Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ami a számítógép RAM-jában...

Ami a számítógép RAM-jában van, azt birtoklom?

Figyelt kérdés

Például, egy online nyilvánosan elérhető pdf formátumú könyv első mondata: A kiadványt, illetve annak részeit másolni, reprodukálni, adatrögzítő rendszerben tárolni bármilyen formában és bármilyen eszközzel – elektronikus úton vagy más módon – a kiadó és a szerző előzetes írásbeli engedélye nélkül tilos. (Ctrl+C)


a) valaki olvasgat egy ilyen könyvet, de nem menti el, csak egy böngészőben van megnyitva

b) RAM Disk-re letölt valaki több gigabájtot (valamiből, amit a villanyszámla mellett is megéri tárolni)


Az ilyen esetek minek minősülnek, hogyan kezelik őket mondjuk egy tárgyaláson?



2016. jan. 2. 07:14
 1/10 anonim ***** válasza:
89%

"nem menti el, csak egy böngészőben van megnyitva"


Ez biztos nem birtoklás, ez a megtekintés aktusa (szerintem).


A letöltés RAM diskre feltételezésem szerint már birtoklás (pontosabban "megszerzés").

2016. jan. 2. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ideiglenesen kénytelen vagy tárolni, hiszen ellenkező esetben nem tudnád megtekinteni, ezért erre jogod van, hiszen másképpen lehetetlen lenne.


Ellenben lementeni, és pl kinyomtatni engedély nélkül nem lehetne, bár amennyiben valóban csak saját használatra teszed, ezzel nem szokott kötözködni senki. De ha pl lemented, és elküldöd a barátodnak, az már gáz.

2016. jan. 2. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Tapasztaltam már, hogy egy videót a böngésző magától letöltött (gondolom a Temp mappába), pedig csak lejátszásra utasítottam.
2016. jan. 2. 10:18
 4/10 anonim ***** válasza:

Kérdező, MINDEN ami megjelenik a gépeden valamilyen formában letöltésre kerül.

A számítógép így működik.

2016. jan. 2. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Informatikát hallgatok. Amit írtál, az nyilvánvaló, de nem ez volt a kérdés.
2016. jan. 2. 16:35
 6/10 anonim ***** válasza:

Úgy tudom, a jog megkülönbözteti a megnézés és a megszerzés ténykörét.


Más kérdés, mibe mit lehet belemagyarázni, tudtommal még mindig elég szürke terület. Hogy a temp mappába a böngésző által letöltött kép megszerzettnek minősíthető-e, vagy az ugyanott figyelő stream- vagy torrent-darab, ami önmagában nem is alkalmas a védendő műhöz való hozzáférésre.


Egy biztos: azért senki sem fog komolyan elővenni, mert begépeltél egy könyvet, vagy letöltöttél egyet, és merevlemezen tárolod. Legfeljebb akkor, ha üzletszerűen vagy nagy volumenben terjeszted, és nyereséged is származik belőle. Különben a kutya sem foglalkozik vele.

2016. jan. 2. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Értem én, köszi a bő válaszokat. (Pont ezért írtam ki kérdést róla, mert szürke terület.) Ha valakin fogást akarnak találni, ezzel lehetséges.
2016. jan. 2. 19:09
 8/10 anonim ***** válasza:
51%

"Informatikát hallgatok"


Akkor hallgasd figyelmesebben, mert nagy sötétség van a fejedben.

2016. jan. 3. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Jogi precedenst gondolom te sem tudsz mutatni, örülök, hogy írtál.
2016. jan. 3. 14:00
 10/10 kovpet ***** válasza:
100%

Magyarországon nincs precedensjog, így jogi precedenst nem is lehetne mutatni.


Szerintem a bíró nem IT-s és nem is gondolkodik úgy. Azaz, ha megtalálható a cuccos az elkobzott gépeden, akkor birtokoltad. Ha a 230-as tápkábel falból való kitépése után a 3 hónapig az bizonyítékraktárban tárolt vasad megvizsgálása után nem találja meg a szakértő az illegális szart, akkor nem birtokoltad. Ennyi. :)

2016. jan. 3. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!