Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ki örököl, a házastárs vagy a...

Ki örököl, a házastárs vagy a gyerekek?

Figyelt kérdés
Nagymamám sajnos 2 hónapja meghalt. Még életében betett x millió forintot számlákra különböző bankokhoz, az volt a megtakarított pénzük, amihez nem nyúltak, csak úgy volt. A probléma ott kezdődik, hogy mindegyik számla kizárólag az ő nevén volt, a papáén semmi. Egyetlen egy számlánál nevezte meg papát kedvezményezettnek. Ahogy közeledik a hagyatéki, papa egyre inkább izgul, vajon mi marad meg neki a vagyonból, amit ketten felhalmoztak. A család legfiatalabb, egyetlen diplomás tagjaként engem gondol a legjártasabbnak ilyen ügyekben, pedig közel sem ez a helyzet, nem jogi tanulmányokat végeztem, ugyanannyira értek hozzá, mint bárki más a családból. Ma délután leültetett beszélgetni, mondjam meg, mire számíthat. Én elmondtam, hogy SZERINTEM sajnos a pénzből ő nem fog semmit kapni, mivel kizárólag mama nevén voltak a számlák, és egyetlen egynél jelölték meg kedvezményezettnek. Tudomásom szerint azon az egy számlán lévő összeget fogja örökölni, a többi pedig édesanyám és nagybátyám közt oszlik meg. Teljesen elkeseredett, ő arra számolt, azon a pénzen kívül, amit mama direkt anyunak és nagybátyámnak tett be (azon a két számlán ők voltak a kedvezményezettek) minden az övé lesz 100%-ig. Én elmondtam még egyszer, úgy tudom, az egyenes ági rokonok, azaz a gyermekek örökölnek mindent abban az esetben, ha csak az elhalálozott fél nevén működött a számla, illetve ha a házastárs nem volt megjelölve kedvezményezettként. Szegénykém teljesen elkeseredett, úgy fogja fel, hogy mama őt tudtán kívül kisemmizte, és biztosan nem így akarta ő sem, nekem meg lelkiismeret-furdalásom van, hiszen mi van, ha mégsem jól mondtam, félrevezettem esetlegesen. Persze a hagyatékin úgyis minden kiderül, de akkor is, ez most nem hagy nyugodni sem engem, sem őt. Az persze világos, hogy a ház felét, mivel kettejük nevén volt, az ő tulajdonát képzi, csak az anyai rész megy két felé. Már ha ezt is jól tudom. Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszokat!
2015. júl. 10. 17:24
 1/9 A kérdező kommentje:
* A ház fele, elnézést a pontatlanságért.
2015. júl. 10. 17:26
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
Mindig vérrokon örököl. A házastársnak joga van ott lakni, de nem az övé a ház, azonban nem adható el felőle. :D
2015. júl. 10. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Félretájékoztattad a papát.


" 7:58. § [Házastárs öröklése leszármazó mellett]


(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti


a) a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és


b) egy gyermekrész a hagyaték többi részéből."


Vagyis a mama pénzét ha két gyerek van akkor 3 felé fogják osztani, mert az özvegy is kap egy gyermekrészt belőle. Ha nem is 100% ban lesz az övé de 1/3 jár neki ahogy anyudnak és nagybátynak is.


Az igazság az, hogy a legtöbb gyerek tisztábban van azzal, hogy a szülei gyűjtötték, dolgoztak meg a pénzért. Így ha örökösök is, lemondhatnak a papa javára. Végül is nem csak a mama pénze az.

2015. júl. 10. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Jaj, de jóóó! :) Igen, valószínűleg lemondtak volna közösen arról az 1/3-ról, sajnálták nagyon, ugyanis ezzel párhuzamosan ők is azt a tájékoztatást kapták a Groupamánál, hogy semmilyen pénz nem illeti papát, tök mindegy, melyik bankban, csak az, amin ő volt a kedvezményezett. Most nagyon megnyugodtam! :)


Köszönöm szépen a válaszokat!

2015. júl. 10. 18:16
 5/9 anonim ***** válasza:
Nem tudom miért izgat téged ez a kérdés ennyire.
2015. júl. 10. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Véletlenül sem azért, mert rá vagyok szorulva arra a pénzre. Egyrészt édesanyám fog örökölni, nem én, nincs hozzá közöm, sosem élősködtem anyukámon, sosem kértem tőle pénzt, amint elkezdtem dolgozni, az elejétől ráadásul havi 80-ért. Manapság pedig nincs is rá szükségem, jól keresek, illetve a szüleim is jól élnek, ők sincsenek rászorulva minél nagyobb hagyatékra. Erről ennyit, kedves harmadik :)



Hogy miért érdekel? Talán azért, mert ez a két nagyszülőm életem 3. és 4. legfontosabb embere, sajnos mama csak volt. Talán azért, mert a legjobbakat szeretném a nagypapámnak. Talán azért, mert az elmúlt 2 hónapban én vagyok itt vele, én gondozom (csípőprotézis műtétje volt rögtön mama halála után), én vagyok a társasága, én próbálok támaszt nyújtani, ez által nagyon jól tudom, mennyit dolgozott ő is azért a pénzért, mennyi fáradtságba, munkába került felépíteni mindazt, amijük volt, van, és én látom, mennyire rosszul esik neki az, hogy esetlegesen semmit nem kap a pénzből (már tudom, hogy igen, de eddig nem így tudtam) Őt illeti elsősorban, nem a gyerekeit. Ezért foglalkoztat ennyire, ezért viselem ennyire a szívemen a dolgot. Tessék, megkaptad a választ. Örülök, hogy a legjobbat feltételezted rólam, ja, és tiszta szívemből kívánom, hogy veled soha senki ne legyen előítéletes köcsög.! :)

2015. júl. 10. 23:29
 7/9 anonim ***** válasza:
Számlán lévő vagyon házastársi közös vagyon vagyis eleve a fele a nagypapá3
2015. júl. 11. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Erre való a hagyatéki tárgyalás, ott mindenki lemondhat az örökségéről és nagypapa visz mindent és kész. Valami csak izgat ezen belül téged, de miért?
2015. júl. 12. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Azt hiszem, elmondtam, hogy bár hamarosan hagyatéki, papa 2 hónapja minden egyes nap ezen idegeskedik, aggódik, hogy semmije nem fog maradni a Groupamasok szerint... Nem hinném, hogy egy 82 éves szervezetnek ez jót tesz, főleg ekkora lelki sokk tetejében. Aggódom érte, sajnálom, ennyi. Bocsánat, hogy feltettem a kérdést.
2015. júl. 12. 22:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!