Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A haszonélvezet megtámadható?...

A haszonélvezet megtámadható? Valóban nem szólhat bele a tulajdonos, hogy kit is enged a haszonélvező a házba?

Figyelt kérdés

Ha a haszonélvező átengedi,vagy bármit akar tenni a haszonélvezetével és az ingatlannal,akkor ki kell kérnie a tulajdonos véleményét,engedélyét,igaz?Ha valakinek a haszonélvező megengedi,hogy ott lakjon,a tulajdonos kérhet albérletet az illetőtől?(nem a haszonélvezőtől,hanem attól,akit ő beengedett oda lakni)

Én úgy tudom,hogy a haszonélvezet nem örökölhető és nem átruházható,de akkor mit takar,hogy átengedheti a gyakorlását?Ez mit takar?

Kérem,aki tud segítsen a kérdéseimre választ találni!


2010. febr. 22. 10:10
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Kezdek megnyugodni,mert a haszonélvező nagyon kiakarja sajátítani az ingatlant és minket örökösöket-hagyaték után-tulajdonosokat semmibe vesz és rosszindulatú velünk.

2010. márc. 16. 18:11
 12/19 anonim ***** válasza:
A helyedben azért nem nyugodnék meg.Jobb,ha ügyvéddel tisztázod a dolgot,vagy megnézed a törvény szövegét.A haszonélvező az EGÉSZ ingatlan felett rendelkezik.Ha nem akar beengedni benneteket a házba,akkor nem mehettek be.Nincs olyan,hogy csak az egyik szobát használhatja.Tapasztalatból tudom.
2010. márc. 16. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
És mennyibe kerül a haszonélvezeti jog létesítése, törlése? Ha nem fizeti a közmű-szolgáltatások árát a haszonélvező, akkor megszűnik a haszonélvezeti joga egy idő után? Pl. mi a helyzet, ha ugyanaz a személy a haszonélvező és a tulaj és ha más személy?
2010. márc. 16. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
A tulaj nem lehet egyúttal haszonélvező is.A kettő más jogi kategória.
2010. márc. 16. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

A haszonélvezet mértékétől függ, hogy "mennyit használhat". Ha az egész ingatlanra vonatkozó haszonélvezete van, akkor nem elég egy szoba, a teljes ingatlan hasznait élvezi.

Azonban fontos tudni, hogy amennyiben a haszonélvező haszonélvezeti jogát nem térítésmentesen adja át, azaz tipikusan bérbe adja az ingatlant, akkor a tulajdonos a bérlet kialkudott feltételei szerint előbérleti joggal rendelkezik az ingatlanra. Vagyis ha van egy albérlője, aki havi tízezer forintot fizet, akkor a tulajdonos jogosult a bérletre, ha ezt a tízezer forintot megfizeti. Erről a részről támadható a dolog. [Ha haszonélvezeti jogát a haszonélvező térítésmentesen adja át valaki más számára, akkor a tulajdonost a térítésmentes "előbérlet" nem illeti meg.]


Fontos megjegyezni a haszonélvezettel kapcsolatosan, hogy az ingatlan használatából eredő költségek a haszonélvezőt (így pl. a rezsi, az állagmegóvás stb.), azonban a rendkívüli kiadások a tulajdonost terhelik.

Megjegyzendő, hogy a tulajdonos jogosult az állagmegóvást ellenőrizni, ezt a haszonélvezőnek LEHETŐVÉ kell tennie. [Tehát birtokba kell engedni a tulajdonost ellenőrzés céljából.]

Ha az használat során az állagmegóvás nem biztosított, akkor a haszonélvezőt fel kell szólítani az állag óvására, továbbá a tulajdonos VAGYONI BIZTOSÍTÉK megfizetését is kérheti tulajdona állagmegóvása okán. Végső soron bíróságtól lehet kérni a haszonélvezeti jog felfüggesztését. (Itt azért meg kell jegyezni, hogy a nincs takarítva a lakás nem elég indok. Ehhez kb. az szükséges, hogy eltüzelje a fa nyílászárókat.)


