Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Házirend! Ez így jogszerű?

Házirend! Ez így jogszerű?

Figyelt kérdés

"Mobiltelefont csak a szünetekben, illetve tanítás után lehet használni. A mobiltelefont a

tanulók kötelesek a tanítási óra ideje alatt a táskában kikapcsolt állapotban tartani.

Amennyiben ezt megszegik, a nevelő elveheti a telefont, amit a szülők az igazgatóságon

vehetnek át." A tanár köteles vissza adnia telefont óra végén nem?



2015. febr. 16. 22:14
1 2
 1/18 anonim válasza:
70%
Ezekszerint nem. Én a szünetben használtam és elvették tőlem.xD majd holnap megy be érte anyám.
2015. febr. 16. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
86%
Nem köteles, ha az órán használod és elveszi. (Az itt leírtak szerint.)
2015. febr. 16. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
8%
Mutass nekem egy törvényt ami előírja, hogy köteles visszadni! Mert ilyen nincs, innentől fogva jogszerű.
2015. febr. 16. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
61%

Nos ha szó szerint ragaszkodunk a házirendhez, akkor a következő a helyzet:

Az óra végén a szülő az igazgatóságon átveheti a telót.

2015. febr. 16. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Az oktatási jogok biztosa hivatalának álláspontja röviden: elveheti a tanár a tulajdont, ha pl. zavarja az órát a gyerek, de az óra végén azonnal vissza is kell adnia, mert tovább már nincs joga magánál tartani. Bővebben és hivatalosabban:

Lényeges továbbá megemlíteni, a fentiek nem jelentik azt, hogy a tanulók ne lennének felelősségre vonhatók, ha tanórán nem a tananyaggal, hanem bármi mással, így a mobiltelefonjukkal - discmanjükkel, mp3 lejátszójukkal, stb. - foglalkoznak. A nevelési-oktatási intézményekben ugyanis a pedagógus joga és kötelezettsége, hogy a tanítás zavartalanságát biztosítsa. Ennek keretében, amennyiben a rend másképpen nem biztosítható, elveheti a tanulóktól azt a zavaró eszközt, amely megakadályozza, hogy a tanuló vagy társai a tanulásra koncentrálhassanak. Ez az intézkedés a tulajdonjog jogszerű korlátozásának minősül. Figyelemmel kell lenni azonban a jogkorlátozás céljára. Mivel a cél az volt, hogy a tanuló ne mással, hanem az órai anyaggal foglalkozzon, a korlátozás - a dolog elvétele - is csak addig terjedhet, amíg ez a cél fennáll. Ez a gyakorlatban azt jelenti, mihelyt az órának vége, a cél megszűnt, a dolgot vissza kell adni, ilyenkor a pedagógus a tanuló tulajdonában lévő tárgyat nem tarthatja többé magánál. Amennyiben a tanuló mobiltelefonjával akadályozza a tanítást, tőle a mobiltelefon elvehető, azonban amikor a foglalkozásnak vége, a pedagógus köteles azonnal visszaadni a dolgot tulajdonosának. A pedagógus tehát jogszerűen nem zárhatja el a tanuló mobiltelefonját. Más szankcióval, úgymint fegyelmező intézkedésekkel és fegyelmi eljárással kell a tanulót a jogkövető magatartásra rábírni.

A tanulót ugyanis a dolog jogos birtokosának kell tekinteni, akit a Polgári Törvénykönyv szerint megillet a birtokvédelem azokkal szemben, akik őt birtokától jogalap nélkül megfosztják. A tanórát zavaró helyzet megszüntetése és a többi tanuló tanuláshoz való jogának védelme jogalapot biztosít a dolog elvételére. Azonban amint ez az állapot megszűnt (azaz a legkésőbb a tanóra végén) a pedagógus jogalap nélkül birtokolja a dolgot és a Polgári Törvénykönyv szerint köteles azt a birtoklásra jogosultnak, ebben az esetben a tanulónak kiadni. (K-OJOGB-185/2009.,K-OJOGB-337/2009., K-OJB-437/2009., K-OJOGB-521/2009.)

2015. febr. 16. 22:28
 6/18 anonim ***** válasza:
57%
Remélem ezt a tanárnak is megmutatod, hátha telefon elvétele mellett fegyelmi eljárást is indít. Ha pedig vissza akarod kapni, akkor a helyi jegyzőnél kelljen birtokvédelmi eljárást indítanod.
2015. febr. 16. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Nem vették el eddig 3 év alatt csak egyszer. Személy szerint hülyeség a szülőket ugraltatni ilyen dolgokért.
2015. febr. 16. 22:51
 8/18 anonim ***** válasza:
34%
A házirend felűlírhatja az oktatási jogok nyilatkozatát.
2015. febr. 16. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
75%
Az a törvény polgárjogi, ami egy alptörvény, de a házirendet egy magasabb szintű eszmei törvényt foglal magába, amit kötelesek betartani a felek. A lényeg, hogy amennyiben a háirend nem sért törvényt, szabályt úgy az kerül alkalmazásba.,
2015. febr. 16. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
44%

Kérdező, tökéletesen írtad le a helyzetet.

Az irányadó - többek között - a ptk.


A jogban létezik az ún. jogszabályi hierarchia.

A hierarchia csúcsán az Alaptörvény van, alatta az országgyűlés által hozott törvények, alatta a kormányrendeletek stb.


Az alacsonyabb rendű jogszabály nem írhatja felül, azaz nem ütközhet magasabb szintű jogszabállyal.


A te ügyedben a ptk az irányadó, amit egy szaros kis iskolai házirend nem írhat felül.


A telefon a te tulajdonod, köteles visszaadni, amennyiben nem adja vissza, úgy törvényt sért.


Én még abban az időben jártam iskolában, amikor nemigen voltak mobilok, de az biztos, hogy én nem adtam volna oda a tanár kezébe soha. Inkább küldjön ki, de a tulajdonomtól nem foszthat meg még egy percre sem.

Karakán gyerek voltam.

2015. febr. 16. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!