Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kik tarthatnak igényt, és...

Kik tarthatnak igényt, és milyen mértékben az örökösödés során ebben az esetben?

Figyelt kérdés

Dédmama meghalt. Gyermekei közül lánya él, de valószínűleg nem tart igényt az örökségre (vagy átruházza testvére 2. gyermekére). Fia gyermekei (tehát a dédi unokái) élnek, egyiknek 4 gyermeke van, másiknak 1.


Idősebbik unoka most kapott levelet, hogy fiatalabb testvére örököl mindent a végrendelet alapján.

Eltartási szerződésről nincs tudomás.


Élhet-e az unoka a kötelesrész jogával (legalább)? Százalékban ez a tulajdonnak hanyad része lehet?

Dédunokáknak lehet igénye valamire (vagy ez már túl távoli rokonság?)?


2013. dec. 5. 18:49
 1/3 ConnectCare ***** válasza:
100%

Alapvetően a végrendeletben meghatározott személy örököl, azonban köteles részre is vannak jogosultak.


A dédmama lánya az örökség negyedére jogosult.

Ha a dédmama fia még él, ő szintén az örökség negyedére jogosult és ez esetben nincs is több köteles részre jogosult.


Ha a dédmama fia már nem él, akkor a két unoka közül amelyikük nem a végrendelet szerint megnevezett örökös, jogosult lesz az örökség nyolcadára.

2013. dec. 5. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ!

Még egy kérdés: ha a dédmama telkén a nem örökös unoka, saját pénzén épített egy házat (gondolva, hogy ő is örökös lesz, és ez megmarad neki) az ebbe belefektetett pénzt vissza lehet jogosan követelni az örököstől?


(bocsánat, ha értelmetlen kicsit a kérdés, de nem vagyok ilyen ügyekben jártas.)

2013. dec. 5. 23:00
 3/3 ConnectCare ***** válasza:

Bár lehet, hogy ha jön valaki nálam okosabb kiderül, hogy totál butaság, amit most írok, de én nem vagyok benne biztos, hogy az említett építmény nem válik az azt építtető unoka tulajdonává. Ami azt jelenti, hogy az épület nem is lesz az örökség része, marad az építtető unokáé. A telek, amin van lehet másé majd, de akkor az köteles lesz tűrni, hogy a telket az épület tulajdonosa használja.


Ha ez a közös tulajdonlás nem működőképes (mert pl. nem jó a viszony), akkor a dolgot ez esetben szerintem majd egy adásvétellel lehet megoldani, vagy az örökös veszi meg az épületet, vagy az épület tulajdonosa veszi meg a telket.


Ha olyan az ingatlan, amit érdemes lenne megszerezni, szerintem érdemes lenne felkeresni egy ügyvédet ez ügyben és utánakérdezni ennek, mert lehet, hogy az unoka úgy tulajdonosa a felhúzott épületnek, hogy esetleg nem is tud róla!

2013. dec. 7. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!