Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Komolyan kell ahhoz valamilyen...

Komolyan kell ahhoz valamilyen engedély, hogy simán közterületen, az utcán kamerázzak, fotózzak?

Figyelt kérdés

ennyi erővel akkor a turistáknak se szabadna fotózni, nem?


amúgy annyi az egész h készítünk kis riportokat az utca emberével ill. olyanokat is, ahol még az utca embere sincs, csak a karácsonyi forgatagról pár helyen, és már többen belénk kötöttek h engedély így-úgy, bár senki se tudott konkrétumot mondani.


én úgy tudom h ez csak akkor kell, amennyiben nem tömegfelvétel van, hanem kifejezetten egy embert akarok venni (és logikus is, hiszen ennyi erővel még egy híradós tudósító se készíthet riportot, hát mindig vannak a háttérben, nem?)


tehát ha én leteszem a kameraállványt egy utca szélére és egyszerűen veszem a forgatagot, olykor pedig vagy mi "tudósítunk" vagy valakit interjúvolunk, abban van bármi jogellenes?


2016. dec. 18. 11:28
 1/7 anonim válasza:
Igazából csak akkor kéne engedély ha személyes jogokat sértesz pl: benne van a felvétel be az arcuk meg ilyenek!
2016. dec. 18. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

nyilván vannak benne arcok, de erre mondtam, hogy egy TV-s riportban is van a háttérben egy csomó arc, mégse takargatják ki őket egyesével.

szóval nem értem a dolgot, hogy mégis mi alapján válasszuk szét, hogy ez még belefér tömegjelenetbe, de ha már 1 méterrel közelebb jön a kamerához, akkor már az a személyiségi jogát sérti ... nincs erre vmi konkrét szabályozás?

2016. dec. 18. 11:38
 3/7 anonim ***** válasza:

Olyan riportokat aligha láthattál, amiben valaki tiltakozik a rögzítése ellen. Hiába tömegfelvétel. Bár talán pont ezzel veszti el tömegfelvétel jellegét, mert direkt szerepelhet rajta a tiltakozása.


Állvánnyal rögzítés viszont már más dolog. Ehhez a közterület önkormányzatának, adatvédelmi hatóságnak az engedélye is szükséges lehet. Legalábbis hosszútávon biztosan.

2016. dec. 18. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

na neee

és szted minden német turista aki leteszi az állványát, az ezt mind végig járja? hát nemtom ----

2016. dec. 18. 16:19
 5/7 anonim ***** válasza:

[link]


Ez mindenhol úgy működik, hogy ha a fő téma nem egy konkrét ember, akkor szabad a felvétel és a bemutatás is, pl.: tömegfelvétel vagy ha riport közben a háttérben sétálnak, akkor tőlük nem kell engedély. De ha a tömegben valakire rááll a kamera és őt követi, az már nem okés.


Ha valaki látja a kamerát és belemegy a képbe, illetve eltűri hogy veszik, akkor azzal engedélyt ad.

Az a ti döntésetek múlik, hogy aki nemtetszését fejezi ki, arról továbbra is készítetek-e felvételt, illetve hogy ezt felhasználjátok-e és nyilvánosságra hozzátok-e. Még ha a jog mellettetek áll is, szerintem ez akkor is méltányolható kérés, lehet olyan szituáció, amikor te sem engednéd. Pl. nem lenne szerencsés, ha valaki ajándékvásárlás közben az ajándékával kerül be az adásba, mert ugye azt láthatja a későbbi megajándékozott is

2016. dec. 18. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

oh az még egy igen lájtos eset. de azt gondold el, ha vkit éppen vmi bűncselekmény közben veszünk fel véletlenül vagy elég csak ha úgy, hogy éppen csalja az asszonyt, az meg utólag meglátja... szóval vannak itt kérdések.


de elég ellentmondó is, mert tényleg ha az ember a kezében tartja, vállára teszi stb, ugyanolyan felvételeket lehet készíteni, mégsem cirkuszol senki. de ha letesszük az állványt, rögtön mindenkinek problémája van a felvétellel ...

(de már jártunk úgy is, hogy csak kézből kameráztunk közterületen és rendőrt akartak hívni, véresen komolyan tajtékozva, hogy mit képzelünk stb stb, és hogy ilyen engedély meg olyan engedély. el nem tudom képzelni mi van, ha tényleg kijön a rendőr ...)

2016. dec. 19. 11:00
 7/7 anonim ***** válasza:

Perelni mindig lehet, de a törvény mellettetek áll. Amit linkeltem az az NMHH intézetének írása. Ha megnézed a hivatkozott törvényt, benne van, hogy ilyen esetben nem kell engedély.

Egyébként a bűnöző bármikor lebukhat, de ezért nem fog perelni. Ha valaki tanúskodik ellene, akkor sem fogja beperelni, hogy kukkolta a tanú.

Aki meg megcsalja a feleségét, az is miért perelne? Nem azért ment tönkre a házassága, mert leadtátok a felvételt, hanem azért, mert ő megcsalta az asszonyt.


Hülyék mindig vannak, ez ellen nem lehet védekezni.

Talán kellene rakni magatokra egy sajtó/press jelzést és akkor kevesebb lenne a bolond, aki szóvá teszi.


Ha bejegyzett újságnak dolgoztok, akkor legyen nálatok egy megbízás a főszerkesztőtől. Ismerjétek a jogaitokat, az érintett törvényt és akkor a rendőr se tud mit csinálni. Ha előállít, az a sajtószabadság akadályozása. Maximum felírhatja az adataitokat, de mást nem tud csinálni anélkül, hogy ne sértene törvényt.

2016. dec. 19. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!