Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Örökölhetek-e gondnokként?

Örökölhetek-e gondnokként?

Figyelt kérdés
Nagybátyám szellemileg leépült idős ember. A saját gyerekei nem gondoskodnak róla. Én vagyok a gondnoka. Évente el kell számolnom a gyámhatóságnál a vagyonával. Ha meghal, jönnek a gyerekei, és elviszik amije csak van? Vagy én is örökölhetek utána?

2013. febr. 24. 18:03
 1/9 anonim ***** válasza:
82%
Abban az esetben örökölhetsz, ha a végrendeletében ezt leírja (leíratja). Egyébként a rokonai örökölnek.
2013. febr. 24. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Mármint úgy értem, bocsi, látom te is rokon vagy, hogy a közeli hozzátartozói. Gyerekei, unokái stb...
2013. febr. 24. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
50%
Azért édes vagy, hogy azon kattogsz, hogy ugye kihúzhatod-e az unokatestvéreid alól az örökségüket..
2013. febr. 24. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
46%

kihúzhatja? talán foglalkozni kéne az édesapjukkal, ha már az örökségre fáj a foguk!


kéne kötni eltartási szerződést, vagy végrendeletet írni. bár ha nem cselekvőképes a bácsi, akkor csak a rokonok jóindulatán múlik, h honorálják-e a munkádat.

2013. febr. 24. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Gondnokul nem rendelhető ki


c) aki a gondnokolttal tartási, életjáradéki vagy öröklési szerződést kötött, valamint ezen személyek közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont].

2013. febr. 24. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

mivel a bácsi már leépült, annyira, hogy gondnok kell,

már nem írhat alá érvényesen végrendeletet, eltartási szerződést :(


Hogy alakult, hogy te lettél a gondnok, ha ennyi közelebbi rokona van ?

2013. febr. 24. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

és visszafelé is működik?


gondnok nem lehet (a későbbiekben), akivel eltartásit kötött,

de köthet-e eltartásit a gondnokával?

2013. febr. 24. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem örökölhetsz gondnokként. Mindent az egyenesági leszármazottai (gyerekei) örökölnek. Az öröklés egyetlen módja a végrendelet lenne, de ebben az esetben is járna a gyerekei részére a köteles rész.

Korlátozottan cselekvőképes ember végrendelkezni csak közvégrendelet útján tud. (bíróság vagy közjegyző előtt)


"Közvégrendelet

625. § (1) Közvégrendeletet közjegyző vagy bíróság előtt lehet tenni.

(2) Nem lehet érvényesen közvégrendeletet tenni olyan személy előtt, aki a végrendelkezőnek vagy a végrendelkező házastársának hozzátartozója, gyámja vagy gondnoka.

(3) Érvénytelen az a juttatás, amely a közvégrendelet tételében közreműködő személy, valamint ennek hozzátartozója, gyámja, gondnoka, gyámoltja vagy gondnokoltja javára szól."

2013. febr. 25. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Jók az infók, akkor is, ha maga a megoldás nem valami kedvező.

A saját esetem csak azért lehet érdekes, mert sokan járhatnak ugyanebben a cipőben.

Nem rosszak a gyerekei, van, amelyik kevés pénzből próbálja fenntartani magát, másik szintén gondozásra szorulna, és van olyan, aki egyszerűen kényelemből nem foglalkozik vele. Ő maga is hozzájárult "anno", hogy a sorsa így alakult. Egyik gyereke sem kötődik hozzá érzelmileg igazán. Én pedig az én édesapámon keresztül kerültem képbe. Mondván, hogy inkább így legyen, mint egy idegen, vagy egy otthon.

2013. febr. 26. 09:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!