Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A földben talált kincsek,...

A földben talált kincsek, nemesfémek, tárgyak stb. kinek a tulajdonát képezik a jelenlegi jogszabályok szerint?

Figyelt kérdés

Én eddig úgy tudtam, hogy minden a földben talált dolog az állam tulajdonát képezi. A múlt héten viszont beszélgettem egy régészhallgató ismerősömmel, aki azt mondta, hogy ez már nem így működik tavaly óta. Viszont sehol se láttam, hogy hírként megjelent volna bárhol is a dolog.

Tudná valaki idézni az ide vonatkozó törvénycikkelyt?


2014. nov. 5. 22:03
 1/4 tomala ***** válasza:
96%

Polgári Törvénykönyv

5:64. § [Kincstalálás]

(1) Ha valaki olyan értékes dolgot talált, amelyet ismeretlen személyek elrejtettek, vagy amelynek tulajdonjoga egyébként feledésbe ment, köteles azt az államnak felajánlani.

(2) Ha az állam a dologra nem tart igényt, annak tulajdonát a találó szerzi meg; ellenkező esetben a találó a dolog értékéhez mérten megfelelő díjra jogosult.

(3) Ha az (1) bekezdésben megjelölt talált tárgy a védett kulturális javak körébe tartozik, annak tulajdonjoga az államot illeti meg.

2014. nov. 5. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
12%
Minden azé aki megtalálja.
2014. nov. 6. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Eddig se (soha se) így működött, ez felszínes fogalmazás.

A földben talált dolgot megvizsgálják. Vagy valaki tulajdona volt, akkor neki visszajár. Vagy olyan természetű, amit más törvények az állam tulajdonába utalnak (kulturális érték, nem meghatározható tulajdonos, stb.) akkor az állam (képviselője), mint tulajdonos értékeli a talált holmit, és vagy megtartja, vagy lemond róla.

Az aktushoz tartozik még megtalálási díj azon az alapon, hogy eddig nem hasznosuló értéket valaki (a megtaláló) ismét hasznosulásba adott.

2014. nov. 6. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
ui. ez így volt nálunk és más országokban régen és most is. Ez az általános norma.
2014. nov. 6. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!