Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan és milyen úton lehet...

Hogyan és milyen úton lehet hivatalosan is lemondani az örökségről?

Figyelt kérdés
2016. márc. 4. 10:01
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A közjegyző adja át a hagyatékát, nála kell nyilatkoznod erről.
2016. márc. 4. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Amennyiben örökös vagy, akkor úgyis kell menned hagyatéki tárgyalásra (közjegyzőhöz, de erről téged hivatalosan, tértivevényes levélben fog értesíteni, ha aktuális).

Ott ismereti a "vagyonleltárat", milyen vagyontárgya és kötelezettségei maradtak az elhunytnak és az örökösöket és az örökrészüket.

Érdemes ezt is figyelemmel kísérni, hiszen itt van lehetőséged felvetetni az elhunyt olyan kötelezettségeit (pl. hitel stb.) ami esetleg nem került bele a jegyzékbe.


Itt, az eljárás alatt indoklás nélkül lemondhatsz az örökség rád eső részéről akkor is, ha az egyenleg pozitív (tehát tényleg van mit örökölni). Ha az egyenleg negatív (tehát tartozást örökölnél), akkor a közjegyző direkt fel is hívja a figyelmedet az örökség visszautasítására.


Arra is van lehetőséged azonba, hogy a pozitív örökségről más javára (pl. testvéred, gyermeked, szülőd stb.) lemondjál- ezesetben te nem örökölsz, viszont az általad kijelölt személy (amennyiben ő elfogadja) igen. Ennek pl. akkor lehet értelme, ha testvérek több ingatlanban örökölnek részt és egymás javára lemondanak, így mindenki külön-külön 1-1 ingatlant örököl vagy pl. a beteg szülőt gondozó testvér javára a másik lemond valamilyen vagyontárgyról vagy az rökség egy részéről elismerve azt, hogy nagyobb részt vállalt a beteg szülő segítésében stb.


Természetesen negatív örökség (tartozás) esetén nem tudsz, illetve nincs értelme más javára lemondani :)


Előre tenned nem kell semmit, a haláleset bekövetkeztével várnod kell a közjegyző értesítését, ha törvényes örökös vagy. Ha végrendeleti, nem egyenesági örökös lennél úgy, hogy a végrendelet nem közokirat és arról adott esetben a törvényes örökösök sem tudnak a létezéséről, akkor az elhunyt halálhíréről mihelyst tudomást szerzel, megkeresheted az igényeddel a közjegyzőt.

Hagyományos, normális esetben nem kell a fent leírtak miatt.

2016. márc. 4. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
A volt férjemnek csak tartozása van nincs semmije és nem szeretném hogy a két gyermeke örökölje az adósságot. Még mielőbb meghalna nem lehet cselekedni? Lemondani az örökségről?
2016. márc. 4. 10:28
 4/11 anonim ***** válasza:

legegyszerűbben a közjegyző előtt hagyatéki tárgyaláson, ha van kinek a javára, és azt el is fogadja aki javára lemondasz. Akkor egyből átírja ott a közjegyző, megállapodtok ki fizeti az esetlegesen felmerülő költségeket is, és ennyi.


(Én így mondtam le, előre utánanéztünk, tényleg csak ennyi volt. )

2016. márc. 4. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
A gyerekeid örökségéről te semmiképpen se mondhatsz le, csak a gyerekeid. Szerintem ezt így előre sehogy se tudod elintézni. (de ne legyen igazam...)
2016. márc. 4. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Ha a gyerekek kiskorúak, lemondani nem tudnak.

Adósságot úgysem örökölnének!

2016. márc. 4. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

2. vagyok újra.

Kérdező: nem kell ezen ELŐRE görcsölni és előre sem kell intézkedni semmit.

A haláleset után bőven lesz rá lehetősége a gyermekeidnek (amennyiben az apjuk úgy hunyna el, hogy a közös gyerekek kiskorúak, akkor pedig a gyámhivatal is belép majd, mint érdekeit képviselő- a hivatal pedig egyszerűen nem fogadhat el a kiskorú számára egyértelműen hátrányos helyzetet, örökséget).


A vázolt helyzetben neked semmi, de semmi teendőd nincs.

2016. márc. 4. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
A gyerekek nagykoruak.
2016. márc. 4. 13:03
 9/11 anonim ***** válasza:

2. és 7. vagyok újra.

Ha nagykorúak (szuper lett volna, ha nem csöpögteted az infókat, hanem korrekten leírod a PONTOS szituációt :), akkor pedog a legjobb, amit tehetsz, hogy szépen a háttérben maradsz, a felnőtt, jogképes és cselekvőképes gyermekeid fognak tudni dönteni önállóan is, ha "helyzet lesz"- a közjegyző egyébként készségesen felvilágosít mindenkit a hagyatéki eljárás során és tényleg lehet kérdezni is, ezért vannak.


Nem kell előre "tunningolni" a gyerekeket egy még be nem következett eseményre adott válaszreakció miatt :)

2016. márc. 4. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Nem kell kapkodni.

A volt férjednek beeshet egy lottó ötös is, akár.

A gyerekek vagy a törvényes gyámjuk majd ráér akkor visszautasítani az örökséget, amikor az örökhagyó elhunyt.

Korábban nem is igen lehet, hiszen te az ő nevükben nem utasíthatod vissza az örökséget.

2016. márc. 4. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!