A haszonélvező azonban a javítási munkálatokat köteles tűrni, a tulajdonos pedig jogosult elvégezni. Tehát pl. nyílászárócserét a tulajdonos elvégezhet, de akár új szintet is húzhat az ingatlanra, vagy kibővítheti alapterületét. (És ugye tudjuk, hogy egy építkezés milyen kellemetlenségekkel jár a bentlakó számára...)


A haszonélvezet olyan változatlan jog, amely abszolút személyhez kötődik. Nem örökölhető és nem átruházható (itt az átruházást nem az ideiglenes használatba adásként kell érteni). Még állami kisajátítás esetén vagy vagyonelkobzáskor is megmarad a haszonélvezet (egy-két kivételtől eltekintve).


Tehát ha fennáll a "lelakás" veszélye, akkor biztosítékot kell kérni a haszonélvezőtől, ha ezt nem hajlandó megtenni és már fennáll az állagrombolás, akkor fel kell függesztetni bírósággal a haszonélvezetét.


Ha bérbe adta az ingatlant az eredeti bérleti feltételek szerint a tulajdonos bérletbe léphet és ezt a haszonélvező köteles tűrni.

2010. márc. 17. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

"Ha nem fizeti a közmű-szolgáltatások árát a haszonélvező, akkor megszűnik a haszonélvezeti joga egy idő után?"


Nem szűnik meg. Sőt! Az ingatlan végrehajtása esetén SEM szűnik meg a haszonélvezet. Azaz hiába van a haszonélvező nevén a közműszerződés, ha nem fizeti, akkor sem fogja elveszíteni a haszonélvezetét. Bár tény, hogy a tulajdonos sem a házát, ugyanis a haszonélvezet terhére nem indítható végrehajtás, és mivel a közműre vonatkozó szerződést nem a TULAJDONOS kötötte, így tulajdonára nem terhelhetik rá.

2010. márc. 17. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

"És mennyibe kerül a haszonélvezeti jog létesítése, törlése?"


A haszonélvezeti jog létesítése és törlése az ingatlannyilvántartásban történő változtatással jár. Ennek van egy fix, megállapított költsége. Valamint - mivel az ingatlannyilvántartásba történő változtatást csak ügyvéd vagy közjegyző által tett magán- vagy közokiratban rögzítettek szerint lehet megtenni - az ügyvédi költség is ide sorolható. (Nem beszélve a feljogosított szerveket - pl. végrehajtó - az ingatlannyilvántartásba történő bejegyzési lehetőségéről.)

Emellett számszerűsíthető a haszonélvezet értéke, mely függ az ingatlan árától, a haszonélvezet nagyságától és a haszonélvező életkorától.

2010. márc. 17. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Kedves 89%-os válaszoló!Honnan tudja ezeket a dolgokat,esetleg a neten találta?Ha,igen,kérem linkelje be nekem az oldalt!

Köszönöm!

Mit tehetek,ha a haszonélvező nem írja alá a víz és villany átjelentéséhez szükséges papírokat?

2010. márc. 18. 16:59
 19/19 anonim ***** válasza:

Onnan tudom ezeket, hogy tanultam, és sokat olvastam róla :)

Amennyiben a haszonélvező nem hajlandó a közműszolgáltatóval szerződést kötni, akkor Ön, mint tulajdonos mondja fel a szerződést a közműszolgáltatókkal. Ezt megteheti, hiszen Ön a szerződő fél. Aztán ha a haszonélvező akar áramot vagy gázt, esetleg normális mennyiségű vizet, akkor szépen leszerződik velük. Senki nem kényszerítheti Önt arra, hogy fenntartson egy olyan szerződést, amelyhez tulajdonképpen semmi köze.

2010. márc. 21. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!