Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » 5 év házasság után tényleg...

5 év házasság után tényleg minden közös lesz?

Figyelt kérdés
Én, az anyám meg a testvérem örököltünk egy házat az apámtól. Nemrég anyám összeházasodott valakivel és nem írtak házassági szerződést. Igaz az, hogy 5 év házasság után minden vagyon közös lesz?

2014. nov. 4. 19:04
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Nem hiszem, bár bizonyítani kell, hogy ki mennyit keresett és mit vett és mi az övé. Tanulság, házassági szerződés kell!
2014. nov. 4. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Nem, a hazassag elotti vagyon kulonvagyon. Sot ha anyukad most orokol valamit, az is az o kulonvagyona, a masiknak semmi koze hozza.
2014. nov. 4. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
0%
Igen, tényleg. Ellenkező esetben sokat kellene papírozni.
2014. nov. 4. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Válás vagy halál esetére?


Válásnál házasság előtti vagyon különvagyon.


Halálkor létezik ági vagyon, ami nem válik közössé sose, csak leszármazónak megy; jelen esetben viszont harmadolós öröklésre számíthattok, ha nem lesz végrendelet, ajándékozás, eladás.

2014. nov. 4. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

4:38.§ (3) Az a különvagyonhoz tartozó vagyontárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, ötévi házassági életközösség után közös vagyonná válik.


Házassági szerződést bármikor köthetnek.

2014. nov. 4. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 kovpet ***** válasza:

"Igaz az, hogy 5 év házasság után minden vagyon közös lesz?"


Nem igaz.

2014. nov. 5. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
nem, pl telek, lakás, kocsi nem. külföldön van ahol ez is.
2014. nov. 5. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
0%
A házasság megkötésével közössé válik minden,ha ezt megelőzően nem rendelkeztek másképpen.Akivel az édesanyád összeházasodott annak a vagyona is ide tartozik.
2014. nov. 6. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 kovpet ***** válasza:
54%

"A házasság megkötésével közössé válik minden"


Ez tényszerűen nem igaz. Nem értem, miért kell valótlan állításokat tenni, félrevezetve ezzel a kérdezőt.

A házasság vagyonközösség ugyan, de ez nem azt jelenti, hogy közös lesz a magánvagyon, hanem azt, hogy a házasság pillanatától megszerzett javak lesznek a közösek. A házasságba bevitt vagyon sosem lesz közös jogilag. Az örökség és a személyre szóló ajándék sem lesz közös soha.

2014. nov. 6. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

A leújabb PTK-ból másoltam át.

Új Ptk normaszövege

Új Ptk. – IV. könyv (Családjog)

Szerintem olvassunk együtt!Megköszönöm a lehúzást!!



VI. Fejezet


A házastársi vagyonközösség


1. A házastársi közös vagyon és a különvagyon


4:37. § [A házastársi közös vagyon]


(1) Házastársi vagyonközösség esetén a házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek.


(2) A házastársak közös vagyonába tartoznak a közös vagyontárgyak terhei és – ha e törvény eltérően nem rendelkezik -közösen viselik a bármelyik házastárs által a vagyonközösség fennállása alatt vállalt kötelezettségből eredő tartozásokat.


(3) A házastársi közös vagyon a házastársakat osztatlanul, egyenlő arányban illeti meg.


(4) Nem tartoznak a közös vagyonba azok a vagyontárgyak, terhek és tartozások, amelyek különvagyonnak minősülnek.


4:38. § [A házastárs különvagyona]


(1) A házastárs különvagyonához tartozik


a) a házastársi vagyonközösség létrejöttekor meglévő vagyontárgy;


b) a házastársi vagyonközösség fennállása alatt általa örökölt vagy részére ajándékozott vagyontárgy és részére nyújtott ingyenes juttatás;


c) a házastársat mint a szellemi tulajdon létrehozóját megillető vagyoni jog, kivéve a vagyonközösség fennállása alatt esedékes díjat;


d) a személyét ért sérelemért kapott juttatás;


e) a személyes használatára szolgáló szokásos mértékű vagyontárgy; továbbá


f) a különvagyona értékén szerzett vagyontárgy és a különvagyona helyébe lépő érték.


