Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Valaki el tudná nekem magyaráz...

Valaki el tudná nekem magyarázni, hogy közfeladatot ellátó személy esetén hogy kell a passzív alany kifejezést értelmezni?

Figyelt kérdés
Mit jelent ez egyáltalán? A wikipedián és más oldalakon teljesen mást írnak, vagy csak én nem tudom kivenni hogy mit akar mondani..
2013. aug. 29. 00:22
 1/5 anonim ***** válasza:

Kifejthetnéd jobban, de gondolom arról van szó, h lehet passzív alany, ha mondjuk megcsapják a polgárőrt.

Meg van, h ő él vissza a jogaival.

Akkor nem passzív alany.

2013. aug. 29. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Egyáltalán nem tudom értelmezni a passzív alanyságot, mert mindenhol mást írnak. Azt tudom, hogy a közf. ell. személy jogai csak a passzív alanyságnál térnek el a hiv. személyétől. Csak nem tudom, hog mi az, és milyen esetekben áll fent.
2013. aug. 29. 10:26
 3/5 anonim ***** válasza:

A passzív alany fogalom csak akkor értelmezhető, ha két fél között testi sértés történik. Ha tehát megvernek, te passzív alany vagy. Ha ellopják a pénztárcádat, nem vagy passzív alany, hanem sértett (ez az előbbiben is vagy).

Közfeladatot ellátó személlyel sokféleképpen kerülhetsz kapcsolatba. Ha mondjuk igazoltatás, vagy útlevéligénylés esetén lekeversz nekik egy pofont, akkor ők a passzív alanyok, ha ők kevernek le neked, te vagy az. De ha csak üvöltöztök egymással, nincs passzív alany, csak esetleg sértett (vagy az se).

2013. aug. 29. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

" Így pl.: azért bántalmazza az elkövető a már nyugdíjassá vált, korábban hivatalos személyt, mert az korábban őrizetbe vette őt."


A wikipedián ezt találtam. Tehát ha polgárőrként intézkedek valaki ellen, és az a személy emiatt szolgálaton kívül rámtámad vagy stb, akkor engem ugyanaz a jogi védelem illet meg, mint szolgálatban?

2013. aug. 29. 12:15
 5/5 anonim ***** válasza:

A passzív alany az a Btk. törvényi tényállásban megjelölt személy, akire az elkövetési magatartás irányul. A sértett az a személy, akinek jogát, vagy jogos érdekét a bűncselekmény sérti, vagy veszélyezteti.

A passzív alany és a sértett többnyire egybeesik. Így például gyilkosságnál, testi sértésnél. Van azonban olyan, amikor nem esik egyben, például csalásnál, ha a passzív alany az a személy, akit az elkövető tévedésbe ejtett, míg a sértett az, aki ezáltal kárt szenved.

Sok olyan bűncselekmény van, ahol nincs passzív alany. Például lopás esetén az elkövetési magatartás az elkövetési tárgyra, az ellopandó dologra irányul, de sértettje a bűncselekménynek így is van, mégpedig az, aki ezáltal kárt szenved.

Vannak olyan bűncselekmények, ahol bizonyos tulajdonságokkal kell rendelkezni ahhoz, hogy valaki egyáltalán passzív alannyá válhasson. Ilyen a hivatalos személy elleni erőszak, mert e törvényi tényállás csak akkor valósul meg, ha hivatalos személy a sértett, ha ez nincs meg, akkor a bűncselekmény nem jön létre, de persze ez nem azt jelenti, hogy más bűncselekmény ne jönne létre (pl: könnyű testi sértés).

2013. aug. 31. 05:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!