Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Most akkor ez a letöltés...

Most akkor ez a letöltés legális vagy illegális?

Figyelt kérdés

Nagyon szeretem a Nintendo,Super Nintendos, és egyéb ilyen nagyon régi játékokat, és szeretnék is játszani velük, DE

ha például az ilyen rom-okkal foglalkozó oldalak valamelyikéről leszedem mondjuk a Metal Gear romját, akkor azzal törvényt sértek? Mert máshogy, boltban, a konzolt, vagy a játékot nem nagyon tudnám újonnan, pénzért megszerezni...így viszont lenne emulátor és rom, de nem tudom, legális-e, engedik-e a cégek ezeket pl: koruk miatt? A válaszokat előre is köszönöm.

17/f


2013. dec. 29. 11:40
 1/9 anonim ***** válasza:
41%
Tökmindegy hogy engedik e, letöltöd és játszol vele, kész. Ha nosztalgiázni támad kedvem én is szoktam régebbi NES és genesis játékokkal játszani, és én bizony ehhez nem kérem senkinek sem a hozzájárulását.
2013. dec. 29. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Értem. De én kíváncsi vagyok ennek a jogi oldalára is, régóta fáj a fogam egy válaszra erről.
2013. dec. 29. 11:47
 3/9 anonim ***** válasza:

A jogi oldalról HA a játékot / egyéb programot már nem gyártják ÉS nem forgalmazzák helyileg vagy nemzetközileg (pl. amazon.com), akkor is kb. akkora időtartamú szabadalom jár után mint az íróknál (leszámítva hogy ez családban nem örökölhető, lévén mindig vállalati tulajdon).


A dolog másik oldala viszont hogy mivel a fenti esetben nincs károsult, így ez "áldozat nélküli bűncselekmény", mely esetben automatikusan mentesülsz a végrehajtás alól.

Ez egy "szürke zóna" a jogban, amit a szoftverpiac magába épített, létrehozva az "abandonware" kategóriát.

2013. dec. 29. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Vagyis azzal, hogy ha régi DOS-os játékokat, C64-ket, vagy régi konzolos (Nintendo,Atari,SNES...stb) játékokat szedek le, romokat. Elkövetek bűncselekményt, de nincsen sértett, és kb. magát a fejlesztőt sem érdekli, se a rendőrséget, mert nem is lehet megvádolni? Valamennyire azt hiszem értem...
2013. dec. 29. 20:14
 5/9 anonim ***** válasza:

Pontosan. Mivel se a készítőt, se a terjesztőt, se senkit nem érdekel hogy elcsened a cuccot, ezért a rendőrséget sem érdekli.


Sőt, esetenként reklámcéllal maga a jogtulajdonos bátorítja az ilyen magatartást (pl. ha évekkel később hoznak ki egy új részt egy sorozathoz).

2013. dec. 29. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Már hogyne lenne sértett... Az akkori játékszoftver forgalmazók, illetve konzolkészítő cégek nagy része még a mai napig működnek (Nintendo, Sony Entertainment, Namco, Capcom, Midway, stb.). Az már egy másik dolog, hogy nem igazán foglalkoznak vele.
2013. dec. 29. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
"...ezért a rendőrséget sem érdekli." - amennyiben a Rendőrség tudomására jut egy közvádas bűncselekmény, abban az esetben hivatalból el kell járniuk. A szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése pedig közvádas bűncselekmény. Igaz, ilyenért senki nem fog feljelenteni.
2013. dec. 29. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Ez föl vetett bennem néhány kérdést:


1.De ha ez törvényt sért, akkor még is hogy máshogy szerezzem meg őket, ha játszani szeretnék velük?


2.Vagy a cégek a jog alapján úgy gondolják, hogy régi, nem kell senkinek?


3.Miért nem teszik ezeket mindenki számára legálissá?


4.Akkor most egyáltalán töltsek így le?


5.Akkor az összes abandonware rajongó jogilag bizonyos értelemben "bűnözőnek" számít a cégek és a jog szemszögéből?


6.Akkor a torrent oldalakhoz hasonlóan miért nem dolgozik a rendőrség akkora iramban a ROM letöltős oldalakkal szemben is?


7.Egyáltalán milyen büntetést szabhatnának ki egy rom letöltésért?


8.Börtönbe is kerülhetne valaki, mert mondjuk végigtolta a Mega Man X-et SNES emulátoron, vagy a Metroid-ot egy nintendo emulátoron?



Mostmár nem tudom mit csináljak.

2013. dec. 29. 22:16
 9/9 anonim ***** válasza:

"1.De ha ez törvényt sért, akkor még is hogy máshogy szerezzem meg őket, ha játszani szeretnék velük?" - ha nagyon legálisan szeretnél eljárni, akkor vatera, ebay, vagy közvetlenül a forgalmazótól, gyártótól tudsz szerezni példányt.


"2.Vagy a cégek a jog alapján úgy gondolják, hogy régi, nem kell senkinek?" - szerintem semmit nem gondolnak erről.


"3. Miért nem teszik ezeket mindenki számára legálissá?" - ebben az esetben a forgalmazókat, gyártókat kéne megkérdezni, hogy miért nem változtatják meg a szoftverük licenszét ingyenessé, amikor már feltehetően nem igazán fűződik hozzá gazdasági érdeke - de ezek szerint mégsem.


"4.Akkor most egyáltalán töltsek így le?" - nézd, nem igazán foglalkoznak vele, ha letöltesz ilyet, akkor azt ne igazán hangoztasd. Ezt neked kell eldönteni.


"5. Akkor az összes abandonware rajongó jogilag bizonyos értelemben "bűnözőnek" számít a cégek és a jog szemszögéből?" - Magyarországon az új Btk. dekriminalizálta lehívásra történő hozzáférhetővé tételét (irodalmi mű feltöltése), de kárigényt előterjeszthet a bíróság előtt a forgalmazó/gyártó cég. Nemzetközi jogszabályok jogszabálysértőnek minősítik a szerzői jogi védelem alatt álló művek megosztását, de nem minden országban számít bűncselekménynek a megosztás. Nálunk július 1-je óta nem bűncselekmény, de az Szjt. illetve a nemzetközi jogszabályok alapján jogsértés.


"6. Akkor a torrent oldalakhoz hasonlóan miért nem dolgozik a rendőrség akkora iramban a ROM letöltős oldalakkal szemben is?" - mert ahogy írtam, nálunk a fájlmegosztás nem bűncselekmény, persze csak abban az esetben, ha nem irányul jövedelemszerzésre, még közvetve sem (pl. a megosztó oldalon nincsenek fizetős hirdetések, amiből az oldal üzemeltetőjének/adminjának jövedelme származhat).


"7.Egyáltalán milyen büntetést szabhatnának ki egy rom letöltésért?" - ezt a Btk. 385. §-a egyértelműen leírja.


"8.Börtönbe is kerülhetne valaki, mert mondjuk végigtolta a Mega Man X-et SNES emulátoron, vagy a Metroid-ot egy nintendo emulátoron?" - a Btk. alapján igen.

2013. dec. 29. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!