Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » 12 bejelentett lopás, és több...

12 bejelentett lopás, és több százezer forintnyi kár után az elkövetők nem kapnak semmit, mert 14 éven aluliak. Szóval 14 év alatt mindenki lophat hisz úgysem lesz következménye?

Figyelt kérdés
Még 2009 januárjában egy szerdai napon ellopták a táskámat egy étkező helyiségéből.Gondolom azért pont azt,mivel gimnazista lány révén nem hátitáska volt.Benne könyveim,1500 forintom,testnevelés cuccaim,amik közel sem voltak olcsóak.Természetesen bejelentettük a rendőrségen a dolgot,a keletkezett károm 33500 ft lett.Rá egy hétre másik osztálytársam mobiltelefonját lopták el ugyanonnan + 5000 forintjá,amit nem jelentett be.Ma kaptam egy határozatot,miszerint megszüntetik a nyomozást,mivel 4 14 év alatti -3 lány 1 fiú- követte el a 12 bejelentett lopást.50000-res szemüveget,Yamaha fuvolát,bankkártyákat és készpénzt loptak,amiket beismertek.Nem kapnak semmit mert gyermekkorúak.Szeretném hozzátenni,hogy nem kisebbségiek,hanem "rendes" családban nőttek fel.Megússzák?Sohasem lesz semmi következménye annak,hogy több százezernyit elloptak?Persze én nem tudok mit tenni,de nagyon ideges vagyok emiatt.
2009. aug. 27. 12:14
 1/8 anonim ***** válasza:
85%

Jajj h velem miért nem történik ien soha, pedig úgy állba rúgnék pár mocsok gyereket :S


A szülőkön nem lehet leverni a kárt? Akár jogi akár család-család közti úton?

2009. aug. 27. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A magyar törvények szerint a 14. év alattiak nem büntethetők. A szüleiket megpróbálhatjátok beperelni polgári bíróság előtt, de az nektek kerül pénzbe, és ki tudja, a bíró hogyan fog dönteni.
2009. aug. 27. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
71%

"14 év alatt mindenki lophat hisz úgysem lesz következménye?"


Nincs büntetőjogi következménye. Elvileg kellene, hogy legyen következménye a tolvaj gyerek szülei részéről. Ha nincs, az nem a jogrendszer, hanem a szülők hibája.


Egyébként aki 14 éves korában táskákat lop, az azt szokja meg, hogy ezt lehet, és 15 éves korában is ugyanúgy lopkodni fog, akkor viszont javítóintézetbe csukják. Majd amikor onnan kemény bűnözővé kiképezve kijön, akkor nem sok idő kell ahhoz, hogy ismét elkövessen valamit, és megy vissza a böribe. Az ilyen emberek ezután az életük nagy részét rács mögött szokták tölteni, és csak 40-50 felé nyugszanak le. Szóval nem egészen igaz, hogy nincs következmény.

2009. aug. 27. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
74%
Sajnos idióta törvények miatt tehetetlen az ember ilyen helyzetben. A mai világban SOHA nem szabad nyilvános helyen őrizetlenül hagyni a dolgaidat, még akkor sem, ha úgy érzed, biztonságban vannak. Tudom, hogy kényelmetlen, de magaddal kell vinni még akkor is, amíg sorbaállsz a kajáért.
2009. aug. 27. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
69%
Nincs következménye 14 év alatt, és a szülőkön se lehet behajtani. Mint ahogy nem lehet pénzbírságot adni egy olyan gyereknek aki még részt vesz az oktatásban és nincs bejelentett állása, ugyanis nem ő fizetné ki, hanem a szülei, vagyis nem őt büntetnéd meg ,hanem a szüleit. Ugyanígy 16 éves kor alatt nem lehet neki közmunkát megítélni ,mivel hivatalosan csak gyámügyi engedéllyel dolgozhat, a gyámügy meg ilyenre nem ad engedélyt. Ez van!
2009. aug. 27. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem büntethető, de az érvényesítésnek polgári úton nincs akadálya, elméletileg. Ha a kiskorúnak volt belátási képessége a károkozáskor, akkor felel a kárért, ha nem akkor pedig a gondozója,és ilyenkor a kedves szülők valóban kötelezhetőek a kár megtérítésére. Én azt mondom lehet perelni nyugodtan, persze ha ismert a személy. Ennél bagatellebb ügyekkel is se perc alatt mennek bírósághoz, úgyhogy csak azért, mert úgyse ítélik meg nincs értelme nem perelni.
2009. aug. 27. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha ismered a családjogot és a bírói gyakorlatot tudnod kell,hogy ha meg is ítélik a kár megtérítését, azt nem háríthatják rá a szülőre, esetleg a az állam megelőlegezi ( ekkora összegnél nem fogja) és később vonják a gyerek fizujából , egyebekből. De erre elég kicsi az esély.
2009. aug. 27. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Igazából a perelésnek mostmár semmi értelme sem lenne.Nem ismerem az "elkövetőket",vidéki vagyok,ők is vidékiek,csak a megyeszékhely köti össze a dolgokat.Később aztán rá egy hétre közmunkások bevitték az iskolámba a szanaszét szaggatott,-és ázott táskámat,amiben a könyveim voltak,párat még megtudtunk menteni.Minden egyéb kiszedve,és a táskát sem tudtam már használni.Az a baj,hogy több olyanról tudok,aki be sem jelentették a lopásokat,mert "úgysem lesz semmi".A határozatban irták,hogy amiket megtaláltak sértettek dolgait,azokat visszajuttatják,így pl. telefont stb.

A lényeg,hogy nagyon kiakadtam,és akkor,mikor a lopás történt,teljesen kiborultam,napokig minden bajom volt.Sohasem gondoltam volna,hogy egy táskalopás ennyire "traumát" okoz,persze lehet én vagyok csak túl érzékeny.:/:)

2009. aug. 27. 17:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!