Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ez valóban igaz? (a kifejtésbe...

Ez valóban igaz? (a kifejtésben) Tömören: az 1993 előtt született nappalis diákokat (papíron) átrakták estire, és emiatt nem jár államilag támogatott TB.

Figyelt kérdés

Január közepén megbetegedtem, ezért elmentem az orvoshoz, hogy az iskolához kérjek igazolást. OKJ-s képzésen tanulok újságírást, immár utolsó éve. Meglepődve hallgattam az igazolást kiállító asszisztenst, aki közölte, hogy nem érvényes a TB kártyám, menjek el megcsináltatni, mert ha valami bajom lenne, nem kapok ingyenes orvosi ellátást. Egy héttel később fel is kerekedtem a nagy útra. Vittem a TB kártyámat, iskolalátogatási igazolást, hamuba sült pogácsát – felkészülve a várakozásra-, feltöltöttem a mobiltelefonomat – mivel országos riasztást adtak ki a hóhelyzet miatt- és minden személyes okmányomat is magamhoz vettem.

Jogkövető állampolgár lévén elmentem a helyi kirendeltséghez, ahol az ügyintéző közölte, teljesen jogos, hogy én piros lapot kaptam a kormányunktól, mivel karácsonyi ajándékként minden 1993 előtt született diákot, aki nappali tagozatra jár, áttettek az esti képzésre. Esti képzésre pedig ingyenes TB támogatás nem jár. Plusz ajándékként még azt is megkaptam, hogy most el kell mennem a NAV kirendeltséghez, hogy kifizethessem magam után kötelezően havonta a körülbelül 6800 forint TB-t. Zárójelben megjegyzem: nincs tandíj Magyarországon, van helyette TB. Boldoggá tesz a tudat, hogy habár nincs munkám – mert még mindig ugyanabba az iskolába járok-, jó állampolgárként hozzájárulok a közös kasszához.

Össze sem tudom számolni, milyen terheket róttak ezzel családunkra, mivel ennek a döntésnek az összes anyagi vonzatát még meg sem tudom becsülni, de annyi már látszik, hogy az utánam járó családi pótlékot már elvették, a TB járulékot magamnak kell fizetni – ami szintén plusz kiadás-, valószínűleg nem jár a családomnak a családi adókedvezmény sem utánam, nem tudom, hogy a bérletvásárláskor mit fognak szólni a diákigazolványomhoz, és még nagyon sok kedvezménytől eleshetünk, ahol a nappali tagozatos oktatás kedvezményre biztosít (pl.: biztosítás, öcséimnek tankönyv, étkezés).

Szintén felháborodással tapasztaltam, hogy minket senki sem értesített arról, hogy a 1993 előtt születetteket év végén átírták esti tagozatra. Mélységesen fáj, hogy erről az intézkedésről senki sem tájékoztatott, pedig ha valamiről, erről igazán küldhettek volna egy országos körlevelet. Nekem nem kell papíralapú levelet küldeni, egy e-mailnek vagy SMS-nek – akár a Belügyminisztériumtól- is nagyon örültem volna.

A legmeghökkentőbb az egészben, hogy az esti és a nappali tagozatra járó diákok, keverednek, vegyülnek. Egy órára járnak, egymás mellett ülnek, egy tányérból esznek. Remélem, mindenki számára világos, hogy egy osztályba járunk ugyanúgy – mint eddig is-, csak az osztály egyik fele nappali tagozatos, míg a másik estis.

Mindez hogyan történhet meg? Én, akit átraktak tanév közepén nappali tagozatból estire, sose buktam meg, egyetlen hibám, hogy évvesztes vagyok és ötéves középiskolába jártam, hogy nyelvet tanulhassak magasabb óraszámban. Most megbüntet a kormány a szorgalmamért és tanulási vágyamért. Köszönöm magam és a diáktársaim nevében is.

Ezért minden korosztályombeli diákot arra buzdítok, nézzen utána, hogy érvényes-e a TB kártyája, nehogy több tízezer forintos meglepésben legyen része.



2014. jan. 24. 22:46
 1/3 anonim ***** válasza:
Az biztos, hogy a '93 előttiek automatikusan estire kerülnek már ha jelentkeznek (sőt már a 93-ok is a köv. tanévben csak estire járhatnak) viszont nekem vannak olyan osztálytársaim akik 93 előtt születtek és nekik csak élhet még a TB hiszen állandóan hozzák az igazolásokat :D Az, hogy eredeti vagy nem azt már nem tudom :D
2014. jan. 24. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 tetro ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy OKJ-s képzés eddig is csak 21 éves korig volt nappalin. Vagy lehet eddig nappali volt a képzés, csak tandíjat kellett fizetni 12 felett? Nem tudom régen jártam, és akkor még a tb-t nem kellett fizetni, ha nem volt munkád.
2014. jan. 24. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ja kedves barátom, valamiből fedezni kell a rezsicsökkentést, meg annak a reklámjait. Semmi sincs ingyen, csak a papíron, ha mondják. Ez már csak így megy ebben az országban. Te vagy az első, aki elmeséli másik oldalt is. Mert mindig van másik oldal...
2014. jan. 25. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!