Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy lehetne megelőzni, hogy...

Hogy lehetne megelőzni, hogy anyám után adósságokat örököljünk? (Jogban, biztosításban jártasok, hasonló tapasztalattal rendelkezők? )

Figyelt kérdés

A tudtom nélkül vett fel innen-onnan tetemes mennyiségű kölcsönt az utóbbi években.Budapest bank, A hitel, biztosítási kölcsön, meg a frász tudja még mi, közben szomszédoktól is kért kölcsön, bár csak kis összegeket, meg tőlem is.Fogalmam nincs, hogy tudott ennyi hivatalos helyről kölcsönt szerezni...

Nagy részét már visszafizette.Most derült rá fény, hogy még van A-hitele, 168000 Ft és elmaradt TV számlák 40 000Ft.

Nos, az A hitele miatt a bank tavaly nyáron már egyszer levonta teljes egyhavi nyugdíját, egy fillér nem maradt a számláján(kérdés, ez mennyire lehetett szabályos??)És állítólag a fennmaradó 168 000Ft összeg részletben törleszthető úgy, hogy havonta 10-20000 Ft-ot rajta hagy a számláján.(Nos, én nem értek az A-hitelhez, de szerintem valami nem stimmel anyám magyarázatában, nem hinném, hogy ez így működik, vagy jól mondja?)..

Nos, saját lakásban lakunk, ami az ő nevén van.Más örököse nincs.Egészségileg nem áll túl jól, idős.Nagyon félek, mi lesz, ha vele valami történik és hitelek maradnak rám?Munkám jelenleg nincs, ha emiatt a lakást vinnék a fejünk fölül, az tragédia lenne!Úgy látszik, épp erre hajt, mert bár lenne rá pénze, nem igyekszik törleszteni.Teljesen felelőtlen, nem törődöm módon áll mindenhez!Van egy felnőtt lányom, de ő még tanul, így számára is kockázatot jelent anyám felelőtlensége.

Milyen hivatalos módjai vannak annak, hogy megelőzzem a nagyobb bajt?Ha meghal, olyan csődbe kerülünk, hogy a dédunokák is öreg korukig nyöghetik, a lakásról nem akarok lemondani, mert akkor fix, hogy sosem lesz újra sajátunk!Pedig kell ennyi biztonság, albérletre amúgy sem lenne pénzem.Kilátástalan helyzetben érzem magam!Hála Istennek, hivatalos úton több kölcsönt nem vehet fel, a kora miatt és azért is, mert bár listás.

Gondoltam arra, hogy talán valamilyen biztosítást köthetnék, csak nem tudom, milyet lenne ilyen esetben érdemes?Amúgy sem lenne rá sok pénzem...

Esetleg az adósságkezelésébe (mert az is van neki) be lehetne a banki tartozását, tv számláját is vonni?

Ha teszem azt, valamikor majd megöröklöm a lakást és átiratom a lányomra, akkor róla akarják majd leverni az adósságot?

Tehát összefoglalva, ebben a helyzetben mi lenne a legjobb megoldás?


2013. jan. 24. 16:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
46%
A legjobb megoldás az lenne, ha segítenétek neki kifizetni az adósságát, ha már úgyis a lakására fáj a fogatok!
2013. jan. 24. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Még egy kérdés:Ha a nyakunkra jönne a végrehajtó, mit lehet tenni, hogy pár százezres tartozás miatt ne akarja vinni az egész házat?

Mostanában csúnya hírek keringenek a végrehajtói túlkapásokról, ismerik a kiskapukat, hadd legyek én is felkészült!

2013. jan. 24. 16:27
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

sehogy, ha a lakáshoz ragaszkodsz

adósságot az örökség erejéig lehet örökölni, vagy lemondasz a lakásról és nem öröklöd a tartozásait sem vagy igényt tartasz a lakásra, de akkor megkapod vele együtt az adósságot is

ez a törvény, legális kibúvó nincs, ha lenne, mindenki élne vele

azt kell mérlegelni, hogy a lakás többet ér-e, mint amennyi tartozást felhalmozott

2013. jan. 24. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Na, köszönöm az első "hasznos" választ!Számítottam a hasonló beszólásokra.Nem tudom, ha a hasonló hozzáállású emberkék egyetlen szülője halmozna százezres adósságokat titokban, akkor mit szólnának az okosok?!

