Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » EU-s országban született és...

EU-s országban született és élő magyar kisbabának hogyan lehet magyar ideiglenes lakcíme (tartózkodási hely)?

Figyelt kérdés
Az egyik szülő ugyanis Magyarországon dolgozik és él, a gyerek nála is szokott lenni. Sajnos elvesztünk a hatóságok útvesztőjében, a gyámügyet emlegették, holott a gyerek soha nem volt Magyarországon, hogy gyámügyi engedély kellett volna a "kivitelhez". Csak útlevele van, éppúgy, mint a külföldön letelepedett magyaroknak. 18 éves korig alanyi jogon járna neki tb biztosítás is, de lakcím nélkül azt sem tudjuk megkérni. Teljesen életszerűtlen helyzet és egyik hatóság sem tartja illetékesnek magát ebben a kérdésben, mindenki a másik helyre mutogat, hogy oda menjünk. Ha felnőtt esetében lehet, nem értem, gyerek esetében miért nincs egy életszerű szabályozás vagy miért nem ismeri ezt egy hivatal sem?
2014. jan. 13. 01:27
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Mi esetunk:

Magyar torvenyek szerint az ujszulott az edesanya allando lakcimet kapja meg a magyar lakcimkartyan.

Kulfoldon (sztem orszagfuggo) pedig azt a cimet, ahol eletvitelszeruen elunk. Mi spec.sajat lakasban (oroklott), igy berelt tulajdonban nem tudom hogy mukodik. Igaz, itt utobbi az elterjedt.

A gyerkoc kettosallampolgar. Amikor megszuletett, a korhaz automatikusan lejelentette a kulugy fele, hogy uj magyar allampolgar szuletett.

Nekunk 1 honapunk volt arra, hogy a kulugyon elintezzuk a papirokat.

pl.utlevel, taj-kartya, adoszam, lakcimkartya igenyles. Ugyanis, mig otthon ezt szuletes utan igenyelni se kell, alapbol kuldik 1-2heten belul, addig itt kikell toltenii a nyomtatvanyokat es 1-2 hoonapon belul megjon minden.

2014. jan. 13. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Magyarországi biztosítás csak magyar lakóhellyel (nem tartózkodási hellyel!) rendelkezőknek jár. Viszont, ha a gyermeknek magyarországi lakóhelye van, akkor Magyarországon iskolaköteles, és egy kisebb tortúra a gyermek magyarországi lakóhelyének megszüntetése (gyámügyi eljáráshoz között).


A gyermek, csakúgy, mint bárki más, egyszerre csak egy EU-tagállamban lehet biztosított. Az nem szabályos, hogy itt is és ott is legyen neki biztosítása. Vigyázat, ha mégis megigénylitek, és kiderül, akkor az egyik állam biztosítója (általában a külföldi) vérmérséklettől függően megvonhatja a biztosítást. Ha a gyermek külföldön él és ott biztosított, akkor a magyarországi tartózkodása alatt az orvosilag szükséges ellátásokat az európai egészségbiztosítási kártyával veheti igénybe. És hát mi másért menne orvoshoz, minthogy szükséges, tehát gyakorlatilag azzal is megkap mindent (a tervezhető műtéteken kívül).

2014. jan. 13. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Nálunk nem tájékoztatott a kórház senkit, mindent (anyakönyvezés, útlevél), nekünk kellett intézni. A társadalombiztosítási törvényben viszont van egy olyan mondat, hogy minden gyermek, aki Magyarországon t a r t ó z k o d i k, 16 éves koráig jogosult tb ellátásra alanyi jogon. Lakcíme, biztosítása külföldön van a kisgyereknek, az anyukájának lehet az országban ideiglenes lakcíme, de a gyereket nem tudjuk bejelenteni az apjához. A gyerek külföldön született, ott is fog élni, hogy jön ide a gyámhatóság?
2014. jan. 16. 02:00
 4/16 anonim ***** válasza:

