatod.
2012. okt. 1. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"Ha Pista nem akar velem szóba állni mert esküszegő vagyok, legfeljebb majd Jóskával fogok barátkozni."


Nézd, én igazán nem akarlak megbántani, de ha nálad az eskü vagy az adott szó ennyit jelent, akkor igen nagy bajok vannak az értékrendeddel.

Most megpróbálom egy jóérzésű ember szemszögéből elmagyarázni:

Ha az ember az esküjét vagy az adott szavát megszegi, nem az a legnagyobb büntetése, hogy Pista szóba áll -e vele, hanem hogy a saját lelkiismerete szóba áll -e még vele.

2012. okt. 1. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
49%

Nyugat és kelet között ez is a különbség ... h még keleten van súlya az adott szónak .. addig nyugaton csak az számít amit aláírtak és 3 helyen tanú is aláírta különben semmisnek veszik és irány a bíróság!

Vidéken még jobban él az, h. adott szónak súlya van.

2012. okt. 1. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Az eskü egy erkölcsi kötelék. Ha megszegi valaki, akkor csupán társadalmi szinten őt minősíti, hogy mennyire szava hihetetlen az ember. Más következménye nincs. De kinek mennyit ér az erkölcs, döntse el maga.
2012. okt. 1. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!