Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kézbesítési vélelem akkor is...

Kézbesítési vélelem akkor is fenn áll, ha magánszemélyként küldök tértivevényest valakinek, de az nem hajlandó átvenni?

Figyelt kérdés
Vagy ez csak hivatalos levelekre vonatkozik?

2014. máj. 24. 18:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
54%
A kézbesítési vélelemről az egyes eljárási jogszabályok rendelkeznek, így magánszemélyek által küldött leveleknél nincs ilyen.
2014. máj. 24. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

értem szóval egy peres ügyben pl én tök hiába küldök tértivevényes levelet XY-nak, ami pont az ügy szempontjából lenne nagyon fontos, ha egyszer nem veszi át, ezzel részéről letudva a probléma, és nem vesz róla tudomást? ennyi lenne?

csak akkor hogy a fenébe lehet bizonyíthatóan átadni valakinek egy iratot?

2014. máj. 25. 08:59
 3/11 anonim ***** válasza:
Ha megtagadja az átvételt, akkor ez kerül a tértivevényre és annak van bizonyító ereje, szóval nyugodtan próbálkozhatsz ezzel.
2014. máj. 25. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
89%

Hogyne állna már fenn a kézbesítési vélelem, kedves Első!?!?


A peres eljárások alapja kell legyen sokszor az azt megelőző felszólítás. Ha csak perben lehetne pl. vélelem, akkor ha valaki nem venné át a küldeményt, nem lehetne pert indítani! Hogy mást ne említsek.


A Pp. azt mondja, a perben mit kell elfogadni kézbesítésnek (tehát mi keletkeztet vélelmet), de nem azt, hogy a kézbesítésnek időben a per alatt kellene történnie!


Kérdező!

Természetesen vélelmet keletkeztet a

- küldemény átvételének megtagadása

- a "nem kereste" jelzés

- maga az átvétel, ha a postatörvény szerint a tértin feltüntetett átvevő személy jogosultnak tekinthető az átvételre.

2014. máj. 25. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

oké köszi, így már jobban hangzik.

esetleg tudsz hozzá egy jogszabályt is, ami a vélelem beálltáról szól? köszi

2014. máj. 25. 21:07
 6/11 anonim ***** válasza:

Igen, a Polgári perrendtartás (Pp.), többek között. De a büntetőügyek esetében pl. a Büntetőeljárási törvény (Be.), közigazgatási ügyekben a Közigazgatási eljárási törvény (Ket.).

Érdemes megnézni a Postatörvényt is.

2014. máj. 25. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
41%

Első vagyok, én a jogszabályok alapján válaszoltam:


PP. 99. § (2) A postai úton megküldött BÍRÓSÁGI iratokat a kézbesítés megkísérlésének napján kézbesítettnek kell tekinteni, ha a címzett az átvételt megtagadta. Ha a kézbesítés azért volt eredménytelen, mert a címzett az iratot nem vette át (az a bírósághoz „nem kereste” jelzéssel érkezett vissza), az iratot - az ellenkező bizonyításáig - a postai kézbesítés második megkísérlésének napját követő ötödik munkanapon kézbesítettnek kell tekinteni.


Ket:


A DÖNTÉS közlése és nyilvános közzététele


79. § (1) Ha a postai úton történő kézbesítés azért hiúsul meg, mert a címzett vagy meghatalmazottja úgy nyilatkozik, hogy a küldeményt nem veszi át, az iratot a kézbesítés megkísérlésének napján kézbesítettnek kell tekinteni.



Be:


A kézbesítés


(7) A kézbesítési bizonyítvánnyal (tértivevénnyel) feladott HIVATALOS iratot a kézbesítés második megkísérlésének napját követő ötödik munkanapon kézbesítettnek kell tekinteni, ha a kézbesítés azért volt eredménytelen, mert a címzett az iratot nem vette át.



A postatörvényben nem találtam kézbesítési vélelemre vonatkozó részt.

2014. máj. 25. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Utolsó!!!

NEM csak a bírósági iratokra igaz, fogd már fel!

Így mondjuk fel a bérleti szerződéseket is például, mert a Lakástörvényben is benne van ez.

Minden ágazati törvény kimondja, csak nem tudjuk, a kérdezőnek mihez kell, de ez mindenhol így van, próbáld már meg megérteni!

2014. máj. 25. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
#8 Pontos jogszabályi hivatkozást mellékelnél?
2014. máj. 25. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Ket-ügyben kellene nekem + 2 db 2011. évi CXII. tv-ben foglalt adatkéréshez. Ezekben fenn áll a kötelezettség, azaz a levél átvettnek minősül, ha nem "megtagadta" hanem "nem kereste" jelzéssel jön vissza?


Igen, olvastam a Ket-ben, na de az most az adott hatóság által küldött levélre vonatkozik vagy arra is, ha a magánember (ügyfél) küldi a hatóságnak?

2014. máj. 26. 07:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!