Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van egy weboldal, ami ingyenes...

Van egy weboldal, ami ingyenes, és mindenki számára elérhető. Jogszerű az, ha az oldalon regisztráltakat szelektálják nem, illete nemi identitás alapján (még akkor is, ha ez egy kifejezett célcoportnak készült oldal)?

Figyelt kérdés
Jogilag kikezdhető-e, ha azért tiltottak ki valahonnan mert lány vagyok?
2010. febr. 2. 18:44
 1/10 anonim ***** válasza:

igen, jogszerű

az csinál vki a saját honlapján amit akar ( amíg nem ütközik a törvénnyel )

2010. febr. 2. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
gyakorikerdesek.hu-ról is kitilthatnak:D
2010. febr. 2. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
én meg úgy gondolom, hogy nem. ha az oldalon a regiszrtáció bárki számára elérhető, akkor épp úgy nem szelektálhatnának, mint ahogy azt se mondhatja meg a bolttulajdonos, hogy nőket,férfiakat, homokosokat, öregeket, vagy fiatalokat nem szolgál ki. mindenkit ki kell szolgálnia, nemre,korra,felekezetre, identitásra való tekinet nélkül.
2010. febr. 2. 19:20
 4/10 anonim ***** válasza:
A jogszabályok pontos ismerete nélkül vitatkoznék. Hiszen nem kötelező a boltosnak se mindenkit kiszolgálni, sőt. Játékteremben 18 éven alulit be se engedhet. Italt, cigarettát nem adhat el mindenkinek. A női wc üzemeltetője nem engedhet be férfiakat és viszont. Ha egy célközönségnek nyújtok szolgáltatást, igenis megtehetem, hogy csakis őket szolgálom ki. De ezt nyilván előre közölnöm kell.
2010. febr. 3. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
igen, de mégis különbség, ha azért nem mehet be egy férfi, ha női mosdóba csak nők mehetnek be, meg ha azért nem mehet be, mert az üzemeltetőnek ilyen ideológiai megfontolásai vannak. tehát ha valóban nemi/vallási/stb alapon diszkriminál, az szerintem jogtalan, még akkor is, ha ő azt _szeretné_ (és ez fontos), hogy mondjuk csak kékszeműek regisztráljanak.
2010. febr. 3. 13:08
 6/10 anonim ***** válasza:
igen, megteheti vki h egy honlapján vki kirugja a kékszeműeket. pl csinálsz egy házibulit, mondod mindenki jöjjön, sokan jönnek, de jön egy két 10 éves, akkor azokat is elküldöd nem?
2010. febr. 3. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
ha a 10 évest hazaküldöm, azt nem ideológiai megfontolásból teszem.
2010. febr. 3. 15:28
 8/10 A kérdező kommentje:
esetleg tudna olyan válaszolni, akinek jogi végzettsége van?
2010. febr. 3. 15:32
 9/10 anonim ***** válasza:

Sajnos, nincs jogi végzetségem. Az Általad leírt szempontokkal azonban innen tűnik ismerősnek:


[link]


a részleteket azonban nem tudom. Nem tudom pontosan, illik-e a Te ügyedre. Remélem, az oldalon támpontot kapsz arra, hogyan is lehetne elindulni.


Te esetedben ennél egyszerűbb is, bonyolultabb is lehet a dolog. Egyszerűbb, mert nyíltan felvállalt diszkriminációról van szó. Bonyolutlabb is, mert ha a honlapról csak azért tiltottak ki, mert az egy célcsoportnak készült oldal (tehát az ügynek nincs olyan mellékize, mint pl. a gazdaság és a szabadpiac egészséges működését szerintem valóban veszélyeztető faji, nemi és életkori diszkriminációnak), akkor szerintem bonyolult lehet az ügy mérlegelése. Sajnos, tényleg nem értek hozzá. Szerintem nagyon sok dolog függ az ügy konkrét részleteitől.


A megalázó, vagy a logikából nem fakadó diszkriminációs ügyekkel, úgy tudom az Egyenlő Bánásmód hatóság foglakozik, akikről linket adtam. Remélem, az oldal anyagaiból kiderül valami, vagy akár segítséget is kaphatsz.


A diszkrimináció egyébként mint gondolatkísérelt is érdekes lehet (mármint elméleti, közgazdasági szempontból).


Sokat gondolkodtam már azon, mit is lehetne az ellen tenni, hogy pl. a cigány gyümölcsárustól kevesebben vásárolnak, mint az ugyanolyan minőségű terméket áruló magyar árustól, és ezért mondjuk olcsóbban kénytelen adni az egyébként ugyanolyan gyümölcsöt.


NEM ÁLLÍTOM, HOGY ÍGY VAN, CSAK ELMÉLETILEG ÉRDEKEL A DOLOG: LEHET E TISZTA KÖZGAZDASÁGI LOGIKÁVAL MEGRAGADNI A DOLGOT? CSAK MINT KÖZGAZDASÁGI, ,,ROBINSON''-JELLEGŰ GONDOLATKÍSÉRLET KEZDETT ÉRDEKELNI.


Nyilván jogilag nem megfogható (legalábbis nem bontható le egyénre, vásárlónként), ugyanakkor VALÓBAN lehetnek nemkivánatos gazdasági-szociológiai mellékhatásai. A gazdaság logikájából közvetlenül nem fakadó diszkrimináció okozhatja akáér egyes rétegek kontrolálatlan lecsúszását is ,ez pedig veszélyeztheti a gazdaság egészséges működését is, így tiszta szabadpiaci szempontból sem kívánatos.


Szóval, most ha csak mint elméleti gondolatkíséreletet nézzük -- megfogható-e a dolog a szabadpiac logikájával? Az ún. társadalmi csapdák (pl. ,,közlegelők tragédiája'', ,,fogolydilemma'') nagyon nehéz játékelméleti és közgazdasági kérdéseket vetnek fel.


[link]


[link]


[link]


Talán a legigazságosabb megoldás egy különadó lenne. Rendszeresen mérnék azt a fajta diszkriminációt, ami közvetlenül nem következik a szabadpiac logikájából, és eszerint állítanának be egy különadót, amit évről-évre újramérnének és újrakalibrálnának. Az előítélet esetleges csökkenése automatikusan csökkentené a különadót is. A bevételt a hátrányba került rétegek kompenzálásra fordítanák. Persze itt csak a legfontosabb dolgokról lenne szó (pl. falusi mélyszegénység.) Lehetőleg a mérést és az újrakalibrálást településekre (kerületekre) lebontva végeznék.


Talán nem váltaná be a reményt ez sem (ugyanannyi maradna a gazdaságra káros diszkrimináció), de legalább annyi haszon lenne a dologból, hogy az előítéletnek lenne egy rossz mellékíze (hiszen minden egyes logikátlanul diszkrimináló munkaadó, vásárló magatartása hozzájárulna a különadó emeléséhez), tehát nem dicséret, cinkos összekaccsintás járna az előítéletért a közvélekedésben, hanem egyfajta társadalmi rosszallás. Mélyszegénység elleni kompenzáció most is van, csak nem különül el így, és független a diszkrimináció mértékétől, nem ad visszacsatolást.

2010. febr. 15. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
utolsó: köszi a részletes hozzászólást, bár csk töredékében tudtam értelmezni a saját esetemre, de ha írsz egy privit, beszámolok róla, és kilogikázhatod :)
2010. febr. 15. 10:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!