Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen büntetést kaphatok...

Milyen büntetést kaphatok ezért? Mit csinál ilyenkor a rendőr?

Figyelt kérdés
10 évesen nagyon megtetszett egy radír a boltban,de anyukám nem akarta nekem megvenni,én meg elloptam,de nem buktam le..most 16 vagyok,és nem is loptam soha életemben,az volt az egyetlen előszöri és egyben utolsó alkalom is,nagyon megbántam.... a radír kb:200 Ft volt

2016. júl. 12. 15:03
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Semmit.


14 év alatt pár bűncselekmény (emberölés, kifosztás, stb esetén a korhatár 12 év) kivételével bármit megtehetsz büntetés nélkül. Büntetés nélkül azonban nem jelenti azt, hogy mondjuk dokihoz nem küldenek el egy kivizsgálásra, hogy minden rendben van e veled.


Lopásnál ha elő is állítottak volna, büntethetőség feltételei nem álltak volna fenn, lezárták volna a nyomozást az elkövető, azaz a te kis korúságod miatt.

2016. júl. 12. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Egy radír ellopása nem bűncselekmény, hanem szabálysértés.


A kiskorú által okozott kárért pedig a szülők a felelősek, velük fizettetik meg:


"– A 14 évesnél fiatalabb kiskorú által okozott kárért szülei (mostohaszülei) vagy gyámjai, esetleg más, a jogszabályok által megállapított keretek között őt nevelő fizikai személyek felelnek, amennyiben nem tudják bizonyítani, hogy a kár nem az ő hibájukból, mulasztásukból keletkezett."

2016. júl. 12. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Tudtommal ez már elavultnak számít nem?
2016. júl. 12. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Elévültnek, elavulás mást jelent. De tíz éves a büntethetőségi korhatár alatt van.
2016. júl. 12. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! :) Még annyi lenne a kérdésem,hogy ha 14. életévét betöltötte,akkor már büntethető lenne,ugye? És egy ilyen kis összegnél milyen büntetést kaphatna?
2016. júl. 12. 21:30
 6/8 anonim ***** válasza:

El kell határolni a lopásnak a büntetőjogi és a szabálysértési alakzatát, ezt a jog az értékhez köti, ami 50.000 Ft. Ekkora érték alatt szabálysértésnek számít, ami helyszíni bírsággal 5.000 - 50.000 Ft, rendőri feljelentés és utólagos elbírálás esetén maximum 150.000 Ft, de egy 14 évessel szemben azt hiszem ilyen pénzbírság ki se szabható, közérdekű munkát is csak 16 éves kortól lehet végeztetni.

Ha 50.000 Ft feletti értékű a lopás, na az már büntetőjogi kategória. Ha eljut tárgyalásig az ügy (mert például már az ügyészség is elhalaszthatja a vádemelést, vagyis 1-2 éven belül ha nincs más ügy, akkor vádat se emelnek, megúszta), az:

50.001 - 500.000 Ft közötti érték (kisebb érték) esetén vétség miatt 2 év,

500.001 - 5.000.000 Ft közötti érték (nagyobb érték) esetén bűntett miatt 3 év,

5.000.001 - 50.000.000 Ft közötti érték (jelentős érték) esetén bűntett miatt 1-5 év,

50.000.001 - 500.000.000 Ft közötti érték (különösen nagy érték) esetén bűntett miatt 2-8 év

500.000.001 Ft feletti, különösen jelentős érték esetén bűntett miatt 5-10 év. (Btk. 370. §)


Egy 14 éves gyermek bőven fiatalkorúnak számít, ilyenkor más szabályokat kell alkalmazni (amit fenn írtam az az "alap", felnőttekre vonatkozó büntetési tétel), fiatalkorúaknál jóval enyhébbek a szabályok. Büntetés helyett elsődlegesen valamiféle intézkedést kell a bíróságnak alkalmaznia (például megrovás, próbára bocsátás, utóbbi majdnem teljesen megegyezik az ügyészi vádemelés elhalasztásával), első ügy esetén bőven megúszhatja az illető egy megrovással. Ha nem az első ügy, akkor ott már szóba kerülhet a szabadságvesztés, először még csak felfüggesztett aztán a végrehajtandó (erre nincs jogszabály, ezt a bíró dönti el maga), de ilyenkor is bármi miatt maximum 5 évet kaphat, azt is fiatalkorúak börtönében vagy fiatalkorúak fogházában (fegyház itt nincs, ha 2 évnél többet sóznak rá, akkor automatikusan börtön fokozat).


Egyébként meg az lehet, hogy a büntetőjog csak a 14 év feletti gyerekekkel tud kezdeni bármit is, de attól még a gyámhatóság tud ott ügyködni (ha jól végzik a dolgukat), lehet hogy csak 5 bűncselekmény esetén lehet büntetni őket, de attól még az állam nem teljesen tehetetlen ilyenkor.


Kérdésedre válaszolva: még ha valami fordított világban foglalkoznának is egy 6 évvel ezelőtti radírlopással, az egyrészt elévült (ma 6 hónap, a régi szabálysértési törvény szerint nem tudom, az enyhébbet kell alkalmazni) másrészt büntethetőséget kizáró okként merül fel, hogy 10 éves voltál, és az akkori Btk. szerint 14 év a büntethetőség alsó határa. Mondjuk megnézném a boltos fejét mikor egy 200 forintos radíron kicsapja a balhét és feljelentést akar tenni... Az egész eljárás papírokkal meg mindennel együtt százszor annyiba kerülne mint a radír, tuti kiröhögik.

2016. júl. 13. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Értem,köszönöm szépen a válaszokat,utolsó,neked meg végképp köszönöm! :) Nem lopok,de akkor annyira megtetszett az a radír :D mai napig megvan,meg hát..gyerek voltam...még mai napig bűntudatom van
2016. júl. 13. 23:34
 8/8 anonim ***** válasza:
Hallgass ganxta rappet és nem fog. xD
2016. júl. 14. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!