Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Most hogyan emelhet a főbérlő...

EagleHUN kérdése:

Most hogyan emelhet a főbérlő bérleti díjat?

Figyelt kérdés

Régebben a jogtár.hu-n fönnlévő albérleti törvényben benne volt valami ilyesmi hogy: "November 31-ig ha írásban értesíti a bérlőt, akkor január 1 -től emelkedik a díj, kivéve ha ezt írásban el nem utasítja a bérlő".

[link]


Ám ezt ma már nem található benne.

A kérdés tehát most az, ez mit jelent?

- Bármikor emelhet ha elfogadja a bérlő ha nem?

- Vagy emelhet, de akkor új szerződést kell írni?


Szerintem utóbbi lesz, mert bárkinek bármilyen követelése is van az csak szerződés és az abba beírt értékek alapján lehetséges! De ebben nem vagyok 100% biztos. Légyszíves erősítsétek meg -e sejtésem, vagy cáfoljátok (törvényekkel alátámasztva.)

De ha csak simán leírjátok most miként emelhetnek a főbérlők díjat azt is megköszönném.



2016. jún. 3. 07:45
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
Akkor emel amikor ès amennyit akar, illetve nem szègyell. Ha elfogadod, kapsz ùj szerződèst, ha nem, keresel ùj helyet.
2016. jún. 3. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
27%

Ööö? Nem vagyok jogász, de mi?


4 éve lakom albérletben és 2 hónapja szólt a tulaj miután utaltam, hogy a következő hónaptól emelni fog. Telefonon szólt és kész.


Ha legalább egy hónappal szól előre, az a korrekt szerintem is. De ezt a kérdést nem értem, hogy "mikor emelhet...?". Akkor, amikor akar. Ő a tulaj.

2016. jún. 3. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
32%
A szerződésetekben mi van? Mi úgy irtuk alá anno hogy két évig marad az alapösszeg, amikor újra aláírunk akkor emelhet. Ha nincs ilyesmi beleírva akkor bármikor emelhet, ha nincs is szerződésetek akkor meg pláne.
2016. jún. 3. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
31%

Bérbeadót köti a szerződés, így indokolt esetben emelhet (attól, hogy ő a tulaj, még nem elég ok), pl infláció, értéknövelő beruházások...

Ha aránytalan az emelés, vagy megtöbbszörözi a díjat, hogy szándékosan kitegye a bérlőt, akkor ez bíróságon kifogásolható.

2016. jún. 3. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
Végül is mindegy, hogy a jogszabály szerint hogyan emelheti egyoldalúan a lakbért a bérbeadó. Ugyanis bármikor felmondhat, ezzel pedig ki tud zsarolni egy "megegyezést". Vagyis, a gyakorlatban akkor és olyan mértékben emeli a lakbért, ahogy tetszik neki - legfeljebb elköltözöl.
2016. jún. 3. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Kedves 3-as:

"ha nincs is szerződésetek akkor meg pláne."

Ilyen esetben követelni sem követelhet egy fillért sem, mert nincsen alapja! Vagyis ha fizet az illető fizet, ha nem akkor meg mehet a tulaj a bíróságra kilakoltatási végzésért, de a bérleti díjat nem kapja meg, legföljebb valami nagyon alapot megítélnek neki, de még azt sem biztos.

Ilyenbe senki ne menjen bele! Mindenkinek csak hátrányos lehet!

2016. jún. 3. 10:33
 7/19 A kérdező kommentje:

Valami ilyesmire gondoltam 1-es amit írtál:

"Ha elfogadod, kapsz ùj szerződèst, ha nem, keresel ùj helyet."

Vagyis csak új szerződéssel lehet emelni, tehát az mindenképp szükséges is.

2016. jún. 3. 10:34
 8/19 A kérdező kommentje:

Hoppá 4-es ezt nem is tudtam. Ez új fejlemény.

Egyébként 2,5 év után emelne 5000 forintot, de semmilyen fejlesztés nem történt (szigeteletlen, régi nyílászárós, földszinti lakás, egyedi hőmennyiség mérővel :/)

Így max az inflációra hivatkozhat.

2016. jún. 3. 10:37
 9/19 A kérdező kommentje:

5-ös részben egyetértek veled.

De azt hozzátenném amit én tudok a fölmondásról, meg erről:

Ha közös megeggyezéses a fölmondás akkor végülis bármennyi idő lehet, de legtöbbször a szerződésbe beleírt idő pl 30 nap. Ha ilyen nincs akkor minimum 15. De igen ám ha ő mond föl egyoldalúan azt a linkelt törvény szerint is csak úgy teheti meg, ha 2db 15 - 15 napos felszólítást küld ajánlottan és utána a fölmondást ami viszont csak a fölmondást követő hónap utolsó napjára szólhat (függetlenül a fölmondási időtől). Plusz vissza kell adnia a kauciót is hiszen az a bérlő MAGÁN tulajdona, és ahhoz csak és kizárólag a szerződésben foglaltam meg nem fizetése esetén nyúlhat (rezsi + albérleti díj). Szóval azért nem ilyen egyszerű a dolog, mert ha így föl is mond egyoldalúan az 2-3 hónap és addig biztosan a régi díjjal ketyeg.

2016. jún. 3. 10:42
 10/19 anonim ***** válasza:
71%

6:

Nekem a bérlőm (egy 30-as srác) megmondta, hogyha időben fizetek mindig és rendben tartom a lakást, akkor ő is rendes lesz velem. Az is. Múltkor elromlott a hűtő, szóltam neki. Erre hívott egy szakit és ő fizette a javítást helyettem.

De azt mondta, hogyha én is köcsög lennék és nem fizetnék vagy csúnyán lelaknám a lakást, megveretne. És ez teljesen jogos. Kilakoltatási végzés? Hagyjuk már. Így kellene működnie a dolgoknak. Ha a lakó köcsög szándékosan, akkor meg kell veretni.


8:

Infláció, plusz ha megnézed mindenhol felmentek elképesztően a lakásárak. És a lakásárak változását törvényszerűen valamennyire szokták követni a bérleti díjak változásai is.

9:

"Ajánlott küldemény, ajánlott felszólítás"

Hol éltek ti? Nincs mobilotok? Komolyan csak én vagyok normális. Senki ne legyen ge-.ci. Ennyi és akkor minden oké lesz.

A tulajdonost 4 év alatt 3-szor láttam összesen személyesen! Ennyiszer jött megnézni a lakást. Azt mondta akár cigizhetnék is vagy állatot is tarthatnék, csak úgy adjam vissza ahogy megkaptam. Meg megbeszéltük hogyha el akarok menni, akkor 1 hónappal előtte szóljak neki. És ugyanígy mondtam erre neki, hogyha viszont nekem kell menni, akkor ő is csörögjön rám 1 hónappal a költözési határidő előtt.


Adott szó, becsület, normálisság. Ilyet ti nem ismertek? Nem baszakodunk egymással és ennyi. Ez a nagy trükk a jó tulaj-bérlő viszonyban. Ennyi.

2016. jún. 3. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!