Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lakásátíratás. Érdemes-e...

Lakásátíratás. Érdemes-e haszonélvezeti jogot rátenni?

Figyelt kérdés

Édesanyám nevemre íratná a lakásunkat haszonélvezeti joggal a saját nevére.

A lakás értéke kb 15 millió Ft. Ügyvéd ismerősünk elmondta, hogy a haszonélvezeti jog csak a haszonélvező halálával szűnik meg, ha le akar mondani róla vagy elajándékozná nekem, az is illetékköteles, sőt, elég borsos az illeték is - kb 5 millió Ft!


Azért gondoltunk a haszonélvezeti jogra, nehogy valaki átverjen vagy el akarja venni a lakást, mert ez mégiscsak egyfajta biztosíték. Vagy rosszul gondoljuk?


2012. dec. 11. 13:40
 1/6 anonim ***** válasza:

minek az illetéke 5 millió forint egy 15 milliós lakásnál??!! - keress másik ügyvédet


és nem hülyeség a haszonélvezet bejegyeztetése

2012. dec. 11. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Andizsuzsi ***** válasza:

Egyenes ági rokonok között az ajándékozás illetékmentes.


"17. § (1)59 Mentes az ajándékozási illeték alól:


p) az ajándékozó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is) által megszerzett ajándék"


Keressetek másik ügyvédet.

2012. dec. 11. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A haszonélvezet megváltása lehet 5 millió körül simán. Lehet, hogy az ügyvéd jól mondta, a kérdező is írt erről.
2012. dec. 11. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
na most még inkább tanácstalan lettem :O
2012. dec. 11. 16:02
 5/6 anonim ***** válasza:

A haszonélvezet értéke lehet 5 millió.

De a lemondás után fizetendő illeték ennek nyilván csak egy töredéke.

A haszonélvező nyilván ingyen is lemondhat róla, de az illetéket meg kell fizetni. (Ami egyenesági rokonok között nulla ajándékozás esetén.)

2012. dec. 12. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A haszonélvezetről lemondás után fizetendő összeg az életkorral változik. Egy fiatalabb emberé többet ér.

Apu lemondott a javamra, egy 14 millás ingatlan esetén, 600.000 Ft körül kellett érte illetéket fizetnem. Igaz, ennek már jó pár éve, de az 5 milla szerintem is túlzás.

Ki akarná elvenni a lakást?

Nos, ha anyukád helyében lennék, rátetetném, hiszen több olyan sztorit hallottam már, hogy a szülő a saját lakását a fiatalok nevére iratta, akik végül kidobták onnan.

A helyedben viszont nem tenném, mert a haszonélvezőnek több a joga, mint a tulajnak, ha el akarnád adni, vagy bármi, simán megvétózhatja, akár ki is tehet a saját lakásodból. Persze te tudod, hogy milyen a viszonyotok.

2012. dec. 13. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!