Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A sokkolóknak van egy határa...

A sokkolóknak van egy határa ameddig legális közterületen is vagy összességében minden sokkoló illegális?

Figyelt kérdés
Amire én gondolok sokkoló (bár a nevében sem vagyok biztos) az 300000V-os. Ezt lehet még legálisan hordani? Vagy már egy 25000V-os sokkolót sem? Hogy alakul manapság ez a törvényben?

2017. jan. 11. 15:04
 1/5 anonim ***** válasza:

A kérdéses eszközöket a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről szóló 175/2003. (X.28.) Korm. Rend. szabályozza. (elérhetősége: [link]


A rendelet 3.§ szakasza alapján a közbiztonságra különösen veszélyes eszközt nem lehet birtokolni közterületen.


A rendelet 1. számú melléklete sorolja fel, hogy mi minősül közbiztonságra különösen veszélyes eszköznek. Ez alapján az "elektromos sokkoló az f) pont alapján ilyen eszköz.


A rendelet 2.§ szakaszának 1 pontja definiálja az elektromos sokkolót, amely definíció így hangzik: "olyan hordozható elektromos eszköz, amely kis áramerősség mellett elektromos feszültség előállítása és közvetítése útján védekezésre képtelen állapot előidézésére alkalmas, nem kizárólagosan, de beleértve az elektromos sokkoló botot, elektromos sokkoló pajzsot, bénító lövedéket kilövő pisztolyt és elektromos sokkoló lövedéket kilövő fegyvert"


A fentiek alapján minden olyan eszköz, amely alkalmas arra, hogy elektromos feszültség közvetítése alkalmazásával védekezésre képtelen állapotot idézzen elő, az nem hordható közterületen. Ebből következik az, hogy nincsen meghatározott feszültség, amelyet átlépve már annak számít, az alatt pedig nem, hanem azt kell vizsgálni, hogy az eszköz alkalmas-e a védekezésre képtelen állapot indukálására.


Bár nem vagyok orvos, de álláspontom szerint mind a 25000V, mind a 300000V feszültség alkalmas a védekezésre alkalmatlan állapot létrehozására, így mindkettő közbiztonságra különösen veszélyes eszköz.

2017. jan. 11. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Olyan nincs, hogy 300000 VOLTos sokkoló. Az kamu.
2017. jan. 11. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! Legfőképpen az első részletes leírását!
2017. jan. 11. 18:15
 4/5 anonim ***** válasza:
25%

Régebben volt egy joghézag, hogy a 10.000 V feletti sokkolókat lehetett viselni közterületen. (volt erről ORFK állásfoglalás)


Jelenleg egy sokkolót sem lehet legálisan viselni közterületen.

2017. jan. 11. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Egy momentummal szeretném még az elsőnek adott válaszomat kiegészíteni:


Az egyik válaszadó hivatkozott egy ORFK állásfoglalásra, amelyet egy kedves levélíró pontosított a számomra. Az ORFK állásfoglalás (amelynek a száma: 29000/23074-2/2014.) valóban azt rögzíti, hogy a 10000V-ot meghaladó sokkoló nem tartozik az általam is idézett rendelet alá. A rendelet akkor hatályos szövege ( [link] alapján az állásfoglalás helyes volt.


2016. december 17-én a rendelet szövege megváltozott (a linket közöltem az első válaszomban), amely kivette a sokkolóra vonatkozó 10000V-os korlátot.


A fentiek alapján tehát a kérdésben szereplő sokkoló 2016. december 17-ig nem minősült közbiztonságra különösen veszélyes eszköznek, azóta azonban igen.

2017. jan. 26. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!