(2) A különvagyonnak az a haszna, amely a házassági életközösség fennállása alatt a kezelési, fenntartási költségek és a terhek levonása után fennmarad, közös vagyon.


(3) Az a különvagyonhoz tartozó vagyontárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, ötévi házassági életközösség után közös vagyonná válik.


4:39. § [A különvagyon terhei és tartozásai]


(1) A házastárs különvagyonát terheli a törvényen alapuló tartás kivételével az a tartozás, amely a házassági életközösség megkezdése előtt keletkezett jogcímen alapul.


(2) A különvagyonhoz tartozik a különvagyoni vagyontárgy terhe és a külön adósságnak minősülő tartozás kamata.


(3) A különvagyonhoz tartozik az életközösség fennállása alatt keletkezett olyan tartozás,


a) amely a különvagyon megszerzésével vagy fenntartásával jár együtt, kivéve a különvagyon hasznának megszerzésével és a házastársak által közösen használt vagy hasznosított vagyontárgy fenntartásával összefüggő kiadást;


b) amely a házastársnak különvagyonára vonatkozó rendelkezéséből eredő kötelezettségen alapul;


c) amelyet a házastárs a közös vagyon terhére a másik házastárs egyetértése nélkül ingyenesen vállalt; és


d) amelyet a házastárs jogellenes és szándékos vagy súlyosan gondatlan magatartásával okozott, ha a tartozás a másik házastárs gazdagodását meghaladja.


(4) A tartozás különvagyoni jellege nem érinti a másik házastárs felelősségét harmadik személlyel szemben.


4:40. § [A közös vagyonhoz tartozás vélelme]


(1) Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, a vagyonközösség fennállása alatt a házastársak vagyonában meglévő vagyontárgyakról azt kell vélelmezni, hogy azok a közös vagyonhoz tartoznak.


(2) A vagyonközösség fennállása alatt a közös vagyonra vagy valamelyik házastárs különvagyonára vonatkozó kötelezettség teljesítéséről azt kell vélelmezni, hogy a teljesítés a közös vagyonból történt.


4:41. § [A házastársak közötti egyes szerződések]


(1) A házastársaknak az életközösség fennállása alatt egymással kötött adásvételi, csere, ajándékozási és kölcsönszerződése és a házastársak közötti tartozáselismerés akkor érvényes, ha közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták. Ez a rendelkezés nem vonatkozik ingók szokásos mértékű ajándékozására, ha az ajándék átadása megtörtént.


(2) Ha a házastársak szerződése valamely vagyontárgynak, tehernek vagy tartozásnak a közös vagyonhoz vagy a különvagyonhoz tartozását érinti, vagy e vagyonok arányát módosítja, a szerződés harmadik személlyel szemben akkor hatályos, ha a harmadik személy tudott vagy tudnia kellett arról, hogy a vagyontárgy a szerződés alapján a közös vagy a különvagyonhoz tartozik.


2. A vagyonközösséghez tartozó vagyontárgyak használata és kezelése


4:42. § [A vagyonközösséghez tartozó vagyontárgyak használata és kezelése]


(1) A vagyonközösséghez tartozó vagyontárgyakat a rendeltetésüknek megfelelően bármelyik házastárs használhatja. Ezt a jogot egyik házastárs sem gyakorolhatja a másik házastárs jogai és jogi érdekei sérelmére.


(2) A vagyonközösséghez tartozó vagyontárgyakat a házastársak közösen jogosultak kezelni. Bármelyik házastárs igényelheti, hogy a másik házastárs járuljon hozzá azokhoz az intézkedésekhez, amelyek a vagyonközösséghez tartozó tárgy megóvásához vagy fenntartásához szükségesek. Az állag megóvására vonatkozó halaszthatatlan intézkedéseket a házastárs a másik házastárs hozzájárulása nélkül is megteheti, de köteles erről házastársát késedelem nélkül értesíteni.


(3) Az életközösség megszűnésétől a közös vagyon megosztásáig terjedő időben a vagyonközösséghez tartozó tárgyak használatára és kezelésére – ha e törvény eltérően nem rendelkezik – a közös tulajdon szabályait kell alkalmazni.

2014. nov. 6. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!