Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Rendeletek és törvények...

Rendeletek és törvények olvasása, kiejtése hogyan történik?

Figyelt kérdés
Szeretném kérni, hogy csak az válaszoljon, aki ért a joghoz. Hogyan kell felolvasni például 1998. évi XXVI. törvény a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról VAGY 1/2000.(I.7.)SZCSM rendelet a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól. Előre is köszönöm.

2014. jan. 2. 09:39
 1/9 anonim ***** válasza:
0%
Mi köze a jognak, a helyes olvasáshoz??Akkor a rádió,TV bemondók-jogászok?
2014. jan. 2. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
12%
Szeretném kérni,csak az írjon ki kérdést, aki tud fogalmazni helyesen.A gondolatát érthetően megfogalmazni.
2014. jan. 2. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Pontosan úgy, ahogyan leírtad:

- az 1998. évi 26.-ik törvény a fogyatékos....

A másik példádnál a zárójelbe rakott dátumot nem szoktuk "kiejteni", azt írásban rakjuk oda, hogy aki rá akar keresni, az kapjon megfelelő infót. Az a dátum, amikor meghozták, megjelent, stb. stb.

A § jel = paragrafus

Az (a) = az a. bek = (bekezdés)

A b./ = a b. pontja (x.bekezdés b. pontja)


Ha jól tudom, más variáció ezen a téren nem szokott előfordulni.

2014. jan. 2. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Általában az, aki felolvassa (bíró, ügyvéd, akárki más, még te is) tök logikus, hogy saját szájízére teszi majd? Nem értem a kérdést, egy rendeletet úgy olvasunk fel, mint egy normális, helyes magyar mondatot...

Talán ezekre a rövidítésekre, számozásokra gondolhat még, bár nem tudom...

2014. jan. 2. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

A törvényben szinte biztos vagyok, hogyan kell felolvasni: A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi 26.törvény.

A rendeletek felolvasása azonban eltér a törvénytől, erre lettem volna kíváncsi.Azért köszönöm a jóindulatú,segítőkész válaszokat.

2014. jan. 2. 14:16
 6/9 anonim ***** válasza:

A rendeletek felolvasása azonban eltér a törvénytől,

Így van. Azokat sírva-ríva, zokogva kell,míg a törvényeket röhögve.Látom másoknak sem világos a kérdés.

2014. jan. 2. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A §-t (paragrafus jel) "szakasznak" mondjuk
2014. jan. 2. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy Ön a törvényeket röhögve olvassa fel, a rendeleteket meg sírva-ríva, de bizonyára nem tanult jogot és ezután már nem is fog, mert meghaladja a képességeit. Ne fárassza magát tovább, már megkérdeztem a felsőbb éves hallgatót ezzel kapcsolatban. Lehet, hogy Önnek nagyon vicces amiket ideír, jó kis időtöltés, ami elveszi a hasznos időtöltéstől az idejét. Ezzel növeli egóját, éntudatát. Sajna ettől Ön nem lesz több, sőt...Ha nem ért a tudományokhoz, inkább menjen wellnessezni. Képzelje, ha egy egyetem tanára, aki mellesleg habilitált, sok tudományos munkát,könyvet letett már az asztalra azt mondja,hogy másképpen írjuk a törvényt és másképpen olvassuk fel, talán el kéne neki hinni és ha valamihez nem értünk, nem tudunk érdemleges választ adni, akkor nem rontjuk a levegőt ezen az oldalon.
2014. jan. 3. 10:55
 9/9 anonim válasza:
100%

Törvény:

Írásban: 1998. évi XXVI. törvény a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról

Szóban: A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998-dik évi 26-os törvény.

Rendeletek:

Írásban: 1/2000.(I.7.)SZCSM rendelet a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről

Szóban: A személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 2000. január 7-én kihirdetett 1-es számú szociális és családügyi miniszteri rendelet.

2016. febr. 7. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!