Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha érettségi után 1 évig...

Ha érettségi után 1 évig levelezőre megyek, akkor megszüntetik a családit és árvaságit, de ha utána visszamegyek nappalira, mind kettőt fizetik tovább 23 éves korig nem?

Figyelt kérdés
Elméletileg így kell hogy legyen.
2012. nov. 4. 22:02
 1/8 anonim ***** válasza:
Családit egyetemista már nem kap. Árvaságit nem tudom. De a levelezős mellett semmi nem jár az biztos, még a TB biztosításodat is neked kell fizetned.
2012. nov. 4. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Levelezőn ösztöndíj és szociális sincs.
2012. nov. 4. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Persze, 28 éves korodig fognak fizetni mikor tudsz járni levelezőire is full támogatás nélkül.

Egyébként csak az árvaságit kapod vissza, de azt se biztos.

2012. nov. 5. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Elméletileg és gyakorlatilag sincs így.

Először is nem mindegy, hogy közoktatásban, vagy felsőoktatásban tanulsz tovább: családi közoktatásban járhat, felsőoktatásban nem.

Az sem mindegy, hogy van-e mellette rendszeres jövedelmed (ha van, nem kaphatod).

A családi pedig annak a tanévnek a végéig jár maximum, amelyikben betöltöd a 20. életéved. Pár éve még 23 volt.

Másrészt pedig most ez a törvényi szabályozás, de lehet, hogy mire nappalis leszel, már más lesz (és általában nem kedvező irányba szokott változni)

2012. nov. 5. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Idén kaptam papírt (fél-hónapja) /a 2 "támogatás" egységes és ez állt rajta nem szó szerint:


Ha a tanuló nappali tagozatos és még nem töltötte be a 23. életévét, akkor családi illetve a hagyatéki végzésben szereplő árvasági összeg illeti meg.


Amennyiben a tanuló halaszt, vagy megszünteti a tanviszonyát, azt is jelezze.


És akkor volt olyan hogy "tanviszony x-y-ig"


Családi felső és középoktatásban is jár. Bátyám felsőn tanult én közepen és járt és az van ráírva hogy bárkinek jár 23. életévéig betöltödően nappali tagozatos tanviszony mellett.


Azt tudom, hogy osztálytársam 1 évet halasztott egézségi problémák miatt, és ezt jelezte az iskola (addig megszüntették a támogatásokat), majd újra kapta a családit.


Mellesleg a 2 támogatás egységes nincs különbség köztük. Csak összegileg, ha egyiket X ideig fizetik, akkor a másikat is.

2012. nov. 5. 14:08
 6/8 A kérdező kommentje:

utolsó!


Családi mellett is lehet dolgozni, csak jelezni kell feléjük, így csökkentik a "támogatás" összegét. Árvaságit ez nem érinti.


OKJ-ről van szó. Dolgozni meg nem tervezem, hiszen levelezős is tanulás. Egészségi problémák miatt gondolkozok így.


OKJ-s sulim adatlapján is ottvan, amennyiben nem töltöttem be 23. életévemet, kapom az igazolást és X összegű összeg/év. Mint írtam, etéren árvasági is ugyanilyen (ugyanaz a nyomtatvány, ugyanaz az eljárás, apró különbségek vannak)

2012. nov. 5. 14:11
 7/8 A kérdező kommentje:

2/6


te nem érted a kérdést szerintem.

2012. nov. 5. 14:12
 8/8 anonim ***** válasza:

Kérdező! HA már ilyen nagyon okos vagy:

Nem családi pótlék, hanem iskoláztatási támogatás.

A törvény szövege:

"8. §25 (1)26 Iskoláztatási támogatásra jogosult

aa) a tanköteles gyermekre tekintettel a gyermek tankötelessé válása évének november 1-jétől a tankötelezettség teljes időtartamára, valamint

ab) a tankötelezettsége megszűnését követően közoktatási intézményben tanulmányokat folytató gyermekre (személyre) tekintettel annak a tanévnek az utolsó napjáig, amelyben a gyermek (személy) a huszadik - a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény alapján fogyatékossági támogatásra nem jogosult, de sajátos nevelési igényű tanuló esetében huszonharmadik - életévét betölti;"

Érthetően benne van: KÖZOKTATÁSBAN, HUSZADIK ÉLETÉVÉT.

Hacsak nem vagy sajátos nevelési igényű (és ez nem arra vonatkozik, hogy árva vagy)

Viszont sehol nincs kitétel arra a törvényben, hogy NAPPALI tagozaton.

Ellenben benne van:

"14. §48 Amennyiben a tizennyolcadik életévét betöltött személynek rendszeres jövedelme van, úgy a rá tekintettel vagy a részére megállapított családi pótlék folyósítását a negyedik hónaptól mindaddig szüneteltetni kell, amíg rendszeres jövedelemmel rendelkezik."

Olyan pedig nincs, hogy csökkentik a családi összegét.

Törvényben meghatározott összeg jár, attól függően hogy hány gyermekre jár a családi és hány gyermek számítható be a családi pótléknál a gyereklétszámba.


"Mellesleg a 2 támogatás egységes nincs különbség köztük. Csak összegileg, ha egyiket X ideig fizetik, akkor a másikat is."

Mellesleg ez egyáltalán nem így van.


"OKJ-ről van szó" : Az OKJs képzés lehet közoktatás keretén belül, vagy felsőoktatásban.


"OKJ-s sulim adatlapján is ottvan, amennyiben nem töltöttem be 23. életévemet, kapom az igazolást és X összegű összeg/év."

Ez pedig úgy marhaság ahogy van: a támogatásokat akár családi, akár árvasági, de még az ösztöndíjat és a szoc.támot is havi összegben állapítják meg.


Az idősebb gyerekem felsőoktatásban tanul, családi pótlék már nem jár rá, viszont beleszámít a gyermeklétszámba, így a fiatalabb gyerekem (aki közoktatási (gimnázium) intézményben végzi az OKJs képzést) után havi 13300 forint Csp-t kapunk, nem 12200-at.

Mellesleg a szomszéd is kapja a 19 éves fia után a havi 12200 Ft-os cspt; a fiú esti gimibe jár, nincs saját jövedelme.


Ahogy az egyik válaszoló írta, a levelező alatt még a TBdet is magadnak kell rendezned:

2012. nov. 5. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!