Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Bankkártya adatok ellopásáért...

Bankkártya adatok ellopásáért és azzal való visszaélésért mi a maximum büntetés?

Figyelt kérdés

A 23 éves öcsém olyan helyen dolgozik, ahol hozzáfér a kuncsaftok/vásárlók bankkártya adataihoz. 90%-ban külföldi, de javarészt európai kuncsaftokról van szó. Az öcsém egy pár kuncsaft bankkártya adatát lemásolta magának. Az egyikkel már vásárolt is az interneten 40$ értékben. Én úgy szereztem erről az egészről tudomást, hogy véletlenül kiesett a zsebéből az egyik ilyen papírfecni amin épp az egyik kuncsaft adatai voltak. Ekkor bevallotta, hogy már kb. 20 ember bankkártya vagy hitelkártya adatait lemásolta. Én nem szeretném, hogy az öcsém bajba kerüljön ez miatt!!! Hiába akartam meggyőzni, csak azt mondta, hogy egy kis "fizetéskiegészítés". Konkrétan azt mondta, hogy: mindegyikről leszed vagy vásárol 50000Ft alatti értékben és akkor még mindig csak szabálysértést követ el és megússza büntetés nélkül! Sajnos attól félek, hogy ez nem így van, de nem tudom sehogy meggyőzni. :( Mit csináljak?

Ha netán mind a 20 kártyával vásárol 50000Ft alatt, akkor az tényleg szabálysértés? Neki még életében nem volt szabálysértése sem. Soha nem volt a rendőrségen sem. Ha mégis belevág ebbe a dologba és megbukik, akkor mit kaphat?

A válaszokat előre is köszönöm!



2016. júl. 19. 11:16
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Nem tudom, mit tanult eddig, milyen pozícióban van, de amikor majd kijön a börtönből, mehet árkot pucolni közmunkában.

Hosszú idő lesz az, amíg kitisztul az erkölcsije.

Tévedésben van egyébként. Ha a boltból elcsenek egy üveg italt, s nem voltam büntetve, akkor megúszhatom ejnye-bejnye.

De ő olyan adatokkal él vissza, amit őrizni lenne köteles. A másik pedig az, hogy az összérték számít.

100 ezerszer 1 forint vagy egyszer 100 ezer, az mindegy.

2016. júl. 19. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon érdekes volt olvasni a büntetőjoghoz abszolút nem konyító hozzászólók határozott válaszait, de ha a valós jogi helyzet is érdekel, az a következő:


A jogtalanul megszerzett bankkártyával vagy annak adataival való vásárlással megvalósuló bűncselekmény neve: információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás [Btk. 375. § (1) és (5) bekezdése]. Kedves öcséd nem olvasta el rendesen a Btk. 462. §-át, mert az írja le, hogy egyes bűncselekmények 100, illetve 50 ezer forint alatt csak szabálysértést valósítanak meg, de egyrészt ilyen számú esetben az ún. üzletszerűség még azokat is bűncselekménynek minősítené fel, másrészt az információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás azok között nem szerepel. Így tehát ez a cselekmény egyetlen forint károkozás esetén is bűncselekmény, és három évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett.


A kártyaadatok lemásolása pedig a Btk. 392. § (1) bekezdés c) pontja szerinti készpénz-helyettesítő fizetései eszköz hamisításának vétsége névre hallgat, és 2 évi terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett.


Úgyhogy a halmazati szabályok szerint eddig három hónaptól négy év hat hónapig terjedő szabadságvesztésnél jár.

2016. júl. 19. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
56%
És akkor hogy az időközben érkezett Angyal Pálra is reagáljak: nem az összérték számít, sértettenként egy-egy rendbeli a cselekmény.
2016. júl. 19. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:
A 12. válaszolónak nagyon szépen köszönöm a korrekt választ! Így most már képben vagyok ezzel is. Az öcsém képébe fogom nyomni, hogy mit kaphat ezért. De amúgy ha ennek ellenére is belevág (csak a tisztánlátás végett) kaphat felfüggesztettet is?
2016. júl. 19. 14:39
 15/20 anonim ***** válasza:
Majd írd meg, mi lett.
2016. júl. 19. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
Természetesen, ha 2 évnél nem hosszabb büntetést kap, annak a végrehajtását felfüggeszthetik, sőt büntetlen előéletűnél általában ez a megszokott. Sőt, ilyen büntetési tétel helyett elméletileg még közérdekű munka vagy pénzbüntetés is kiszabható. Minél több azonban az érintett bankkártyák száma, és minél nagyobb a kárérték, annál inkább csökken ennek az esélye.
2016. júl. 19. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

A büntetőjogi vonatkozását előttem valaki jól leírta.


A másik, hogy elkapják-e.

