Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ólmos forrasztásra vonatkozó...

EagleHUN kérdése:

Ólmos forrasztásra vonatkozó Magyar és UNIO-s jogszabályokat, munkavédelmi előírásokat, határértékeket tudná valaki beírni vagy linkelni?

Figyelt kérdés

Amit tudok az ólom az UNIÓ-s besorolásban az 5 legveszélyesebb elem közt szerepel a Berillium, Higany stb mellett.

Az érdekelne főleg:

-Mikor, hány óra/nap/év stb ólmos forrasztás után kötelező a munkaadónak vérólomszint mérés

-Mekkora a megengedett vérólom határérték (mennyi az átlagos érték ami mindenkiben van?)

-Milyen előírások vannak a dolgozókat védő berendezésekre (szűrő, elszívó, kesztyű stb.)


Néhány éve már nincs ólmos gyártás, de az ólommal készült berendezések javítása továbbra is ólmos forrasztással történik. Én ilyen helyen dolgozom, de évek óta nem méretik a vérólomszintet. (Nekem eddig egyszer 2007-ben mérették.)

Az üzemorvost többször is kérdeztem. Régebben azt mondta hogy majd intézkedik. Újabban meg azt hogy a munkavédelmis szerint napi 4 óránál kevesebb forrasztási időnél nem kell.

Nos -e felől kétségeim vannak két okból is: mint írtam az 5 legveszélyesebb anyag közt szerepel, másrészt 12 órás munkaidőben simán leforrasztunk 4 órát, bónusz még hogy ugyanabban a légtérben rengetegen forrasztanak, tehát amit másnál nem szívott el az elszívó (ami mellesleg gagyi, gyenge, nem teljesen zárt stb...), azt a közelben lévők is belélegzik még akkor is ha nem is forrasztanak.

Érdekes momentum hogy ha a hölgy kolleginák közül valaki terhes lesz azonnal állományba küldik, nem léphet a területre (pont az előbb leírtak miatt, tehát tisztában is vannak ezzel a dologgal).

Az elszívórendszerről írnék még annyit hogy nem a külvilágba fújja ki, hanem aktív szénen keresztül odabent. (Amit vagy cserélnek, vagy nem, vagy semlegesíti az ólmot vagy nem :/)

Érdekelne még ha leméretem magamnak magánúton

(ennek utánanéztem, független laborban megcsinálnák 9000huf-ért )

és túlléptem a megengedett határértéket akkor mi van?

Leperelhetem róluk a gatyát is maradandó egészségkárosodásért?

Mert ez még önmagában nem bizonyítja elvileg hogy a munkahelyen "szedtem" össze annyit, vagy mégis? Esetleg nem is kell bizonyítanom semmit, mert munkaügyi bíróságról azt hallottam hogy ott amit a felperes állít azt az alperesnek kell tudnia cáfolni különben veszít (vagyis kicsit másképpen működik mint a többi bíróság!)!?



2015. júl. 8. 07:10
 1/2 anonim ***** válasza:
Ne parázd túl, a folyasztószer füstjéből/gőzeiből sokkal többet kapsz, mint ólomból. Ilyen forrasz anyag általában ötvözet, 50%-a ólom, így kevésbé párolog. Hol dolgozol, Fony-tron ?
2015. júl. 9. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nem ott.
2015. júl. 9. 17:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!