Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Megírhatja a főnököm a felmond...

Megírhatja a főnököm a felmondásom?

Figyelt kérdés

Remélem, akad valaki, aki ért a munkajoghoz, és tud segíteni.

Határozatlan idejű munkaviszonyom van, a felmondás mellett döntöttem. Egy héttel a felmondás leadása után visszadobták a papírt, hogy én ne mondjak fel, mint munkavállaló, nekem arra nincs jogom.

(Arra hivatkoztak, hogy azt jogszerűtlenségnél tehetem - tudtommal ez csak az azonnalira igaz, én meg rendes felmondási idővel írtam meg...)

Úgy voltam vele, hogy szabadulni akarok, mit érdekel engem, mi van a papíron, hát megírtam a kedvükért a kérelmet, miszerint közös megegyezéssel szeretnék távozni.

Erre most megint visszadobták a papírt, mert túl hivatalos(?), minek nekem ilyen. Mert nem kell a törvényi hivatkozás, hogy melyik rendelkezések alapján élnék a jogommal.

Meg hogy nem kellenek bele ilyen hivatalos dolgok, hogy rendelkezzen róla a munkáltató, hogy letöltsem-e a felmondási időt, meg hogy rendelkezzen a fent maradó szabadságról, egyéb juttatásokról.


Kicsit azt érzem, hogy szórakoznak velem. Nyilván a legkényelmesebb az lenne, ha megírnám az egy soros "engedj el oszt' cső" jellegű közös megegyezés kérelmet, de nevetségesnek érzem a kötözködést. Kb. meg lett mondva szóról szóra, hogy mit akarnak látni a felmondásban.

Megtehetik ezt?


(Az általam írt szöveg egyébként hivatalos nyelvezetű, online munkajogász cikkekből szedtem össze, javítva a jogszabályi változások miatt már nem releváns részeket, tehát nem arról van szó, hogy konyhanyelvű ostobaság lenne...)



2016. szept. 26. 16:28
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Veled szórakoznak. Én a helyedben nem hagynám magam, és maradnék az általad írt hivatalos felmondásnál, közölve, hogy ha még egyszer visszadobják, nem fogadják el, akkor panaszt teszel a munkaügyi bíróságon.Érdemes lenne egy munkajogban jártas ügyvéddel is beszélned.

Tudod az a gond, hogy sokan kihasználják a munkavállalók tudatlanságát, és hülyítik. A tudatlanságot ne értsd félre. Nem azt mondom, hogy minden munkavállaló buta, erről szó sincs! De a munkavállalók zöme( én is) fogalmuk sincs, a munkajogszabályokról. Ezért érdemes egy ügyvédet felkeresni, és az orruk alá tolni, hogy nem vagy azért annyira esetlen..

2016. szept. 26. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Figy, szarakodnak veled. Megírom a felmondásod:


"Tisztelt Munkáltató!


A mai nappal felmondok.


Üdvözlettel,

Gipsz Jakab

Nemtudom Osztály

Utálomamunkám asszisztens


Kelt: Bp., 2016. szeptember 26.


Aláírás"


Tessék. Nem kell megindokolnod a rendes felmondást. Lehet bármilyen nyelvezetű, ha egyértelműen kitűnik belőle az akaratod.

2016. szept. 26. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

#2 Az enyém kicsit több körmondatot tartalmazott ennél, törvényi hivatkozással (XY törvény megfelelő pontjára hivatkozva felmondok), illetve a munkáltató felé megfogalmazott kérésekkel, úgy is mint:

- munkabér, cafetéria, szabadság rendezése

- kilépési iratok megfelelő időpontban történő átvétele

- munkafolyamatok átadása

- munkavégzés a felmondási idő alatt


Na, ehhez képest lett az, amit te írtál, kb szó szerint, felmondás helyett közös megegyezéses megszüntetés kijelentéssel.


Köszönöm a megerősítést, én is úgy tudtam, hogy nem kell megindokolnom a felmondást határozatlan munkaviszony esetén, ezért nem értettem már az elején sem, hogy miért írjak közös megegyezést ehelyett...