Úgy, hogy ha a gyereket magyarországi lakosnak egyszer bejelentitek, akkor "kijelenteni" már nagyon macerás lesz, kell hozzá majd a gyámhatóság engedélye. Mivelhogy abból indulnak ki, hogy ha megszüntetnéd a gyerek magyar lakcímét, akkor külföldre költözöl vele, ezért ellenőrizni kívánják, hogy a külföldre vinni kívánt gyereknek a külföldi lakóhelyén megfelelő-e az ellátása. Rohangálhatsz majd környezettanulmányok után, fordíttathatod hivatalosan magyarra, satöbbi. Vagy, ha nem szünteted meg a magyar lakcímet, akkor iskolaköteles lesz a gyerek, és elő fognak venni, ha Magyarországon nem íratod iskolába. Ezért kétszer is gondold meg, bejelentesz-e a gyereknek magyar lakcímet. EÜ ellátást a külföldi biztosításával, EU-s egészségbiztosítási kártyával is kaphat.


16 éves korig alanyi jogon (tehát ingyen) annak jár biztosítás, akinek másutt nincs! Két tagállamban egyszerre nem lehet biztosított a gyermek! Ismét vigyázat: ha a külföldi biztosító megtudja, hogy a gyermek egy másik EU tagállamban is biztosított, azonnal meg fogja vonni a biztosítást, hiszen miért fizetné ki az ellátást, ha nem köteles rá?

2014. jan. 16. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
2014. jan. 16. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm az újabb válaszokat, de a mi esetünkben csak részben vonatkoznak a leírtak. Még egyszer: anyuka állandó lakcím külföld, munka és biztosítás külföld, ideiglenes lakcím Magyarország. Gyermek állandó lakcím külföld (ott is született), oda fog oviba, iskolába járni, ott él, ott van biztosítása neki is. Apukának minden Magyarországon van. Ha az anyuka lehet ideiglenes lakcímen Magyarországon (mindenféle hátsó szándék nélkül, törvényes jogával élve, egyébként a hivatalban ajánlották ezt neki), akkor a gyermek miért nem? Amikor szerettük volna ezt intézni, akkor a gyámhatóságra hivatkoztak. Lakcímbejelentésnél ugyanis regisztrálni kell a gyereket (személyi szám), de külföldre akarom vinni (hiszen anyuka külföldön van állandóan és vele lesz a gyerek is. Hiába mondtam, hogy nem viszem, mert már szó szerint "ab ovo" ott van :-), ehhez kell gyámhatósági engedély. De mint írtam, a gyereknek semmije nincs Magyarországon, nem lett külföldre víve, hanem mindig is külföldön volt - jogilag, életvitelszerűen. Ha mégis lehetne ideiglenes lakcíme, akkor azzal gondolom nem lenne Magyarországon iskolaköteles. A tb-jogviszonnyal kapcsolatban viszont tényleg aggályos, hogy a külföldi biztosító miért fizetne, ha másik biztosító is megtehetné (erre nem is gondoltam), a visszaéléseket is megértem. Az anya sem lehet biztosítva két helyen, de a gyerek miatt gondoltuk, hogy a tb törvény idézett része talán vonatkozna rá, vagyis az ő helyzetére. A sürgősségi ellátással tisztában vagyok, szükség esetén magánrendelés a megoldás enyhébb dolgok esetén. De hogy nem lehet egy magyar gyereket egy magyar ideiglenes lakcímre (apjához) bejelenteni... Felnőtteknek lehet, gyereknek nem, a mi helyzetünkben legalábbis. Az első válaszolótól kérdezem, hogy hogyan lehet náluk a gyereknek is lakcíme Magyarországon, hiszen ő is külföldön született? Szintén gyámhatóság? Én azért nem értem ezt az eljárásmenetet, mert Magyarországon nagyon sok gyerek él embertelen szociális és lakhatási körülmények között, ott még sem kell beavatkoznia a gyámhatóságnak. Külföldre vitel esetében viszont igen.
2014. jan. 17. 01:16
 7/16 A kérdező kommentje:
#5-ös válaszolónak is köszönöm, végigolvastam a cikket, nagyon tanulságos. Egy külföldön tanuló egyetemista a cikk elején ez évtől nem fizethet már privát tb-járulékot, de a cikkben még 2-szer említik, hogy erre lehetőség van "Ha nem, akkor a magyar lakcímmel rendelkező diáknak az itthoni egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie, és kint az Európai Egészségbiztosítási Kártyával veheti igénybe az orvosilag szükséges egészségügyi ellátásokat" és "Ha magyarországi lakcímmel rendelkező, külföldön munkát vállaló magyar egy idő után úgy dönt, hogy mégis visszatér Magyarországra, akkor itthon 15 napon belül be kell jelenteni a kinti jogviszonyának megszűnését az egészségbiztosítónak, ezek után automatikusan megkapja a TAJ-számát – mondta Radics Zsuzsanna. Ha el is kezd a munkavállaló dolgozni, akkor nincs semmi gond, fizeti a járulékokat, így biztosítása is lesz. Ha nem lesz munkája, akkor fizetnie kell a 6810 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot – tette hozzá". Ezt nem értem. A másik: az Angliában élő anyuka azért kaphatott engedélyt magyar szülésre, mert egy magyar szülés nyilván kevesebbe kerül a biztosítójának. Nálunk az eu-s biztosítási kártyát is még mindenütt elfogadták és kezeltek, ezért nyugodt vagyok, hogy a babánál is hagyatkozhatunk majd rá, ha Magyarországon vagyunk.
2014. jan. 17. 01:45
 8/16 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy nem voltam elég világos: nem az a gond, hogy nem tudsz lakcímet bejelenteni a gyereknek, hanem hogy nincs miért. Biztosítás nem jár vele, és nincs is rá szüksége, mert külföldön biztosított. EU-s biztosítási kártyával NEM CSAK a sürgősségi ellátást kapja meg, hanem minden "orvosilag szükséges" ellátást. Hogy mi az orvosilag szükséges, azt a kezelőorvos dönti el. (Ha én orvos lennék, igyekeznék minél több esetet orvosilag szükségesnek ítélni, hiszen a kezelést kifizetik nekem...) Egyébként meg nem szórakozásból szoktunk orvoshoz menni, hanem azért, mert szükséges. A tervezhető műtéteken kívül gyakorlatilag minden ellátást meg lehet kapni EU-s biztosítási kártyával is!


