Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Teljes névváltoztatásnál mit...

Teljes névváltoztatásnál mit engedélyeznek?

Figyelt kérdés

21 éves vagyok, nem kell már szülői engedély. Először csak a vezetéknevemet akartam lecserélni, ami egyébként egy mai is használatos régi férfi keresztnév, csak még a nagyszüleimnél elírtak benne egy betűt, és nem javították akkor, így viszont elég röhejes, sokan csúfolnak is miatta. A szüleim nincsenek ellene, sőt, apám mondta, hogy ő is szívesen megváltoztatná, mert neki is nagyon ellenszenves, csak a munkája miatt lenne ez problémás, ezért hagyja. Viszont nem igazán vagyok oda a keresztnevemért se, mint kiderült, a szüleim se így akarták, hanem a becézett formáját, csak akkor még nem engedték úgy. A nevemet nem szeretném leírni.


A lényeg, hogy nekem vezetéknévként az Orosz és a Budai, ami úgy megfelelne, keresztnévként az Eliza, Elza, Leila, Léna, Natasa és a Szvetlana tetszik. Ha van hozzá megfelelő indokom, ezeket a neveket engedélyezik felvenni? A keresztnevek mind fent vannak az MTA honlapján anyakönyvezhető névként.



2015. ápr. 8. 04:55
 1/10 A kérdező kommentje:

Plusz:

Ha megtörténik a dolog, milyen iratokat kell cserélni hozzá? Személyi, lakcím, TAJ, adó, diák, bankkártya tudom, hogy kell (jogsim nincs). De például az érettségivel és egyéb bizonyítványokkal mi történik? Abból is kell új?

2015. ápr. 8. 05:12
 2/10 anonim válasza:

Én csak vezetéknevet változtattam, de az iratokat komplett cserélni kellett, a beadásos okmánybélyegtől a jogsi, 10éves útlevélig került harmincvalahány ezer forintba, egy nap alatt el lehet intézni, adó,taj kártya, a többit meg egy okmányirodában elintézik (személyi,lakcímkártya,útlevél)

Az érettségi stb minden marad a régiben, kapni fogsz egy anyakönyvi kivonat-módosítást, és azt kell mellémutatnod ha viszed valahova - beleteszel egy fénymásolatot és le van tudva.

Arra készülj fel, hogy az iskolában az átállás egy kicsit nehezebb lesz, több rendszerben kell átírni, nálam nem tudták elsőre megoldani.


Meg kellett indokolni hogy miért váltok ( 1 sorban leírtam), nem hiszem hogy nagy energiát fordítanak erre a minisztériumban. Az mta-s listából tudsz választani, abba nem kötnek bele.



Halkan megjegyzem ha lány vagy, és lesz esküvőd, akkor úgyis változik a neved ha úgy akarod, mérlegeld ezt is.

Remélem tudtam segíteni!

2015. ápr. 8. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
2015. ápr. 8. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Csak most hagytam abba az egyetemet, jelentkeztem újra, ha felvesznek és még most sikerülne ezt elintézni, akkor az egyetemen gondolom nem kellene ezzel bajlódni, a jelentkezésnél úgyis lehet később módosítani.


Csak most olvastam, hogy a gyakori vezetékneveket, mint a Kovács meg Szabó meg Tóth csak akkor engedik, ha a felmenők közt volt ilyen nevű. Erre nem találtam semmi hivatalos infót, és nem tudom, hogy az Orosz és a Budai mennyire számít gyakorinak.

2015. ápr. 8. 06:35
 5/10 A kérdező kommentje:

Nálam eleve az a gond a vezetéknévvel, hogy gimi alatt is 25 változatát írták le, de egyszer se sikerült elsőre helyesen, még a hivatalos iratokban sem, pedig ott volt előttük a személyim is. Az ősszel egyetemen az egyik csoportban meg átkeresztelt a tanár a névsorban egy hasonló hangzású, de teljesen más névre. Ez már elég zavaró, nem beszélve arról, hogy elég röhejesen hangzik. Emiatt szeretnék valami normális egyszerűbbet.


Férjhez menést egyelőre nem tervezek, de ha lenne is, nem venném fel a nevét semmilyen formában.

2015. ápr. 8. 06:44
 6/10 anonim ***** válasza:

A Vágvölgyit (tankönyvem szerzője) kivéve egyik vezetéknévvel sem ismerek senkit:

Angalét

Nemes

Virág

Bádonyi

Egri

Vágvölgyi

Valahol a Csillagot is olvastam.


Ha elfogadsz egy tanácsot, akkor a Leia, Szvetlana kiesik. Mivel sokaknak - nem meglepő módon - fogalma sincs a helyes kiejtésről. Főleg az idősebbeknek. A hajam égnek áll sokszor, ahogy pl. anyámék is kimondják a Star Wars-ban a hercegnő nevét.

Natasa, Léna, Eliza, Elza rendben van. Sőt, szerintem az Elza jelenleg az egyik legkedveltebb a Jégvarázsnak köszönhetően. Ezzel a névvel biztos népszerű lennél, mert Nem egy lánytól hallottam, hogy bár így hívnák. Ráaádásul külföldön is könnyű kimondani. Manapság sajnos ez nem elhanyagolható szempont. Egyébként az Orosz, illetve Budai vezetéknévvel sincs semmi baj.

2015. ápr. 8. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy Orosz, vagy Budai lesz majd a boldog vőlegény-jelölt... :)) Azt nem értem, miért nem egyszerre tervezed megváltoztatni a vez. és keresztnevet, ha már eldöntötted, hogy mindkettőt változtatni szeretnéd?
2015. ápr. 8. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

jav:bocsánat, látom, az egészet cserélni akarod.

Szerintem ezeket fel lehet venni.

2015. ápr. 8. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Orosz elég gyakori, Budai minimális eltéréssel kevésbé gyakori, de nem hinném, hogy emiatt ne engedélyeznék.
2015. ápr. 8. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

#6: Leila volt, nem Leia, de ez csak úgy felmerült bennem mint lehetőség.


Nekem mondjuk a Szvetlana (vagy Szvetlána) a kedvencem évek óta, szerintem ezt fogom választani, de lehet, hogy akkor vezetéknek meg keresek mást, mert ezekkel talán kicsit furcsán hangzana.

2015. ápr. 8. 14:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!