***


#1 Értem, mire gondolsz, és igazat is adok neked. Itt inkább arról van szó, hogy tartok attól, hogy a felmondási idő alatt hátrányok érhetnek, ha nekiállok szívózni (tudom, pont ezt használják ki....) meg a nagyobbik gond az, hogy szükségem lenne a papírra, hogy a főnök átvette/elfogadta a felmondásom, hivatalos ügyintézéshez kellene.

Már az is felmerült bennem, hogy emiatt csinálják direkt.


A legegyszerűbb az lenne nyilván, ha vállat vonnék az egészre, és megírnám azt, amit várnak, de őszintén, dühít az igazságtalanság, meg hogy arra rugdosnak, amerre nekik tetszik...

2016. szept. 26. 16:59
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Átvették a (legelső) felmondást? Akkor már ketyeg a felmondási idő. Nem kell engedélyezniük, még tudomásul sem kell venniük, elég, ha átvették.
2016. szept. 26. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
A közvetlen főnököm átvette, de nem kaptam belőle vissza példanyt aláírva, hogy átvették - mondván azt csak a munkáltató (a nagyfőnök) teheti meg. És ehelyett megy most ez a szívózás, hogy csak azt írja alá ami neki tetszik...
2016. szept. 26. 19:10
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Onnantól kezdve,hogy szerintük,neked,mint munkavállalónak nincs jogod felmondani(csak jogszerűtlenség esetén),elég egyértelmű,hogy "szórakoznak" veled.
2016. szept. 26. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Az első (teljesen jogszerűen megtett) felmondás közlését (átadását) követő napon elindult a felmondási időd. Az már problémásabb, hogy az átadás napját nem igazán tudod bizonyítani. Adott esetben a közvetlen főnök tudná azt igazolni, hogy melyik napra esett (azt nem fogadom el, hogy nem fogja).


Valamit rosszul csináltál. Meg kellett volna tudakolni, hogy ki a munkáltatói jogkör gyakorlója a cégnél. Ha ez megvan, akkor vagy a "titkárnőjének", vagy személyesen neki kellett volna átadnod a felmondás úgy, hogy a másodpéldányt átveteted (ehhez ragaszkodunk) és már viszed is magaddal.


A felmondás egyoldalú jognyilatkozat, nem kell a másik fél beleegyezése, vagy elfogadása hozzá. Mindegy, hogy mit írsz bele, ha egyértelműen látszik a szándék (vagyis, hogy felmondod a munkaszerződést), akkor a munkáltató az éppen aktuális munkajogi szabályok szerint köteles eljárni Veled szemben.

Határozatlan szerződés felmondását - próbaidőn túl - nem vagy köteles megindokolni!


Tehát ezt beszéld meg sürgősen a vezetőséggel, hogy X. Y. napon beadtad a felmondásod, és tisztában vagy vele, hogy ketyeg már a felmondási időd. Ha szórakoznak Veled, akkor az illetékes felügyeleti hatósághoz (munkaügyi és munkavédelmi felügyelőség) fogsz fordulni, majd adott esetben a munkaügyi bírósághoz.

Áll a sarkadra! :)

2016. szept. 29. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Utolsó, a felmondási idő itt a legkisebb probléma, abban pont nem kötözködtek, mondjuk én is elég rugalmasan álltam a dologhoz, többet írtam bele, mint 30 nap. :)

A leadás része nálunk többlépcsős, van közvetlen főnököm, és neki kell jelezni, ő adja tovább. Szóval itt betartottam a szamárlétrát, a kötözködést is a főnökömön keresztül üzengetve tették meg.

Végül átfogalmaztam úgy, hogy ami nekem fontos, az benne maradt, meg részben az is, amin ők hisztiztek. Dátumot természetesen szigorúan az eredeti leadásnak hagytam meg, abba nem kötöttek bele. A közös megegyezés vs felmondás dologra vállat vontam, nekem jó a közös megegyezés is. Nagyobb öröme sose legyen a nagyfőnöknek az életben. :)


Mondjuk azóta találtak (és találnak úgyis) mást, amivel szívózhatnak a felmondási idő alatt, de igazából ez csak azt erősíti meg bennem, hogy jól döntöttem. :)


Köszi a válaszokat!

2016. szept. 29. 22:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!