Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Visszakaphatom a pénzem, ha...

Visszakaphatom a pénzem, ha feljelentem csalásért?

Figyelt kérdés

Kb. 2 hete találtam az OLX-en egy szép, 24colos, fél éves, ASUS monitort elég jó áron, mindössze 21ezer forintért. Felhívtam az illetőt aki közölte, hogy még megvan a monitor. Mondtam neki, hogy nekem nagyon kéne. Csak postával tudtuk megoldani az ügyletet, mivel az eladó ózdi én pedig szombathelyi vagyok. Végül kiegyeztünk abban, hogy postaköltséggel együtt odaadja 21ezer forintért. Átutaltam Neki a vételárat, de a monitor azóta sem jön. Az illető a telefont azóta veszi fel, viszont az első reklamáló e-mail-emre válaszolt. Annyit írt, hogy nagyon elfoglalt és Ő már feladta a monitort, csak biztos, hogy elkeveredett a postán és hogy én legyek türelemmel, mert Ő majd utánanéz. Ezt úgy ahogy elhittem neki, de mégis kételkedtem. Telefont nincs ideje felvenni, de postán utánanézni van...

Szóval azóta már eltelt két hét és még mindig semmi... Már e-mail-re sem válaszol, szóval biztos, hogy átvert! Sőt már az OLX-ről is törölte magát!


Mit tudok ilyenkor tenni? Az illetőnek nem tudom a nevét, csak a számlaszámát és az ahhoz tartozó nevet. Viszont a számla egy hölgy tulajdonában van. Akivel én beszéltem, Ő pedig egy - hangja alapján - 20-25 év közötti srác.

Címet sem tudok! Egy névvel és egy számlaszámmal mit tudok tenni?

Feljelentsem a hölgyet akié a számla? Lehet, hogy nem tud semmit az egészről.

Ha pedig feljelentem, akkor annak mi a következménye? Rögtön felelősségre vonják? Vagy kimennek hozzá a rendőrök? Nem akarok olyas valakit bajba keverni aki esetleg mit sem tud az egészről.


Tanácsokat kérnék, hogy mit tudok ilyenkor tenni!!

Köszönöm!



2015. ápr. 15. 22:36
 1/8 acelsziv ***** válasza:
55%
tedd meg a feljelentést a rendőrségen. Írj az OLX -nek is. Hiába törölte magát, az adatai és a hirdetés adatai is archiválva vannak és elérhetők még egy ideig. És a tanulság: Pénzt előre senkinek nem utalunk,
2015. ápr. 15. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

De az OLX-nél csak felhasználóneve volt. Rendes nevet nem tudok sajnos. Kit jelentsek fel?

Ha pedig feljelentem a számlaszám tulajdonosát, akkor mi történik?

2015. ápr. 15. 22:53
 3/8 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%

"Kit jelentsek fel? "


Ismeretlen tettest. Nem csak azért mert valóban az. És persze átadod az adatokat a rendőrségnek, az ő dolguk kideríteni. Viszont nem fognak egy egész csoportot ráállítani az ügyre, kivéve ha nem te leszel az egyetlen károsult. Szóval ne számíts túl sok eredményre, gyorsra meg pláne ne.


"Visszakaphatom a pénzem, ha feljelentem csalásért?"


Ha vissza is kapod, az nem mostanában lesz.

2015. ápr. 15. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 tomala ***** válasza:
94%

Aranyszabály, hogy feljelentést akkor is ismeretlen tettes ellen tesszük, ha tudjuk, ki volt az elkövető. (Azért, hogy ha később valami hiba folytán elbukik a vád, ne tudjon minket az elkövető feljelenteni hamis vádért.) Te meg ráadásul nem is tudod, hogy ki volt. Önmagában az, hogy XY hölggyé a számlaszám, még nem elkövetési magatartás.


Amit én tennék a helyedben:

1.) Egy e-mail az eladónak, hogy 48 óra múlva feljelentést teszel ÜZLETSZERŰEN elkövetett csalás miatt. Az üzletszerűségnek az a jelentősége, hogy anélkül 21 ezer forint kár csak szabálysértés, a minősítő körülménnyel együtt viszont már bűncselekmény. Ezt is nyugodtan meg lehet neki írni a Btk. 373. § 2) bc) pontjára hivatkozva.


2.)Ha erre sem reagál, irány a rendőrségre feljelentést tenni. A rendőrök lusták, és a bűncselekmények rontják a statisztikát, ezért egyrészt kötni kell az ebet a karóhoz, hogy te ÜZLETSZERŰEN elkövetett csalásért akarsz feljelentést tenni, másrészt érdemes írásban, kinyomtatva és pendrive-on is elvinni a feljelentésed szövegét. (Azért nagyon hálás szokott lenni az Üti, ha nem neki kell begépelgetni, csak Ctrl+C Ctrl+V)

A feljelentésben legyen benne minden adat, dátum, név, telefonszám, számlaszám, stb.