Ha a gyermek egyhuzamban 3 hónapnál többet van Magyarországon, akkor elvileg be lehet illetve be kell jelenteni a tartózkodási helyét, de ezt a kutya nem ellenőrzi, illetve előny sem származik belőle.

2014. jan. 17. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Én az apja miatt akarom a gyereket bejelenteni, erre azonban jogilag nincs lehetőségem úgy látom. Ha a gyerek a nagyszülőkhöz jön a nyáron, vagy teszem azt, könyvtárba akarom beíratni az apja címén, vagy rejtvényt küldök be a nevére, akkor nem lenne rossz, ha lenne egy magyar lakcíme is. A kártyáján úgyis ott lenne, hogy külföldi lakos és a magyar lakcíme nem az állandónak felel meg. Egyébként épp egy orvosi ellátás során történt az, hogy magyar lakcím híján az apjáét írták be, mert muszáj volt beírni valamit. Nem hiszem, hogy ez így jobb. Másrészről éppen gyerekeknél szokott lenni kisebb-nagyobb baleset, nem tudom, hogy egy feltehetőleg bögölycsípéssel egy nyaralás alkalmával például nem lesz-e fizetős az ellátás. Viccen kívül: szerintem van különbség sürgősségi ellátás és mondjuk egy ilyen eset között. De mint írtam az ehhez hasonló eseteket az ember akkor magánpraxisként rendezi el. Még valami: lehet, hogy az orvos megkapja a pénzt az ellátásért (pl. felír fenistilt egy bögölynek vagy darázsnak hitt szúnyogcsípésre), viszont, ha a külföldi biztosító azt nem szükségesnek, sürgősséginek ítéli meg, akkor a bürokratikus hercehurca után nekem azt ki kell majd utólag fizetnem a biztosítómnál.
2014. jan. 21. 17:34
 10/16 anonim ***** válasza:
#10: "orvosilag szükséges" ellátás a megfogalmazás, és az orvos dönt. Harmadszorra mondom: az nem szabályos, hogy mindkét helyen legyen állami biztosítása a gyereknek, azzal többet kockáztatnál, mint ha EU biztosítási kártyára hagyatkozol. Nekem soha semmi bajom nem volt vele, használtam már magyar biztosítással külföldön, illetve külföldi biztosítással Magyarországon, apró-cseprő bajokkal, és mindig elláttak.
2014. jan. 21. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!