Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Vállalkozás feketén?

Vállalkozás feketén?

Figyelt kérdés
Rég óta bánt,hogy én mint vállalkozó hivatalosan dolgozom,tehát legálisan. A minap kiröhögtek,hogy miért is teszek igy,mert ismerek konkrét "vállakozokat" akik semmi engedély,se bejelentés,se semmi nélkül válalnak munkákat. Csak,hogy érthetőbb legyen, ezekben a szférákban mozgok: villanyszerelés,mosógép szerelés,vizvezetékszerelés,kőműves munkák,festés mázolás,stb, és sokan kiröhögtek,hogy legálisan nem lehet ezekből megélni,igy mindenféle papir és engedély nélkül dolgoznak,mégcsak nemis számlaképesek. Amikor megkérdeztem egy ilyen kolegát anyit mondott ha 5 évente egyszer lebukik a büntetést kifizeti akkor is jobban jár mint én aki évente adóbevallást készit stb, tehát igy müködik a világ? Én is adjam vissza a vállalkozóimat és usgyi neki? Kicsit palimadárnak érzem magam! Valóban anyagilag jobban megéri ezt én is számoltam.
2016. febr. 10. 11:02
 1/6 anonim ***** válasza:
A leírtak mind igazak, az állam nagyon mohó, cserébe a semmiért és még a nyugdíjpénztári megtakarítást is hajlamos elvenni. Viszont ott van az érem másik oldala is, hogy a kötelezően befizetendő TB járulékkal megmarad az egészségügyi ellátásra jogosultság, a nyugdíjjárulékkal a nyugdíjra jogosultság, ami ugyan nagyon fiatal embernél keveset számít, de idősebbnél egyre többet. Ezért talán valamiféle kompromisszumos megoldást kellene találni, amit nagyon sokan csinálnak. Minden alkalommal megkérdezik, hogy kér-e számlát a megrendelő (ami persze alapból 27% többletköltséget jelent a megrendelőnek). Egy ilyen kérdésre meg épeszű ember nyilván azt mondja, hogy az olcsóbb megoldást kéri. Legfeljebb az kér számlát, aki maga is vállalkozó és el tudja számolni költségként (ez azonban a népességnek csekély hányada).
2016. febr. 10. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ez igy igaz!
2016. febr. 10. 11:54
 3/6 anonim ***** válasza:

Ó, rengeteg megoldás létezik erre. Csak egyet nem éri meg: legálisan dolgozni. Nem csak azért, mert lehúz az állam, hanem azért is, mert nincs piac a jó minőségben, megbízhatóan, számlával végzett munkára. A népnek az kell, hogy óccsó legyen a szaki. Tök mindegy, hogy tákolja össze a munkát, nem baj, ha a csőcsatlakozásokat három tubus sziloplaszttal nyomja körbe, hogy ne csepegjenek, nem számít, ha a mosógép javítás után kicsit ráz, ha a vakolat fél év után elkezd peregni, a szoba színén pedig látszik, hol kezdte (ott még van is valami színe) és hol fejezte be (addigra már hatszorosára hígította a szaki fehér Hérával a létyót) a melós. Csak óccsó legyen, hamar meglegyen, nézzen ki úgy, mint ami jó. Kedvenc példám az autószerelés, karosszériajavítás: ha az alulról porrá rohadt Astra/Golf/Swift szakszerű lakatolására mondasz 120 ezret anyaggal együtt, a tulaj azonnal szívrohamot kap és kitámolyog a kapun. Há' ezér' a pár ötforintosnyi lyukér'? Há' csak ottan meg kő' heggeszteni, főnök! Hiába viszed le az aknába, mutatod meg neki, hogy az ötforintosnyi lyuk körül tenyérnyi felületen rohadt át a lemez, hiába kapirgálod meg csavarhúzóval a taposó szélét, hogy lássa: már teljesen elvált a küszöbtől, úgy elrohadt, hiába mutatod meg neki az alkatrészek árlistáját, az akkor is sok. Őneki ennyiért nem kell, inkább elviszi Ezermester Pistához, aki egyszerre kőműves, villanyszerelő és karosszériás is. Tőle megkapja, amire vágyik: harmincezerér' megvarrja a pálcás "kerítésheggesztő" trafóval, jól kiégetve a lemezt, körbetaknyolva a rohadást és ezért az árért még le is festi a maga módján. Rücsivel telibefújva nem is látszik és mégiscsak olcsóbb a 30 ezer, mint a 120. Az, hogy ő nem vállal rá garanciát, nem érdekes. Ha fél év múlva már a rücsit is ledobja a rozsda, megint visszaviszi a paraszt, megint csengeti a 30 rugót, 2-3 év alatt meg többet költ rá, mintha egyszer, szakszerűen javíttatná (és az nem csak fél évig tartana). De ez kell a népnek: egyszerre ne kelljen sokat kiadni, apránként a kis pénzecske kevésbé fáj. Lásd még: 0%-os önerővel, 120 havi részletre vásárolt új autó (hogy a témánál maradjunk, mivel én ezzel többet foglalkozom, mint az épületgépészettel).

Kialakult egy közmegegyezés a témában: a vevőnek jó fű alatt is, csak hogy olcsóbb legyen, sőt, igazán csak a fekete megoldások érdeklik. Amiről számla van, az neki nem is jó, mert akkor ott van, hogy ő ennyit és ennyit kifizetett és akkor még valaki megkérdi, honnan volt erre pénze, mikor minimálbérre van bejelentve - az adóbevallásán meg a főnöktől hó elején zsebbe kapott kiegészítés nem szerepel. A szolgáltató szektor pedig idomult ehhez: mindent lehet feketén, fű alatt, papír nélkül intézni.

Egyébként sokan nem másznak bele teljesen a feketézésbe. Ha papíron semmi bevételed nincs, az eléggé rizikós tud lenni. Az ilyeneknek általában van valami munkahelyük, ahol túl sokat nem dolgoznak: vagy haver jelenti be őket a cégéhez 4 órában valami követhetetlen munkakörbe, vagy ha "rendes" munkahelyük van, onnan mindenféle indokkal lógnak, mondjuk folyamatosan táppénzen vannak. Így papíron van munkájuk és bevételük, mellette pedig rengeteg idejük van feketézni.

2016. febr. 10. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Nálam az szokott lenni az első mondanuk,hogy nem kell számla ugy menyi?
2016. febr. 10. 12:05
 5/6 A kérdező kommentje:
Amugy nem haragszom rájuk,mert rohadt sok adót fizetek én is,csak nekem azért nem megy mert akkor nyugdij és tb nélkül maradok,amugy lesz@rnám én is ugy dolgoznák,nem fizetnék a kutyáknak,bár nem vok benne biztos hogy lesz nyugdijam,ezek a kutyák mellett.
2016. febr. 10. 12:08
 6/6 anonim ***** válasza:

"A minap kiröhögtek,hogy miért is teszek igy"


Persze hogy kiröhögtek, mert Magyarországon ma lehetetlen egy vállakozást fent tartani (kiv: infós cégek, nagy multik) hogy mindent szabály szerint csinálsz.

2016. febr. 10. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!