3.) Hogy az üzletszerűség megálljon érdemes kigyűjteni a többi hirdetésének a linkjét, az eladóként róla szóló negatív értékeléseket, vagy - ha telefonon beszélt ilyesmiről - idézni tőle olyan mondatot, ami arra utalt, hogy gyakran kereskedik neten. Ezeket mind beleírni a feljelentésbe.


4.) A feljelentésbe beleírni, hogy a számlaszám, amire utaltál, melyik banknál vezetett számlához tartozik. Az adott bankot érdemes felhívni, és megkérdezni, hogy a rendőrség majd milyen telefonszámon/címen kérheti le a számlatulajdonos adatait. Azt is írd bele, hogy mi az OLX, és a telefontársaság ügyfélszolgálatának elérhetősége. (Dolgozz minél többet a rendőr helyett, mert ő nem fog ennyi időt szánni rá! De ha félig meg van oldva az ügy, azt szeretik.)


5.) Ragaszkodj hozzá, hogy a rendőrök a feljelentés felvételéről adjanak igazolást, másodpéldányt, valamit. Ha az megvan, másold le színesben, a másolaton fekete filccel húzd ki a személyes adataidat (pl. cím), és küldd el az OLX-nek azzal a kísérőlevéllel, hogy függesszék fel a faszi profilját, és legyenek szívesek elküldeni a hozzáférésének az IP-cím adatait az eljáró XY rendőrnyomozó részére.


6.) A számlaszámból nem csak az derül ki, hogy melyik banké, hanem az is, hogy melyik fiókjában vezetik azt a számlát. (Ezt a te bankod egyik fiókjában meg fogják tudni neked mondani.) A nőt ezután érdemes megpróbálni megkeresni facebookon, név és város alapján már csak meglesz. Határozottan, de kulturáltan írj neki, ne fenyegesd, te ne kövess el bűncselekményt. Ha megtaláltad, küldheted az ügyed rendőrségi előadójának.


7.) Önmagában attól, hogy a rendőrség megtalálja az illetőt, még nem kapod vissza a pénzed. Az eljárás amúgy is sokáig el fog húzódni. Ezért ha megvan, meg kell tudni a címét a rendőröktől, és mehet neki az úgynevezett "fizetési meghagyás" (FMH) 21 ezer forintra és kamataira. Ilyet közjegyző tud kiadni (ő fel is világosít majd, hogy mi kell hozzá), 5.000,- forintodba fog kerülni, de később ezt is behajtják majd a delikvensen.

Az FMH-ra kétféleképp reagálhat: határidőn belül ellentmond, és akkor megkezdődik az úgynevezett "kisértékű polgári per", vagy nem reagál a határidőn belül. Utóbbi jobb, mert akkor a határidő leteltével mehetsz egyenesen a végrehajtóhoz. Aki majd a végrehajtási költséget is beszedi az illetőtől. Így lesz a 21 ezres tartozásából mondjuk 76 ezer forint.


Hát most ennyi jut eszembe.

2015. ápr. 15. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Bemész a rendőrségre és feljelentést teszel. Mást nem tehetsz.

A számla tulajdonosa kapta a pénzedet. Ha nem küldött érte cserébe semmi, akkor az visszajár.


Mindegy, hogy kivel beszéltél, meg ki a hirdető...

2015. ápr. 16. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Soha nem utalunk előre ismeretlennek, és nincs de!
2015. ápr. 16. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Hangfelvétel miért nincs?? Tessék mindent rögzíteni a k. életbe.
2015. ápr. 16. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Semmiképpen ne a számlatulajdonost jelentsd fel, hanem ismeretlen tettest, kitérve rá, hogy erre a számlára küldted a pénzt. Azt nem írtad, hogy a számlatulajdonos mit mondott, megjött a pénz, mit szólt hozzá, visszaadja-e, tud-e a hirdetésről, stb.


Arról tudj, hogy ez egy nagyon "menő" bűnözési forma jelenleg Magyarországon, és kb. búcsút mondhatsz a pénzednek. Előre utalni sohasem szabad! Utánvét egy fokkal jobb (a legtöbb csaló ragaszkodik az előreutaláshoz, azzal nem kell postára járkálni), de az utánvét sem biztonságos, mert téglát küldenek monitor helyett.

2015. ápr. 16. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!