Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A bizonyítható tervezett...

A bizonyítható tervezett elavulás törvényes?

Figyelt kérdés

2015. nov. 24. 11:52
1 2 3
 1/28 Salamon Bálint ***** válasza:
Hogy az "amortizáció" törvényes-e?
2015. nov. 24. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
Jelenlegi formájában nem.
2015. nov. 24. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
70%

A gyártóknak, forgalmazóknak jótállást kell vállalniuk a termékekre. Ha a termék a jótállási időn belül nekik felróható okból hibásodik meg, gondoskodniuk kell a javításról vagy cseréről. Ha azon túl adja meg magát, nincs mit tenni, saját költségen kell megoldást találnod.

Egyébként érdekes dolog ez a tervezett elavulás, nem tudom, hogy szeretnéd bizonyítani. A lakossági felhasználásra készülő termékeket elég sokféle használati körülményre kell felkészíteni, mert például egy telefont használhat Sune, a svéd informatikus, akinél pornál komolyabb szennyeződést nem lát, ellenben télen -40 °C-ban sem átallja nyomogatni az udvaron és Francesco, az olasz autószerelő is vehet ugyanilyet, aki olajos, fagyállós kézzel tapogatja, nyáron meg laza 40 fokban tűz rá a Nap. Nehéz bebizonyítani, hogy ennyire eltérő körülmények között is mindenképpen idő előtt ment volna tönkre a telefon.

2015. nov. 24. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:

H"ogy az "amortizáció" törvényes-e?"


Nem amortizáció, hanem az, hogy ma egy gáztűzhely vagy tv fele annyit nem bír, mint 20 éve.

Vagy a telefonod.

Egy Nokia 3310 jóval többet bírt, mint a mai szarok.

2015. nov. 24. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:

általában nehéz bizonyítani, de elvileg kérdezem

különleges esetben lehet hogy szoftveresen is ki lehet váltani

vagy belső dokumentumok nyilvánosságra kerülésével kiderülhet

szóval elvileg kérdem, ha szándékosan csinálnak tervezett elavulást, az teljesen törvényes-e?

2015. nov. 24. 12:10
 6/28 anonim ***** válasza:
nem letezik tervezett elavulas.
2015. nov. 24. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
Nem törvényes, de ha azt akarjuk, hogy legyen az embereknek munkája, akkor el kell tűrnünk. Képzeld, el, ha nem lenne divat, és a ruhák negyven-ötven évig nem mennének tönkre, hány üzemet kellene bezárni. Vagy például a villanykörték nem mennének tönkre, nem tiltanák be a régi fajták alkalmazását, ki venne akkor újat. Bezárhatna az üzem, sok-sok munkanélküli lenne. Vagy, például az emberek nem akarnának évente új telefont venni, mi lenne akkor az Apple fejlesztőivel, az üzemekben dolgozó soktízezer, százezer emberrel? Nem kívánhatjuk, hogy elveszítsék a munkájukat. Ezért az kell, hogy az eladott termékeket újra és újra megvegyék, azok bizonyos időn belül tönkremenjenek. Sajnos a tervezett elavulás egy szükséges rossz. Persze kérdéses ennek a mértéke, elképzelhető, hogy ezt szabályozni kéne. Úgy gondolom, ennek szab gátat a garancia. Az alá a gyártók nem időzíthetik a tönkremenetelt. Épp egy kollégám járt úgy néhány napja, hogy két héttel a garancia lejárta után egyik pillanatról a másikra működésképtelen lett a telefonja. Valószínűleg a gyártókat a garanciaidő kitolásával lehetne ösztönözni arra, hogy a gyártott használati cikkek tönkremenetelét későbbre időzítsék.
2015. nov. 24. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
55%

" a gyártott használati cikkek tönkremenetelét későbbre időzítsék."


Nincs ilyen, baromsag.


Tudom hogy divat benne hinni, de kerdezz meg egy tervezot elotte, hogy meg lehet-e csinalni.


Es kerlek ne gyere a Villanykorte-osszeeskuves cimu konteos filmmel, az is baromsag.

2015. nov. 24. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
Ha rajtam múlna meg is tiltanám a tervezett elavulást. A gyanúja esetén is komoly kivizsgáláson esne át a gyártó, bebizonyosodás esetén meg olyan büntetést kapna hogy ne érje meg. A termékek helyett akkor is vennének újakat ha nem mennének tönkre. Egyszerűen megunnák őket. Semmiféle szándékos manipulációnak nem lenne helye a világban, főleg most a válságos időkben. Ha a tervezett elavulás törvényes, akkor akár azt is törvényessé lehetne tenni hogy egy autógyár olyan szoftverekkel lássa el a kocsikat amik biztosítják azt hogy a környezetvédelmi méréseknek maximálisan megfelelnek, miközben odakinn meg jobban szennyeznek mint az elektronika nélküli Diesel-munkagépek. Ismétlem, sem tervezett elavulásnak, sem másféle zsiványkodásnak nem lenne keresnivalója ezen a Földön. Amelyik gyár nem képes enélkül megélni az adja át a gyárát olyannak aki meg fog tudni élni becsületesen is. Egy példa, Japán. Az ő számológépeik sem mennek tönkre. Mégis megélnek a gyáraik. Mert folyamatosan jobbnál jobbakat dobnak piacra. Amelyik gyár megenged magának zsiványságokat, az nem fejlődik.
2015. nov. 24. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
24%
A villanykörte összeesküvés nem baromság. Régen a szülőfalumba teherautószám döntötték le az izzókat. Amit a falu lakossága szétvert és a réz foglalatot visszavette a gyár. Az izzóknak egy hibája volt: Soha nem akartak kiégni. Ha abból beletettem a lépcsőházunk foglalatába egyet, az 25 év után is benne van, nem égett ki. Ahogy a szülői háznál sem kellett soha izzót cserélni 40 év alatt sem, persze kivéve ha takarításkor véletlenül összetört.
2015. nov. 24. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!