Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Életközösség felbomlás után...

Életközösség felbomlás után (válás közbeni) halálesetnél a házastárs csak a közös vagyonközösség alatt szerzett vagyon után örököl?

Figyelt kérdés
A felek építettek közös házat. A férj külföldön dolgozott, tulajdonképpen az ô keresetébôl épült a ház. Az életközösségük 2012-ben felbomlott, de a ház 2014-ben készült el, mikor a férj az összes hitelt kifizette, és berendezte a házat. Ekkor a feleség bejelentette, hogy válni akar, és 5MFt-ot kér lakhatásért a férjtôl, mert ô a másik lakásukban fog lakni, kizárólagos gyermekfelügyeletet, a gyereket eltiltotta férjtôl akinek mindene volt a gyerek. A férj nem tudott visszautazni a munkahelyére, félt a házat üresen hagyni, igy munkáját is elveszítette. 6 hónap válási procedúra következtében szívinfarktust, agyvérzést kapott 43 évesen. Ám a feleség még "hivatalosan" az özvegye. Az életközösségükrôl úgy nyilatkozott a feleség a bíróságon, hogy 2012-ben felbomlott. Ám ekkor még a ház nem készült el. Kérdésem erre irányulna, hogy lehet valahogy ezen a nôn fogást találni valahogy, hogy ne ô, hanem a gyerek örökölje azt a részt is? Másfelôl elkezdte kiárulni a ház bútorait, amik szintén már akkor lettek vásárolva, mikor nem alkottak közös életközösséget.

2016. jan. 9. 19:41
 1/7 anonim ***** válasza:
Ha van közös gyerek, a feleségnek pusztán mint feleségnek legfeljebb haszonélvezeti jog jár. Vagyon nem. Itt pusztán az a kérdés, a ház kinek a nevén volt.
2016. jan. 9. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
De egyébként nekem sokadszorra elolvasva is kissé zavaros a történet.
2016. jan. 9. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Hagyatéki ügyekben jártas ügyvéddel kellene beszélni. A törvény betűje szerint az özvegy a közösen lakott ingatlanra és annak berendezésére 100% haszonélvezeti jogot kap, minden másból egy gyermekrészt örököl. Ha az életközösség 3 éve megszűnt, elvileg a gyermek az egyetlen örökös. A válási procedúra több részből áll, a bontóper gyorsan lezajlik, a vagyonmegosztáson mehetett még a cirkusz, itt viszont érdekellentét van az anya és a gyerek között. Ilyen esetben a kiskorú érdekeit kirendelt gyám képviselheti, először tisztázni kell a tulajdonviszonyokat, utána lehet a hagyatéki eljárást lefolytatni. A gyám zároltathatja a per tárgyát képező értékeket (megtakarítások, ingóságok stb). Kérdés, mivel jár jobban a gyerek, ha a ház nagy értékű, de hivatalosan még a házassági életközösség idején épült, akkor közös szerzemény, hiába van az elhunyt férj nevén, a fele a feleséget illeti, ugyanígy minden más, házasság alatt szerzett vagyon feleződik.

Egyszóval: szerezzetek ügyvédet, be lehet vonni a férj válóperes ügyvédjét is, ő gondolom, képben van a vagyoni viszonyokkal, esetleges megállapodással vagy annak tervezetével. Az biztos, hogy a feleséget nem tudjátok teljes egészében kizárni.

2016. jan. 9. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Van egy közös lakás, amiben a feleség él a gyerekkel. Illetve van ez a nagyobb értékû ház, ami szerintünk szintèn mindkettejük nevén van (férj+feleség). Sajnos félreismertük a férjjel együtt ezt a hölgyet, megvárta míg a férj felépíti a házat, kifizeti a felvett hiteleket, és mikor bejelentette hogy mostmár itthon szeretne élni, pàr hónap után hazaköltözne (a kinti ügyeket lezárja) a feleség azt válaszolta, hogy le szeretné rövidíteni a nevét, és hogy igazából nem boldog. Már jópár éve így van, de megvárta míg a férj kifizet mindent. Ezután kezdôdött a válási procedúra. Az utolsó tárgyalás elôtt halt meg a férj. Nem szeretnè a család, hogy a gyerek vagyona el legyen herdálva, mert a feleség nagyon szeret amúgy költekezni. A férj édesanyja szeretett volna pár emléket a fiáról, a feleség nagy nehezen összeszedett egy sporttáskányi ruhát. Az unokât alig látják, a feleség meg él mint hal a vízben. A férj után özvegyit kap,árvaellátàst, a ház összes bútorát árulja, hamarosan a házat is, plusz életbiztosítâs a férje után. Én meg azt szeretném, hogy ne legyen ennyire egyszerû és igazságtalan az élet. A hagyatéki leltárt is ô irta össze, ami megint nonszensz, mert azt irt bele amit akart. Az ùj Ptk szerint a gyàmhatóságnál már nem kell szàmlàra tenni a gyerek részét. De mi van ilyen esetben ha az anya ennyire pénzéhes? Elôször azért kérdeztem itt, hogy van-e értelme egyáltalán ügyvédet fogadni? Még a válási papírokat sem mutatja meg, azt sem tudjuk volt-e már hagyatéki tárgyalás. Amikor rákérdeztem, hogy volt-e, mert ha nem akkor tudtommal nem árulhatja a dolgokat, csak annyi volt a válasza, hogy semmi közünk hozzá, és ne okoskodjon a család. A férj nem fogadott ügyvédet, mert volt egynél aki azt mondta, hogy az 5MFt-ot valószínûleg ki kell majd fizetnie a lakhatàsèrt, és ô ettôl teljesen összetört és kilátástalannak látta a helyzetét, miközben a felesèg zsarolta a gyerekkel.
2016. jan. 9. 21:33
 5/7 anonim ***** válasza:

A gyámhivatalnál lehet érdeklődni, hogy mit lehet ilyen esetben tenni, pl. pontosítani a hagyatéki leltárt, stb. Ha a ház nem (csak) az ő nevén van, nem adhatja el, a gyámhivatalnak jóvá kell hagynia.

Az örökséggel a törvényes képviselő köteles az utolsó fillérig elszámolni a gyereknek, amikor az betölti a 18. évét.

Nagyon sajnálom a történteket.

2016. jan. 9. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ.
2016. jan. 9. 21:53
 7/7 anonim ***** válasza:
Elvileg !!!!! csak az számít, ha gazgadási közösséget is alkottak. Miután külön él valaki, de papíron még hzas már nem. A házasság =a joggyakorlat szerint a házastársak között fennálló érzelmi, gazdasági közösség, amely az együttlakásban, közös háztartás vezetésében, szexuális kapcsolatban, a gyermekek közös nevelésében, a gyermekekről való közös gondoskodásban és nem utolsósorban gazdasági együttműködésben nyilvánul meg. Ha valamelyik nincs, akkor elvileg nem házasság már jogi értelemben, de a jog figyelme veszi az akaratot, ha valmelyik hiányzik a fentebb felsoroltak közül, de a házastársak kijelentik,hogy ők bizony elvannak kötelezve egymás mellett, akkor fent áll. Valójában ilyen esetekben nehéz megállpítani mikor szűnt meg a házasság. A kérdező által említett esetben, ha ő kijelentette, hogy az életközösség 2012-ben megszűnt, akkor a gyereké az ingatlan. Bízonyítani azért kell mindent, amivel csak lehet. Szerintemit ttudtok is. Amúgy bírója válogatja, hisz azért Ő a bíró, hogy döntsön.
2016. jan. 27. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!