Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit gondoltok erről? Többi lent

Mit gondoltok erről? Többi lent

Figyelt kérdés

Szóval:Olvasgattam a BTK-t és több olyan dolgot is olvastam, ami nem igazán tetszett.Erről szeretném hallani a véleményeteket.

1.Miért ilyen magas a büntethetőségi életkor?Úgy értem, hogy miért nem olyan szigorúak a gyerek bűnözőkkel, mint a felnőttekkel?Egy 12-13 éves gyerek normális esetben bármennyire is éretlen lelkileg azért már meg tudja ítélni, hogy mégis mi az ami helytelen, bűncselekmény.

2.Hogy lehet az, hogy a gyilkosoknak ennyire (az én szememmel) enyhék a büntetéseik (nem vgyok halálbüntetés párti).De egy példa:Igen alacsonynak tartom a hirtelenfelindulásból való emberölés büntetési tételét valamint van ott valami olyasmi is hogy valami erkölcsileg elfogadott okból stb...Mik erről a véleményetek?Engem idegesít.


2013. júl. 25. 22:12
 1/3 anonim ***** válasza:

Én is olvastam.

Nekem is vannak kivetnivalóim benne , dolgok amelyeket nem helyeslek.


Az viszont tény, hogy több fokkal jobb, mint amit a balliberók csináltak.

2013. júl. 25. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

1. Ha neked a 14 éves életkor magas, akkor mi lenne alacsony? Emberölés esetére így is 12 lett, amiben lehet némi ráció, de gyakorlatilag ez is csak populizmus.

2. Emberölésre teljes életfogytig is adható, annál nehéz szigorúbbnak lenni. Az erős felindulás 2-8 éve meg nem drasztikusan alacsonyabb, mint a sima emberölés 5-15 éve.

Az erős felindulás egy átmenetileg beszűkült tudatállapotot jelent, amikor az elkövető nem tudja teljes mértékben felmérni tette következményeit. Ha ez a beszűkültség nem olyan mértékű, ami a büntetőjogi felelősség alól felmentené, akkor is méltányolható, hogy enyhébben ítélik meg, hiszen sokkal kisebb a társadalomra veszélyessége, vagy a bűnismétlés esélye, és társadalom erkölcsi érzékét sem sérti annyira.

2013. júl. 26. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A hirtelen felindulás azért enyhítő körülmény, mert akkor megváltozott tudatállapotba kerül az illető, és legtöbbször még abban az állapotban sem akart igazán ölni. Enyhítő ilyen esetben az is, hogy a tettesek megbánást tanúsítanak és beismerővallomást tesznek. A bűnismétlés lehetősége is sokat számít, mert ilyen esetekben a legkisebb, lopásnál, csalásnál meg magas.


Szóval ezek miatt szoktak rövidebb időre elítélni embereket hirtelen-felindulásból elkövetett gyilkosságért, mint nagy értékű csalássorozatért. Tetszik-nem tetszik, de azért van benne logika is.


Büntethetőségi korhatárról:

USA-ban nemrég közzétettek egy tanulmányt, hogy a fiatalkorúak börtönébe került fiataloknál jóval több probléma lép fel később (bűnismétlés, erőszakosság, antiszociális viselkedés), mint az ugyanazon bűnökért felfüggesztettet kapók esetében. A börtönben nem szocializálódnak rendesen, teljesen kikerülnek a társadalomból, semmiben nem készülnek fel a normális életre.


Vagyis a következtetés szerint, valamiféle nevelés kell nekik, amikor is megtanulják az emberi normákat stb., nem pedig elzárás, mert az nem hatékony.

Sajnos Magyarországon szinte nulla az esélye, hogy a rabok normális rehabilitációt kapjanak, hogy a későbbiekben normálisan éljenek. Szóval sok lesz a visszaeső.

2013. júl. 26. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!