Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Magyar állampolgárnak csökkent...

Magyar állampolgárnak csökkentett joga van szlovák állampolgár gyermekeihez?

Figyelt kérdés

Vegyünk egy esetet, szlovák állampolgár nő, magyar állampolgár férfi. Gyerekük Szlovákiában születik. Tudtommal nincs kettős állampolgárság a két ország között. Így a gyerekek szlovák állampolgárok.


A férfi bár válhat szlovák állampolgárrá, de mivel ehhez le kellene mondania magyar állampolgárságáról, érthető módon nem teszi meg, ugyanakkor jó apa és igényt tart gyermekeire.


Jól tudom, hogy ez esetben az apának korlátozottak a jogai a gyerekeihez, pl láthatásukhoz?


Vegyünk egy példát, amely szerint a nő szüleinek jelentős méretű háza van Szlovákiában, több generáció is képes lakni benne, míg a férfinek csak egy szobája van, mégpedig Magyarországon, oda bejelentve. Értelemszerűen a gyerekeket csak a szlovák házban lehet elhelyezni.


E példához a konkrét kérdésem: a szlovák nagyszülők megtagadhatják a férfitól a férfi saját gyerekei láthatását, vagy bármiféle kapcsolattartását, csak mert a férfi magyar állampolgár?


Valamint kérdés, hogy ha, tegyük fel, nem akadályozzák meg, ám zsarolni akarják evvel, azt akadályozza-e a törvény? Más szóval: a férfi kiszolgáltatott-e szlovák állampolgár anyósának, apósának, a saját gyerekei láthatására, ill. azokkal való kapcsolattartására nézve?



2013. máj. 20. 07:51
 1/9 anonim ***** válasza:

Nincsenek csökkentett jogai, a szabályozás uniós szintű (de még nemzetközi szinten is vannak garanciák ilyesmire): ugyanúgy megilleti a láthatás joga, sőt, kérheti, hogy nála helyezzék el őket, mintha egyazon állam polgárai lennének mind.

Nézz utána a New York-i Gyermekjogi Egyezménynek - többek között persze.

2013. máj. 20. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

"Tudtommal nincs kettős állampolgárság a két ország között. Így a gyerekek szlovák állampolgárok."


De van. A születés jogán szerezett állampolgárságot most jár. Magyar apától, szlovák anyától szlovákiában született gyermek most is simán lehet kettős állampolgár. Csak be kell menni a pozsonyi magyar nagykövetségre a gyermek születési papírjaival és simán megkapja a magyar állampolgárságot. (Ez nem ugyanaz mint amikor a felvédéki magyarok állampolgárságot kérnek. Ennek a gyereknek a magyar apja jogán autómatikusan jár az állampolgárság.)

2013. máj. 20. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :)

A kettes válasz kapcsán: a kérdésem kiírása óta továbbkeresgéltem infó után, és az alapján is látom, h van kettős szlovák-magyar állampolgárság - de egyelőre úgy tudom, csak ilyen esetben, mint amiről beszéltünk, tehát ha az illető egyik szülője magyar állampolgár, a másik szülője meg szlovák áp.


Más esetben is létezik (esélyes), ill igényelhető kettős magyar-szlovák állampolgárság?


Pl. az általad említett felvidéki magyar ajkú ám egyben szlovák állampolgár részére?


Vagy pl részemre mint magyar állampolgár részére szlovák állampolgárságot kérhetek, h kettős magyar-szlovák állampolgár legyek?

2013. máj. 20. 09:21
 4/9 A kérdező kommentje:
Apropó, ami meg különösen érdekel: amennyiben csupán magyar állampolgár maradok, és leendő gyerekeim -tegyük fel- Szlovákiában az anyósnál/apósnál laknak, mert ott biztosíthatóak a megfelelő anyagi-tárgyi körülmények (elsősorban az ingatlanra, a gyermekeim lakhatására gondolok), akkor nekem milyen szinten van jogom abban a házban élni, lakni, tehát miközben nem rendelkezem szlovák állampolgársággal?
2013. máj. 20. 09:25
 5/9 anonim ***** válasza:

Tarthatja velük a kapcsolatot minden további nélkül. Mivel a nő és a gyerek szlovák állampolgár így a férfi lehet kettős állampolgár mert házasságrévén lehetséges egyedül. Ugyanúgy lehet ezzel a férfi is szlovák meg a nő is magyar.

Van egy osztálytársnőm, vagy is már volt, és ő nemrég ment hozzá egy szlovák sráchoz és a lány megkapta a szlovák állampolgárságot is, de megtarthatta a magyart mivel házasság révén kapta és így az a törvény így maradt. Viszont válás esetén le kell mondjon az egyikről, mert akkor már nem lehet. Én így tudom.

De egyébként ezek nélkül is teljes joga van az embernek a gyerekeivel kapcsolatban.

2013. máj. 20. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm neked is a választ. :)

Egyébként, gondolom, mivel csak lehetőségről, jogokról beszéltünk, vannak kötelezettségeim is, pl ha jól tudom, ahhoz, h kettős magyar-szlovák á.p. lehessek, legalább alapfokú nyelvvizsgát kell tennem szlovák nyelvből és a szlovák államismeretből vizsgáznom. Jól tudom?

2013. máj. 20. 10:10
 7/9 A kérdező kommentje:
Május 20-ai, 9:25-ösre is válaszoljon valaki, kérem. Nyilván tiszteletben tartom a leendő anyóst, apóst, nem élősködni szeretnék rajtuk, csak együtt élni gyerekeimmel, ha lesznek gyerekeim. A PROBLÉMÁT JELENLEG ABBAN LÁTOM, HOGY HA NEM LESZ SZLOVÁK ÁLLAMPOLGÁRSÁGOM (és ez utóbbit csakis a magyar MELLETT tudom elképzelni, de lehet h nem tennék le szlovák nyelvvizsgát), AKKOR NEM LEHETEK BEJELENTVE A LEENDŐ GYEREKEIM LAKHELYÉRE...
2013. máj. 20. 10:13
 8/9 anonim ***** válasza:

Szia,


Válaszoltam is a privát leveledre, de ezt a részt ide is beírom:

"A PROBLÉMÁT JELENLEG ABBAN LÁTOM, HOGY HA NEM LESZ SZLOVÁK ÁLLAMPOLGÁRSÁGOM...., AKKOR NEM LEHETEK BEJELENTVE A LEENDŐ GYEREKEIM LAKHELYÉRE...

"


Mivel EU-s ország területén EU-s állampolgár vagy, nem kell szlováknak lenned ahhoz, hogy átmenj Szlovákiába, akár kibérelj egy lakást és oda bejelentkezz. Ehhez nincs köze ahhoz, hogy van-e szlovák gyereked és szlováknak sem kell lenned.

Mi tavaly jöttünk ki Spanyolországba, kivettem egy lakást és az önkormányzatnál bejelentkeztünk mind. Nem vagyunk spanyol állampolgárok, jó ideig nem is lehetünk...


Szóval a válasz a kérdésedre: EU területén oda jelentkezel be, ahová akarsz. Akár már holnap is megteheted, a jövendőbeli após-anyós címére.

2013. máj. 20. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Itt is köszi a választ neked is. :)


Május 20, 10:10 -re valaki...?

2013. máj. 21. 12:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!