Segítettem neki visszafizetni, annak ellenére, hogy a beleegyezésem nélkül ugrott a kölcsönökbe és váltig állította, hogy semmi közöm a pénzügyeihez!Amikor már a végrehajtó környékezte, akkor derült véletlenül fény az adósságára és akkor már jó voltam, mikor a 300 000 Ft-ot kifizettem helyette!Úgyhogy engem senkinek nincs joga efelől számon kérni!

a lakására nem fáj a fogam, az viszont hivatalos tény, én a jogos egyetlen örököse vagyok, a lakásnak és az adósságnak is!Sajnálom, nincs már több százezrem, amiből a többi titkolt adósságot is fizetni tudnám!

2013. jan. 24. 16:32
 5/12 A kérdező kommentje:
Az esetleg lehetséges lenne, hogy eladnám öröklés esetén mielőbb a lakást(kb 8 milliót ér), abból azonnal törlesztem a kölcsönt és veszek a maradékból egy másik ingatlant?(Már, ha az összegbe belefér?Esetleg kiadom bérbe, mi meg olcsóbb albérletbe megyünk, amíg az adósság nem rendeződik?
2013. jan. 24. 16:35
 6/12 anonim ***** válasza:
46%
ha megörökölted, akkor már bármit kezdhetsz vele, de arra számíts, hogy hónapokba, vitás esetekben akár évekbe is telhet a hagyatéki eljárás lebonyolítása, és sajnos a hiteleket addig is fizetni kell. Ha kiadod és egy kisebbe mész albérletbe, akkor a kettő közötti különbözet vélhetően kevés lesz a törlsztésekre.
2013. jan. 24. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Miből áll a hagyatéki eljárás?Mikor anyám örökölt a magymamámtól , úgy láttam, minden gyorsan és simán el lett rendezve.Nem volt vita, nagymamámnak egyszem lánya volt, se férje, se testvére.Mi ugyanígy vagyunk.Testvérem nincs, apa már nem él, semmi szóba jöhető rokon..

Valamiféle zálogba, vagy gyámhatósági letétbe lehet vetetni a lakást?(gyermekem számára, bár már nagykorú).

2013. jan. 24. 16:48
 8/12 anonim ***** válasza:
46%
Ez nem egy iszonyatos összeg ezt még viszonylag könnyen ki tudod fizetni még ha rád is marad. Ha el akarod adni az ingatlant és egy kisebb lakásba költözni azt is megteheted de az egy rakás járulékos költséggel járna (ügyvéd, költözés stb) úgyhogy ez nem nyerő ötlet. A szomszédoktól kért kölcsönökkel vigyázz és tisztázd le anyukáddal kitől kért és menyit nehogy valaki más is kérjen "vissza" pedig nem is adott. Szólj a környezetedben hogy ne adjanak neki kölcsönöket. Az A hitelnél a kamatokat kell minden hónapban fizetni 168000-nél kb 3500-4000ft, minden plusz befizetés nem kötelező de csökkenti a hitelt és így a kamatokat is.
2013. jan. 24. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Még életében a nevetekre kell íratni a lakást, anyukádnak haszonélvezeti joggal, így nem nyúlhat hozzá a végrehajtó, és ti sem rakhatjátok ki, mert a haszonélvezet erősebb a tulajdonjognál, viszont nem forgalomképes.
2013. jan. 24. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

én is a 9/9 válaszát javaslom, ajándékozási szerződést kötni még életében az édesanyáddal, és utána ha meghal, lemondani az örökségről vagy az örökséget visszautasítani.

Vagy ha erre nem hajlandó, a halála után közvetlenül a lányodra iratod, és ezzel már a lakás védve van az végrehajtók elől, mondjuk, az ingóságaid elárverezése sem túl jó, mindenesetre ez utóbbi kérdésben azért még tájékozódj.

2013. jan. 25. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!