Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kérhet-e a munkáltatóm arra,...

Kérhet-e a munkáltatóm arra, hogy írjam meg a saját felmondásom?

Figyelt kérdés

A szomszédokon nevelkedett szakjogászok kérem NE válaszoljanak.


Egymagam vagyok jogász egy közepes méretű cégnél, mindenféle jogi munkát én végzek el. A kérdésem az, hogyha a munkáltató fel akar mondani nekem, akkor kötelezhet-e arra, hogy megírjam a saját felmondásom? Mivel tisztába vagyok azzal, hogy nem mondhat fel jogszerűen, ő meg azzal, hogy beperlem, ha jogtalanul rúg ki, ezért ki mást kérne meg erre, mint engem? Erkölcsi, etikai alapon megtagadhatom a munkavégzést ebben az esetben? Vagy ha rosszul írom meg a saját felmondásom, később beperelhet ezért?


(NEM áll fent ez a helyzet, tehát a kérdés FIKTÍV, nem valós, de érdekel, hogy ilyenkor mi a helyzet.)



2016. szept. 20. 10:44
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
Kis pontosítás, tehát nem arra kér, hogy ÉN mondjak fel, hanem arra, hogy a munkáltató nevében írjam meg a munkavállaló részére (aki ez esetben én vagyok) a felmondást.
2016. szept. 20. 10:46
 2/16 anonim ***** válasza:
69%
Dehát neked tudnod kellene a választ, hiszen jogász vagy. A laikus tömegeket kérdezed a szakmádbeli kérdésről?
2016. szept. 20. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
69%
#2:Hát,igen.Azért az durva,ha egy jogász,a GYK-n kér tanácsot,jogi kérdésben.
2016. szept. 20. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Az, hogy jogász vagyok nem jelenti azt, hogy tudom a jogot minden részletre kiterjedően. Mivel egy-két ember normálisan tud az ilyen jellegű kérdésekre válaszolni, citálva a törvényt, bh-t, etc, így feltettem a kérdést. És munkaszerződésen és túlóra elszámoláson kívül más munkajogi feladatom eddig nem nagyon volt. A google meg nem segít.
2016. szept. 20. 11:01
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Nyugodtan megfogalmaztathatja és legépeltetheti veled a felmondásod, amit aztán ő, mint a munkáltatói jogkör gyakorlója, aláír. Ekkor az az ő jognyilatkozata lesz, egy érvényes felmondás. Saját magadnak nem mondhatsz fel a munkáltatód nevében, tehát ha te írod alá a munkáltató részéről a saját magadnak szóló felmondást, az egy érvénytelen jognyilatkozat.


"Mivel tisztába vagyok azzal, hogy nem mondhat fel jogszerűen, ő meg azzal, hogy beperlem, ha jogtalanul rúg ki, ezért ki mást kérne meg erre, mint engem?"

Ezt nem igazán értem. Miért nem mondhat fel neked jogszerűen? Ha a munkáltató (= egy vállalkozás) nem mondhat fel neked jogszerűen, akkor ezen nem változtat a felmondást nyilatkozó személye.

2016. szept. 20. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Ha fiktív a kérdés, akkor feltételezem, hogy még csak érlelődik a felmondás gondolata a munkáltatóban. Szerintem ne rágódj ezen, ha akarja a cég, meg fogja oldani nélküled is a problémát. Ahogy a te távozásod után is lesz megoldás a munkád elvégzésére. Külső embert is felkérhetnek a felmondás megfogalmazására, aztán a cégvezető meg aláírja.
2016. szept. 20. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Egyébként ez egyáltalán nem egy buta kérdés, és nincs gond azzal, hogy a kolléga feltette. Inkább azt mondanám, hogy faramuci helyzet.

Szerintem, aki leszólt téged, Kérdező, nem értette meg a kérdést.

Segítek:


Ő a társaság jogásza, a dolga, hogy a főnök utasítása szerint jogi iratokat készítsen (többek között persze).

A főnök azt az utasítást adja, hogy fogalmazzon meg egy munkáltatói felmondást, mely jogszerű és megállja a helyét. Neki mint munkavállalónak ezt elvileg kötelessége megtenni.

Ezt a felmondást, amit a dolgozó - munkakörén belül - megfelelően elkészített, a munkáltató később VELE fogja közölni. Igazából a munkáltató is jogszerűen jár el, hiszen azért van jogásza, hogy ilyesmit vele írasson meg.


A véleményem ügyvédként (de én is tévedhetek, tényleg faramuci helyzet): jogilag megteheti, de igencsak erkölcstelen... (Viszont szerintem sajnos nem támadható... ha fel akar mondani, úgyis megteszi, nem ezen fog múlni.)

2016. szept. 20. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

A kérdés fiktív, s csak azért fordult meg a fejemben, mert egy nagyobb - nem jogi - projektért én felelek (értsd 25 embert érintő, több 10 milliós projekt), s az egyik vállalkozó ma reggel szólt, hogy a másik nem végezte el a munkát, s csináljak valamit, mert ők nem tudnak kezdeni. Ennyi a background story; főnököm ugye meg csak azt látja, hogy nem megy az a folyamat amit rám bízott. Remélhetőleg nem rágódik rajta, bár belegondolva fene tudja :D


Köszönöm #7-es, ment a pacsi.


Visszatérve;


A felmondásnak valósnak és okszerűnek kell lennie, ezen nincs mit magyarázni, az Mt. szó szerint ezt írja.


Ha leírom amit mond, amire utasít, akkor ugyan lesz egy felmondás amit szignálva visszaadhat nekem, de az nem lesz sem valós, sem okszerű, tehát nem végeztem el a munkámat megfelelően, ugyanis a feladatom az lett volna, hogy megírjak egy olyan felmondást mely a törvényi követelményeknek megfelel. De maga a felmondás oka sem áll fenn, tehát ez egy lehetetlenség, paradoxon helyzetet teremt (szerintem legalábbis). Mégis, ha visszakapom szignálva, akkor megyek a munkaügyi bíróságra, ahol ő meg elvileg beperelhet azért, mert rosszul végeztem a munkámat (?)... Tehát lehet az lenne a helyes kérdés, hogy ezért beperelhet-e? És az utasítás megtagadása még csak szóba sem jöhet, minek annak törvényi feltételei nem állnak fent. Szerintem is érdekes és faramuci helyzet, és kíváncsi vagyok, hogy valaki hallott e ilyenről, vagy hasonló helyzetről, esetleg tudja e a probléma megoldását ;)

2016. szept. 20. 12:44
 9/16 kovpet ***** válasza:

Én ugyan nem vagyok jogász, de egy munkavállaló nem kötelezhető jogszerűtlen munkavégzésre tudtommal.

Egy buszvezető is mondhat nemet (és mondania is kell), ha fékhibás busszal küldenék a forgalomba.

2016. szept. 20. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
46%
És hol van itt jogszerűtlen munkavégzés, kedves Utolsó? Miről beszélsz?
2016. szept. 20. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!