Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Akkor MOST hány év munkaviszon...

EagleHUN kérdése:

Akkor MOST hány év munkaviszony szükséges egy nőnek hogy GYEST/GYED-et kapjon?

Figyelt kérdés

Ezt még én is nehezen tudom értelmezni:

[link]


Párom (31/L) még nem szült gyermeket, de szeretnénk.

Viszont régóta rövid munkaviszonyok, tanfolyamok, közmunka és regisztrált munkanélküliség közt vergődik.

Én úgy értelmeztem az iménti linken leírt jogszabályt hogy az elmúlt 2 évre vonatkozó 365 nap BIZTOSÍTOTTSÁG elegendő. De kérdésem hogy mikor számít biztosítottnak?

Mert a regisztrált munkanélküliség is (TB) biztosítottsággal jár, ahogy a közmunkás kereset is (ami talán még munkaviszonynak is számít?) és munkaügyi által finanszírozott tanfolyam elvégzése is! Vagy nem?


Az sem tisztázódott még hogy most mikor és hogy van az hogy a fizetésének a 75%-át megkapja egy nő, már ha épp munkaviszonyból ment el szülni? Akkor ha nem volt munkaviszony akkor meg csak ezt a 28500 ft-ot kapja per gyermek? Vagy ez a kettő független egymástól? Valaki segítsen tisztázni aki hozzáértő is.


+1 kérdés:

3 gyermek vállalása esetén létezik még olyan hogy főállású anyaság?

Ugyanis szeretnénk ezt kihasználni:

[link]


Félreértés elkerülése végett nekem (35/F) régóta fennálló stabil munkaviszonyom van, és kb a Magyar átlagbért vagy többet is meg szoktam keresni.



2015. dec. 17. 14:37
 1/5 anonim ***** válasza:

Szia, szerintem tedd fel a kérdést a gyereknevelés kategóriában is, ott sok anyuka tud tapasztalat, vagy hozzáértés okán segíteni.

A gyes alanyi jogon jár a gyermek 3 éves koráig, összege br 28 000Ft ( nettó kb 25500)

A gyedhez a két éven belüli 365 nap biztosítottság valóban így van.

Ha az oepet felhívjátok, tudnak segíteni, pontosan mi számít biztosított jogviszonynak. A közmunkásként bejelentett viszony az, ebben biztos vagyok.

Ám ha kevés volt a jövedelme, lehet jobban jár a gyessel, kár küzdeni a gyedért.Ennek utána kell számolni.

A főállású anyaság létezik, a legkisebb gyermek 3 éves kora után lehet igényelni, ha minimum 3 gyereketek van,a járandóság összege ugyanaz, mint a gyesé.

Ám amit belinkeltél, az egy törvényjavaslat, még nincs elfogadva, nem kell hozzá főállású anyának lenni, és ki tudja, milyen feltételek lesznek még a 3 gyerek vállalása mellett.

Kb ennyit tudok segíteni.

2015. dec. 17. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Mondjuk a vissza nem térítendő összeg mellé a kedvező 10 milkós hitellel már azért tényleg lehet kezdeni valamit. Hajrá, lehet, hogy végre egy jó kezdeményezés kormányunk részéről, ami érni is fog valamit.

Hátha nektek bejön, és előrébb juttok általa. :)

2015. dec. 17. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Ezt a tízmilliót el ne hidd már, ez a kormány akkor is hazudik, amikor levegőt vesz...
2015. dec. 17. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

GYES-hez semennyi!


Csecsemőgondozási díjhoz és gyermekgondozási díjhoz:

- szülés napját megelőző KÉT éven belül:

- 365 nap!


A regisztrált munkanélküli nem biztosított. A biztosítottak körét az 1997. évi LXXX. törvény 5. §-a írja le. Aki Tb-re (egészségügyi szolgáltatásra) jogosult, nem feltétlenül biztosított. A közmunkás biztosított!


CSED/GYED esetén a napi alap 70%-a jár, GYES esetén a 28.500 (bruttó).


Igen, van mg "főállású anyaság", ez pedig a GYET, azaz gyermeknevelési támogatás.


De ha régóta van munkaviszonyod, két éven belül van 365 nap (nem munkanap, hanem naptári nap!), akkor CSED jár a legkésőbb a gyermek születésétől 168 napig, GYED (az új szabály szerint) 2 éves korig, utána GYES.

2015. dec. 18. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, kezd tisztázódni a dolog.


Igen 4-es nekem meg lenne a munkaviszonyom, viszont én férfi vagyok, így nem mennék el Gyed-re vagy Gyes-re (talán az apa is elmehet ha jól emlékszem) de én inkább melózok, az sokkal jobban fizet.

2015. dec. 20. 01:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!