Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Passzív nappali jogviszony...

Passzív nappali jogviszony mellett érvényes a TB-m, vagy fizetnem kell visszamenőleg?

Figyelt kérdés

Fél éve passzívon vagyok, voltam bent a hivatalban, ott nem igazán tudtak mit kezdeni a kérdéssel, annyit mondtak rá hogy szerintük igen. Ez volt fél éve.


Most kaptam egy levelet, amiben csak annyit írnak hogy 2012.12-től nem érvényes elvileg a TB-m, és küldjek nekik igazolást arra hogy jogosult vagyok rá.(Eddig miért nem küldtek levelet? Miért vártak vele fél évet? -.- Hivatkoznak valami jogszabályra, de nem írják hogy melyik jogszabályban vannak ezek leírva. Nagy wtf az egész levél.)


Fórumokon volt ahol azt írták hogy passzívon is jár, volt ahol azt hogy addig jár amíg érvényes a diák. Csak olyan válaszoljon aki 100%-ot tud mondani. (Bár ha a helyi nav-nak sem sikerült ugye...)



IDEGESKEDÉS ON

Próbáltam rá jogszabályt keresni, a nav oldalán nem találtam semmit mivel a keresőjük egy használhatatlan hulladék, és az oldalt is mintha direkt átláthatatlanra akarták volna csinálni.

Társadalom biztosítás kifejezésre keresve 117 találatot ad ki, így ennek sok értelme van. Ilyeneket ad ki:Segítség Háztartási munka2013.06.03., időrend szerint adja a találatokat, PIORITÁS-ról még az életbe nem hallott aki ezt az oldalt csinálta...

Ilyet igénytelen vackot is csak közpénzből lehet csináltatni.

njt.hu egy fokkal jobb, de ott sem voltak képesek normális keresőt írni ami elbánna a társadalom biztosítás és a passzív félév összetett kereséssel. Középiskolásokra bízzák rá ezeket az oldalakat vagy mi?

IDEGESKEDÉS OFF



#NAV #passzív félév #szánalmas tájékoztatás #hulladék weboldal
2013. júl. 15. 14:04
 1/7 SzilKa ***** válasza:
89%

Két évvel ezelőttig TO-n dolgoztam, akkor ezer százalék, hogy a nappali tagozatos passzív hallgatói jogviszony alatt élt a TB jogviszony, viszont maximum 2 félévet volt lehetséges passziválni.

Hogy azóta mi változott, nem tudom, viszont az übergáz, ha egy tanulmányi osztályon erre nem tudnak Neked pontos választ adni. Ha az intézményben pl. neptun rendszer van, akkor abban is utána tudnának nézni, hogy le lettél-e jelentve TB-ileg, vagy sem.

2013. júl. 15. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

To-n nem kérdeztem, a nav-nál mondták hogy "szerintük igen". De igazad van, ott is megkérdezhettem volna miután a navnál nem tudtak rá érdemben válaszolni.


Írok is egy levelet a TO-ra, és szerdán beviszem a levelet a nav-hoz hogy akkor most mi van.


Vicces hogy a nav 8 napot ír nekem elő arra hogy lépjek az ügyben, amíg ők fél évet ültek csak az értesítésen...

2013. júl. 15. 14:34
 3/7 anonim ***** válasza:
Nálam még élt, hogy akkor is az állam fizeti, mert nappali tagozatos vagy és él a jogviszonyod.
2013. júl. 15. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Az OEP honlapján megtalálod az aktuális tájékoztatót, hogy ki mire jogosult.

"Kik jogosultak kizárólag egészségügyi szolgáltatásra?

-a köznevelésről szóló törvény hatálya alá tartozó nappali rendszerű iskolai oktatás keretében vagy nappali oktatás munkarendje szerinti köznevelési intézményben, továbbá a nemzeti felsőoktatás‐ról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás kereté‐ben tanulmányokat folytató nagykorú magyar állampolgár, menekült, oltalmazott, ha társadalom‐biztosítási szempontból belföldinek minősül, a tanulói/hallgatói jogviszony kezdetétől a diákigazol‐ványra való jogosultsága megszűnéséig (a tanulói/hallgatói jogviszony szünetelése alatt is jogosul‐tak),"

[link]

Kizárólag egészségügyi ellátásra jogosultak rész


A törvény pedig amire a NAV is hivatkozott:

1997. évi LXXX. törvény

a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

A téged érintő rész:

