Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan készül a hagyatéki...

Hogyan készül a hagyatéki leltár? Kimegy-e házhoz a jegyző, amikor készíti, vagy a bejelentő szavára elfogadja?

Figyelt kérdés

Elolvastam, hogy kb. miket kell tartalmaznia. Ingatlan, többszázezres ingóság. De mi van akkor, ha kihagynak dolgokat?


És csak a pénzértékű dolgokat kell beleírni? Amiket el lehet, vagy lehetne adni?


Vagy azokat, amiket pénzért vettek?


Hogyan kerülnek a hagyatéki leltárba az egyik örökös személyes dolgai? Vagy amiket az örökhagyó az egyik örököstől kapott?



2016. aug. 26. 05:08
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Itt elsősorban dokumentált dolgok kerülnek hagyatéki leltárba: ingatlantulajdon, (lakóház, termőföld, stb), illetve gépjármű, cégtulajdonrész, részvény, bankszámla, lekötött betét, stb. A mosógép, televízió, stb ingó tárgyakon történő osztozkodásba nem fog beleszólni sem a hagyatéki leltárt felvevő hivatal, sem a közjegyző.
2016. aug. 26. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A hagyatéki eljárás keretében azokról az ingó-, ingatlan-, jármű-, pénz-hagyatékról, ill. visszamaradt adósságokról határoz a közjegyző, amit az örökösök a jegyzőnek leadott listába beírtak.


Ebbe a listába a tv, mosógép, hasonlók nem szoktak szerepelni, azokat az örökösök általában egymás között elosztják, vagy használt-cikkes üzletben eladják.


Ha valami jelentős értékű dologról később kiderül, hogy kimaradt a listából, akkor kell u.n. "póthagyatéki eljárást" kérni.

2016. aug. 26. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 senior10 ***** válasza:
100%

Én két éve csináltam végig, küldenek egy levelet az önkormányzat hagyatéki ügyekkel foglakozó osztályától, hogy behívjanak hagyatéki leltár elkészítéséhez. itt be kell számolni az elhunyt hozzátartozó vagyontárgyairól (ház, autó bankszámlák stb.), az ezekhez tartozó iratokat is vinni kell valamint arról, hogy van-e más örökös. (Én egyedüli örökös voltam). Ezután természetesen kimennek szemlézni az elhunyt házához/lakásához. (nekem ez kb 5 perc volt gyorsan körbe szaladtak konyha szoba fürdő stb.)

Persze ha több örökös van akkor lehet, hogy alaposabbak ezt nem tudom). Persze a bankszámlákat, hogy a leltárba vetetett dolgok valóban az elhunyt tulajdonában vannak-e azt nyilván ellenőrzik.

Aztán pedig majd valamikor jön a közjegyzőtől egy értesítő, hogy ekkor és ekkor lesz a hagyatéki tárgyalás. Ha egyetértesz az ott elhangzottakkal akkor aláírás és ennyi volt az ügy ha pedig te vagy egy másik örökös nem fogadja el a határozatot akkor póthagyatéki eljárás esetleg évekig tartó pereskedés.

Én egyedüli örökös voltam, minden simán ment ezzel kapcsolatban. 2014 július közepén halt meg apu, asszem valamikor szeptember vége felé hívtak be a leltárt felvenni, kb két hét múlva jöttek szemlézni, és 2015 február végén volt a tárgyalás/itélethírdetés. Ezután persze jöttek az olyan dolgok, hogy közművek, bankszámla, ház átíratása az én nevemre, ezeket sajnos csak akkor tudod elintézni ha a jogerős hagyatéki határozat/ítélet már a kezedben van. egyébként ahogy aláírod a jegyzőnél a hagyatéki határozatot már jogerőre is emelkedik.

2016. aug. 26. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!


Az jó, ha kimennek megnézni, mert a kisebb dolgokat ugyan el lehet tűntetni, de pl. zongorát, butorokat, szőnyegeket nem. Vagy ha mégis, akkor látszik.


Az nagyon megkönnyíti a dolgokat, ha csak egy örökös van; az szerencse.


Gondolom, aki kimegy , nem fog szekrényeket, fiókokat nyitogatni, hogy éremgyűjteményeket vagy drága ékszereket lásson. Amit persze már biztos el is vihetett az egyik örökös.


Érdekes a bankszámlák kérdése is. Hogy megkérdezik-e a bankokat is, mert lehet olyan örökös, aki inkább magának megtartaná, és nem vetetné leltárba.


Kösz mégegyszer.

2016. aug. 26. 15:06
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Ingóságokra is lehet kérni hagyatéki leltárt. Sőt, ugy tudom, hogy arra is lehetőség van, hogy lezárassák a házat addig. Meg kell kérdezni egy közjegyzőt ennek a pontos eljárásáról. A bankszámlákról nyilvántartás van, azt kidobja a közjegyzőnek az "informatika" simán, nem lehet eltitkolni.A bankszámlákhoz, életbiztositásokhoz, stb. meg lehet határozni örököst is, ez benne van a bankszámlaszerződésekben. Az éremgyűjtemény, festmények, stb. - hát ilyenkor szoktak az örökösök hagyatéki leltározást kérni.
2016. aug. 27. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

5-ös!A bankszámlákról nyilvántartás van, azt kidobja a közjegyzőnek az "informatika" simán, nem lehet eltitkolni.


És ha Angliában van? 40 éve hunyt el az örökhagyó, és most lesz póthagyatéki? (Ingatlan esetében is kérdezem)

jan. 31. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Szerintem a RÉGEN nyitott bankszámlákról nem lehet nyilvántartás. Mert tudok több olyan bankszámláról is, ami "eltűnt" a mama halála után.

Az egyik jeligés volt az unoka különleges becenevére, a másik pedig a nem a szülőkkel élő gyerek nevére szólt.

És kérésre sem kerültek elő. (Másik város, másik család.)

jan. 31. 21:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!