Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A 2014-es jogszabályok alapján...

A 2014-es jogszabályok alapján hogyan tudom megszüntetni a határozott időre megkötött munkaviszonyomat?

Figyelt kérdés
Már nem vagyok próbaidőn.

2014. jún. 16. 20:10
 1/3 anonim ***** válasza:
Úgy, hogy felmondasz.
2014. jún. 16. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Erre magamtól is rájöttem köszönöm...

A kérdés inkább arra vonatkozik, hogy milyen hátrányom származhat belőle, ha felmondok, mivel a munkaszerződés határozott idejű.. Esetleg a munkáltató kifizettetheti velem a szerződés lejártáig fennmaradó béremet, vagy hasonló..

Erre vonatkozóan nem találtam hatályos jogszabályokat.

Ha a munkáltató akarna engem elbocsátani, akkor neki ki kellene fizetnie a szerződés végéig esedékes béremet, hogy ne érjen engem kár. Ez vajon fordított esetben is igaz lehet?

Illetve a felmondásomat, meg kell-e indokolnom?

2014. jún. 16. 21:00
 3/3 anonim ***** válasza:

Az Mt. 67. §-ának (2) bekezdésében van a "sima" felmondás. A 78. §-ban a szankciós jellegű, azonnali hatályú, bár gondolom nem ilyenről van szó. A 84. § (2) bekezdése pedig tartalmazza a szankciót arra nézve, ha a munkavállaló jogellenesen szünteti meg a határozott idejű munkaviszonyt. Akkor próbaidő nem játszik, mert az nincs kikötve.


2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről (Mt.)


67. § (2) A határozott idejű munkaviszonyának felmondását a munkavállaló köteles megindokolni. A felmondás indoka csak olyan ok lehet, amely számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna.



78. § (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy

b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

(2) Az azonnali hatályú felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni. A tudomásszerzés időpontjának, ha az azonnali hatályú felmondás jogát testület jogosult gyakorolni, azt kell tekinteni, amikor az azonnali hatályú felmondás okáról a testületet - mint a munkáltatói jogkört gyakorló szervet - tájékoztatják.


84. § (2) A munkavállaló, ha a határozott tartamú munkaviszonyát szünteti meg jogellenesen, a határozott időből még hátralévő időre járó, de legfeljebb háromhavi távolléti díjnak megfelelő összeget köteles megfizetni.

2014. jún. 16. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!