"A társadalombiztosítás egyes ellátásaira jogosultak

Egészségügyi szolgáltatásra jogosultak

16. § )114 a köznevelésről szóló törvény hatálya alá tartozó nappali rendszerű iskolai oktatás keretében vagy nappali oktatás munkarendje szerinti köznevelési intézményben, továbbá a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató nagykorú magyar állampolgár, menekült, oltalmazott, valamint az a külföldi állampolgár, aki nemzetközi szerződés vagy az oktatásért felelős miniszter által adományozott ösztöndíj alapján létesített tanulói, hallgatói jogviszonyban áll, továbbá az a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény hatálya alá tartozó személy, aki a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében államilag támogatott, vagy magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzési formában hallgatói jogviszonyban áll,

16/A. §130 A 16. § (1) bekezdésének i) pontjában említett tanuló és hallgató a tanulói jogviszony, illetőleg a hallgatói jogviszony kezdetétől a diákigazolványra való jogosultság megszűnéséig jogosult egészségügyi szolgáltatásra, ideértve a tanulói, hallgatói jogviszony szünetelésének időtartamát is."

[link]

2013. júl. 15. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Akkor ha jól értem addig voltam jogosult az ingyenes tb-re amíg érvényes volt a diákom?


"A diák a tanulói/hallgatói jogviszony kezdetétől jogosult diákigazolványra. A diákigazolványra való jogosultság a tanulói jogviszony megszűnése esetén a megszűnést követő október 31-ig áll fenn. A hallgató, ha a hallgatói jogviszonya az I. félévben szűnik meg, akkor a megszűnést követő március 31-ig, ha a II. félévben szűnik meg, akkor a megszűnést követő október 31-ig jogosult diákigazolványra. "


Tehát márc. 31-től(+45 nap) kell fizetnem?

2013. júl. 15. 22:22
 6/7 anonim ***** válasza:

Neked nem megszűnt a hallgatói jogviszonyod, hanem szünetelteted.

Szüneteltetés esetén van TBd:

"Nappali képzésben résztvevő hallgatóként jár-e egészségbiztosítási ellátás?

A felsőoktatási intézmény nappali képzésben résztvevő hallgatói jogosultak egészségbiztosítási ellátásra, ha jogviszonyuk aktív, vagy szünetel. névsorát az OEP-nek. Csak azokat a hallgatókat tudjuk lejelenteni, akik TAJ számmal (Társadalombiztosítási Azonosító Jel) rendelkeznek, és azt közlik is a Tanulmányi és Felvételi Osztállyal – ezért kérjük beiratkozásnál a TAJ kártya másolatát!"

[link]

Nézd meg az ügyfélkapun a TAJ szolgáltatások - Biztosítási jogviszony részben, hogy bejelentett-e a suli.


De a dátumok nem stimmelnek a leírásod alapján:

Ha a levélben (gondolom a NAVtól kaptad) az van, hogy "2012.12-től nem érvényes" (ilyen dátumot nem írnak, mert ebben nem szerepel nap, csak év és hónap), akkor ez azt jelenti, hogy a II. félévben, 2012.júniusában szűnt meg a hallgatói jogviszonyod.

"Tehát márc. 31-től(+45 nap) kell fizetnem?"

Ez alapján pedig az I. félévben még aktív volt a jogviszonyod, a 2013. I. félévre még aktív volt.


Írd le pontosan, hogy mikor milyen jogviszonyod volt és tedd fel a NAV(?)-os levelet a személyes adataid kitörlésével a netre, hogy lássuk mi van benne.


Mellesleg ha jogszabályra hivatkoznak, akkor az is benne van, hogy melyik jogszabályról van szó.

A NAV fogalmazását is sokszor nehéz értelmezni, de te is össze-vissza írsz.

"voltam bent a hivatalban" Melyikben? A polgármesteriben? Vagy a NAVnál (ezt nem nevezik hivatalnak) Kivel beszéltél? Ha a NAVnál voltál, azzal beszéltél aki kiküldte a levelet? Vagy legalább arról az osztályról valakivel? Vagy csak azzal aki kint ül a pultban és eligazít, hogy melyik üggyel hova menj?

2013. júl. 16. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
57%
Jár, már 2008 óta. (1997. évi LXXX. törvény, 16/A. §) "A 16. § (1) bekezdésének i) pontjában említett tanuló és hallgató a tanulói jogviszony, illetőleg a hallgatói jogviszony kezdetétől a diákigazolványra való jogosultság megszűnéséig jogosult egészségügyi szolgáltatásra, ideértve a tanulói, hallgatói jogviszony szünetelésének időtartamát is."(TO-n megerősítették.)
2015. dec. 21. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!