Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha 2008-ban EGT-tagállamba...

Ha 2008-ban EGT-tagállamba költöztem és nem jelentkeztem ki az OEP-nél hogy tudom rendezni a tb-met, igazolhatom-e a másik tagállambeli biztosítási jogviszonyomat?

Figyelt kérdés

2008 folyamán költötztem egy másik EU-tagállamba. Utólag értesültem róla, hogy 2009-tól az OEP felé bejelentési kötelezettség terheli a másik EU/EGT-tagállamba költözöket. Itt Németországban rendezett tb-m van, amit igazolni tudok.


A bejelentési kötelezettséget elöiró jogszabály 2008. évi LXXXI. tv. amelyet 2008. december 9-én hirdettek ki, én ekkor már nem tartózkodtam az országban így nem értesültem erröl a jogszabálymódosításról.


Csak most szereztem tudomást, hogy ennek ellenére a jogszabálymodósítás hatálybalépés ELÖTT külföldre költözötteket szintén terheli a bejelentési kötelezettség (amiröl viszont külföldi tartózkodásom miatt nem szerezhettem tudomást).


A kérdésem az, hogy hogyan tudom rendezni a magyar társadalombiztosítási jogviszonyom ill. van-e lehetöségem rá, hogy az OEP/NAV méltányolja azt, hogy a jogszabálymódosítást megelözöen életvitelszerüen külföldön tartózkodom és emiatt nem került sor a bejelentésre. Magyarországi lakcímemre nem kaptam semmilyen értesítést állami szervektöl, hogy a társadalombiztosítási jogviszonyom rendezetlen lenne.



2013. márc. 7. 00:06
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Az baj, ha nem jeletkeztél ki, mert akkor visszamenőleg behajtják, törvény szerint, ugyanis odáig járt neked ellátás, ha nem is vetted igénybe.
2013. márc. 7. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Méltányolhatják, figyelembe vehetik-e, hogy akkor amikor eljöttem Magyarországról, még nem is volt elfogadva ez a rendelkezés. 2008. december 9-e elött jöttem el, akkor nem terhelt ilyen bejelentési kötelezettség. Külföldön élve, fogalmam sem volt, hogy közben ilyen szabályt találtak ki. Akkor annyit tudtam, hogy ha egy másik EGT-tagállamban élek, kizárólag ott kell tb-t fizetnem, odahaza pedig az elutazásom napján ilyen nyilatkozatot még nem kellett tennem. Ha külföldön vagyok, mégsem vagyok, honnan értesültem volna arról, hogy utólag ilyen szabályt fogadtak el?
2013. márc. 7. 06:26
 3/12 anonim ***** válasza:
Jelezni kellett volna nekik. Jelenthetted volna, a szabályok nem tudása nem vonja maga után azok be nem tartásából fakadó büntetésük elévülését. Ha elmentél jelenteni kellett volna nekik. Most az a divat, hogy MINDENKITŐL, még aki munkanélküli és nem tudta és nem is tud fizetni, attól is beszedik kamatostúl és ráterhelik a lakására is, mert kapitalizmus van és beszednek mindent mindenhonnan. Ennek ellenére próbáld meg kimagyarázni. Sok sikert !
2013. márc. 7. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Továbbá: kiköltözésem óta, vagyis amióta semmilyen tb-járulékot nem fizettem, azóta egyetlen egy állami szerv sem küldött hazai címemre semmilyen levelet, megkeresést, felszólítást, hogy tb-jogviszonnyammal kapcsolatban probléma lenne. Az tb-törvény és EU-s rendelkezések akkori állapota szerint nem kellett bejelentést tennem sem Magyarországon tb-t fizetnem mivel ahogy az OEP honlapján áll kettős tb-fizetésre önként sincs lehetőség. Az akkori jogszabályi helyzet szerint abban a tudatban mentem el Magyarországról, hogy amikor hazatérek, lesz igazolásom arról, hogy az itteni tagállamban társadalombiztosításom van és igazolni fogni tudom, hogy ezalatt az idő alatt másik tagállamban fennálló tb-jogviszonyom alapján nem voltam köteles otthon tb-t fizetni.
2013. márc. 7. 06:39
 5/12 anonim ***** válasza:

Én sem jelentkeztem ki, 1.5 éve jöttem el. Van az OEP honlapján egy nyomtatvány amit az ott található keretprogram segítségével tudnál letölteni..ha működne egyáltalán. Nekem fél napom ezzel ment el, aztán egy ismerős átküldte az egészet emailben de így sem nyomtatható, mert kéri a keretprogramot. Szóval tipikus magyar szar az egész.

Egyébként ha le tudod igazolni hogy kint fizetted a TBt akkor nem büntetnek.

2013. márc. 7. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

@Digo,


neked végül, ha bejelentetted, milyen határozatot hoztak?

2013. márc. 7. 06:46
 7/12 anonim ***** válasza:
Semmilyet, mert eddig a kutya nem foglalkozott velünk és nem is jelentettem be (mivel nem tudtam a fent leírtak miatt).
2013. márc. 7. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Tudja esetleg valaki, az itteni tb-met milyen nyomtatvánnyal kell igazolnom, E104, E106, egyéb?
2013. márc. 7. 07:16
 9/12 anonim válasza:
Szia, én is hasonlóképpen jártam. Én a NAV-tól kaptam levelet 2011-ben, hogy miért nem fizettem tb-t. Bementem hozzájuk, mondtam, hogy nem tudtak arról h ki kell jelentkezni. Jól lecsesztek, de nem büntettek meg. El kellett nekik küldenem a kinti munkaszerződésem másolatát, amivel bizonyítottam, hogy külföldön élek és ott fizetek tb-t. Azóta nem volt gond. Próbáld te is ezt az utat, sok szerencsét!
2013. márc. 7. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Kedves 9-es, köszönöm a válaszod, azt hiszem hasonló cipöben járunk, én sem vagyok élösködö tb-potyautas, mert itt Németországban jóval magasabb biztosítási összegeket fizetek mint valaha odahaza, csak amikor elhagytam az országot, akkor még nem volt ilyen rendelkezés, mivel azóta semmilyen levél nem jött ezzel kapcsolatban sem az OEP sem az adóhatóság részéröl, egészen addig, hogy most felmerült a lehetöség, hogy minden otthoni gazdasági nehézség és kiábrándító állapotok ellenére puszta honvágyból és hazaszeretetböl hazamegyek, szóval csak most tudtam meg, hogy amíg én itt voltam, addig ott a hatóságok ilyen kötelezettséget írtak elö...


Ha még tudnál azzal segíteni, hogy megírod pontosan, hogyan rendezted az ügyet (szóban, írásban) és kaptál róla határozatot vagy bármilyen igazolást, hogy rendben van tb-d, nagyon megköszönném, akár privát üzenetben is, hogy ne kelljen túl sok nyomot hagyni itt magunk után. Van még itt egy fórumtárs, akivel próbáljuk kideríteni, hogyan is kellene megoldani ezt, anélkül, hogy minden pénzünk rámenne. Köszönöm a segítséged!

2013. márc. 7. 09:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!