Minél több embert lop meg így annál nagyobb az esélye. Tehetős embereket ha kis összeggel lop meg, igen, előfordulhat, hogy nem veszik észre. De valószínűleg mégis, mivel ha az összeg nem is tétel a számukra, sms értesítőt, számlakivonatot kapnak vagy netbankot használnak, ahol akár véletlenül is megláthatják.


Simán lehet olyan ember aki soha nem venné észre, na de hogy 20-ból egy se?


Külföldi, főleg messzi országokban élő sértett, ha kis összeggel károsítja meg az öcséd, lehet, hogy nem tesz feljelentést, letiltatja a kártyát, mert mondjuk 30 000 ft-ért nem kezd el intézkedni.

De megint az a kérdés, hogy 20-ból hány ilyen lesz?



Ahhoz pedig nem kell sok ész, hogy a testvéred is rájöjjön, mihelyst a második feljelentés is megérkezik és a rendőrség gyanítani kezdi, hogy nála érnek össze a szálak, nem fogja annyiban hagyni és megpróbál minél több mindent kideríteni.

Kétségkívül csak azon sértettek ügyében lehet nyomozni, akik feljelentést tesznek, mert máshonnan hogyan derülne ki (tehát visszakövetni nem tudják a többi X számú sértettet), de számára ez is kb. tragédia lesz.


A megvett termékeket valahova leszállítja az eladó, a szolgáltatásokat pedig a személynek nyújtják.

Konkrét vizsgálódás nélkül persze, hogy nagyon kicsi az esély, hogy lebukjon, de ha már nyomoznak, nagyon egyértelműen ki lehet deríteni és bizonyítani, hogy ő használta.

2016. júl. 20. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Folyt. köv.


23 évesen nem kölyök már, de ha én lennék a bátyja, nem hagynám rá, hiába az ő felelőssége.

Ahogy lehet meggyőzném, hogy azonnal felejtse el az egészet, a meglévő adatokat semmisítse meg.


Egy lakásban vagy házban laktok?

Akármilyen dolog is, amíg nincs otthon túrd át a szobáját. Hálás lehet érte.



Eddig nem akartam írni, mert nem akarom elbagatellizálni, de végül is úgy is te olvasod, nem ő:

Ha csak egy kártyával élt vissza, talán még nincs akkora veszélyben, hiszen nem könnyű visszakövetni hogy hol lopták el az adatokat, főleg ha már hetek teltek el.

Csak ha a hatóság onnan kéri ki ahol felhasználták akkor van baj.


Könnyen lehet, hogy úgy fogja megtudni, hogy eljárás folyik ellene, amikor már házkutatás miatt mennek hozzá vagy hozzátok.

Ha megtalálják a felírt adatokat, hát akkor nagy bajban lesz, mert "sok" adatot lopott el és abból fog kiindulni a hatóság, hogy nem csak annyi esetben élt velük vissza, ahány feljelentés van.

2016. júl. 20. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

De még mennyire hogy sittre vághatják ez miatt. Itt nem pusztán arról van szó hogy a boltból ellop valamit, netán kizsebel valakit amivel 50.000 ft alatti kárt okoz. Itt a BTK szerint alsó hangon három bűncselekmény is megvalósul, ráadásul az elmondásod alapján ez már bőven üzletszerűen megy. Ha kibukik az ügy, akkor abban a pillanatban előzetesbe fogják vágni, mivel elég erősen fennállhat a bűnismétlés veszélye. (erre nem egy precedens volt már) Aztán ott csücsülhet az eljárás végéig.


Mondjuk azt nem értem hogy interneten hogy fizetett vele, mert oda nem elég pusztán a bankkártya adatok, hanem a nevet és a lakcímet is szokták kérni.


Az pedig már személyes vélemény, hogy öcséd nagyon h*lye. Közvetlenül más bankkártyájával vásárolni saját magának... tökéletesen lenyomozható, még a név és a lakcím is megvan. Jóformán pár feljelentés és el fogják kapni... és ne bizakodjon abban, hogy "csak" a külföldieket károsítja meg, mert EU-n belül már úgy dolgoznak össze a rendőri szervek, mint a Kecskeméti Rendőrkapitányság, és a Teve utcai ORFK. Nem tudom hogy hány embert károsított meg, de ha már csak 2-3 kártyatulaj észrevette ezt és lépett az ügyben, akkor már tényleg csak idő kérdése, hogy mikor mennek hozzá.


Ha nem tudod sehogy sem meggyőzni, akkor ennyi. Igazából jó eséllyel már most is lőttek neki. Bevágják egy jó időre előzetesbe, egy kis mázlival talán felfüggesztettel elhatják, aztán ahogy az egyik előző válaszoló is írta, mehet az árokpartra füvet kaszálni, mert ilyen erkölcsivel sehova sem fogják felvenni.

2016. júl. 24. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Minden téren buta az öcséd.
2017. aug. 20. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!