Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szerzői jogsértésnek minősül...

Szerzői jogsértésnek minősül egy szerző szellemi termékének non-profit (rajongói) alapú felhasználása?

Figyelt kérdés
Mondok egy egyszerű példát. Van két nagy játékvállalat pl.: a Nintendo és a Sega. Valaki kitalálja hogy egy játékot készít ennek a két vállalatnak a kabalafiguráival (Mario-val és Sonic-kal). A játékot maga tervezi meg, a karakterek animációit is saját maga animálja meg. A zenéket is saját maga komponálja meg az eredeti zenék alapján. Egyedül a karakterek hangjai lennének eredetiek. Az egész nem haszonszerzés céljára készül, hanem rajongói alapon. Esetleg a többi rajongó saját elhatározásból támogatja a projektet. Elkészülte után szabadon letölthető ill. terjeszthető lenne. Ez a nemzetközi szerzői jogokat figyelembe jogsértőnek számítana?
2015. jún. 29. 14:35
 1/8 anonim ***** válasza:
Ha a Nintendotol es a Segatol kersz ra engedelyt, hogy a karakterek hangjat felhasznald, es megadjak neked az engedelyt, akkor nem minosul jogsertonek.
2015. jún. 29. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%
Ha non-profit, akkor akkor nem. De akkor tényleg non-profitnak kell lennie.
2015. jún. 29. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
0%
Nem számít annak, ha nem kérsz érte pénzt. Fangame-ek pedig most is vannak rogyásig, pl a Nintendosoknál önálló műfaj a "Rom-hacking", amikor egy saját játékot építenek a régi alapból.
2015. jún. 29. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

15:16


Az már más ha eredeti játékokat "hackelnek" újra, ugyanis az már nem számít eredeti, független dolognak. Tegyük fel hogy valaki fogna egy Rejtő könyvet és Piszkos Fred nevét mindenütt átírná Oroszlánszagú Richárdra, majd elkezdené terjeszteni (ingyen) mint saját művet. Viszont ha valaki írna egy regényt, ami Piszkos Fredről szól (fanfic) és szintén ingyen terjesztené, az már teljesen független dolog lenne. Az előző esetben felmerülhet a jogsértés, a másodiknál már aligha. Vagy a szerzőnek ebben az esetben is jogdíjat kéne követelnie, csak azért mert föl lett használva a karaktere egy rajongó alapú non-profit műben? Vagy pl. ha én készítek egy rajzot, amin mondjuk Mario vagy Sonic szerepel és feltöltöm a netre, nekem is jogdíjat kéne fizetnem csak azért, mert felhasználtam a Nintendo vagy a Sega szellemi termékét?

2015. jún. 29. 15:39
 5/8 anonim ***** válasza:

Rejtő nem jó példa, mivel már eltelt a szerző halálától számított 70 év.


A kérdésedre válaszolva: Igen, szerzői jogot sértene, ahogy egy fanfiction is. Az más kérdés, tesznek-e jogi lépéseket miatta vagy sem.

2015. jún. 29. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

16:01

Tudom hogy már nem él a szerző, de ez csak egy példa volt. Mondhattam volna Harry Pottert és J. K. Rowlingot is, de ez jutott előbb eszembe. Amúgy ha tényleg úgy van, ahogy mondtad és jogsértőnek számít, akkor meg tudnád mutatni, hogy melyik törvénycikkely hivatkozik erre (vagy valaki más)? Ennyi erőből a fél világot be lehetne perelni. A Deviantartot és minden hasonló művészeti oldalt betiltani, az embereknek megtiltani hogy rajongói munkát készítsenek bármiről, kivéve ha jogdíjat fizetnek. Ha ez a törvény létezik, akkor ezeket a tényezőket figyelembe véve teljesen értelmetlen és szürreális.

2015. jún. 29. 16:10
 7/8 anonim ***** válasza:
A Japán (?) törvényeknek kéne utánanézned, mert ebben az esetben azok a mérvadóak.
2015. jún. 29. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Elnézést, de egy adott ország törvényei nem csak egy adott ország belügyeire tartoznak? Mi köze van a japán törvénykezésnek pl. az Egyesült Államokhoz vagy az EU-hoz? Nem véletlenül mondtam nemzetközi szerzői jogokat.
2015. jún. 29. 17:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!