Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kérhetem-e közérdekű adatigény...

ConnectCare kérdése:

Kérhetem-e közérdekű adatigényléssel az egyetemista öcsémtől, hogy mondja meg mit vett az egyetemi ösztöndíjából?

Figyelt kérdés

Nem bolondultam meg, nem akarok az öcsémmel levelezni, de felmerült bennem, hogy is van ez jogilag.


Az ösztöndíj az államtól jön, tehát közpénz.


Az Alaptörvény 39. cikke szerint a közpénzekkel gazdálkodó minden szervezet köteles a nyilvánosság előtt elszámolni a közpénzekre vonatkozó gazdálkodásával.


A 8/2016. AB határozat pedig kimondja, hogy a "minden szervezet" lehet bármi...esetleg kistesó is.


Szerintetek mi lenne, ha kikérném az adatot, ő pedig nem adná? Nyerhetnék ellene pert?



2017. febr. 9. 14:48
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem add be, lesz a birosagnak is egy jo napja.
2017. febr. 9. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
95%

Az öcséd természetes személy, nem szervezet, így más szabályok vonatkoznak rá, közérdekű adatigénylés nem eszközölhető vele szemben.


Az meg egy másik probléma, hogy a közpénz meghatározást hazánkban elég "rugalmas" módon kezelik, szóval nehezen tudná meggyőzni bárkit is, hogy az a pénz, amit az állam adott az egyetemnek, az egyetem pedig az öcsédnek az közpénz.

2017. febr. 9. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Előbb beszéld meg Kósa Lajossal, hogy mi is a közpénz.
2017. febr. 9. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem kérhetsz adatigénylést.

Ugyanis amit az öcséd elkölt, az nem közpénz.

A közpénz jellegét akkor veszíti el, amikor aláír és felveszi azt. Vagy amikor a számlájára utalják.


Az ellen kérhetsz vizsgálatot, aki elutaltatja, mert az utalás előtt még közpénz. Ha az aki diszponál eme összeg felett, olyannak utalja el, akit az nem illet meg, akkor azért ő felel. Aki megkapja, még ha rosszhiszeműen is, már magánpénzt költ el.


Ezzel az erővel, ilyen elgondolás alapján bármely tornatanárt, vagy óvodai kisegítőt el tudnál számoltatni.

De szerencsére ezt nem teheted meg.

2017. febr. 9. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
0%

És 5 év jog után ennyi telik a libsi jogászunktól...

Istenem :D

2017. febr. 9. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Baluba ***** válasza:
100%

"Az ösztöndíj az államtól jön, tehát közpénz."

Ez így nem igaz. Mint ahogyan egy államigazgatásban dolgozó bére sem közpénz többé.

Így közérdekű adatigényléssel addig juthatsz el, hogy szabad felhasználású ösztöndíjként lett kifizetve, tovább nem.

2017. febr. 9. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

A dolog úgy merült fel, hogy a sportszervezeteknek cégek által a társasági adójuk csökkentése érdekében adott pénz (TAO támogatás) közpénznek minősül. És nem teljesen egyértelmű, hogy a TAO miért közpénz, az ösztöndíj pedig miért nem az.


Köszi az eddigieket!

2017. febr. 9. 23:26
 8/8 kovpet ***** válasza:
A kistesód szervezete nem úgy szervezet. Én is szeretem a természetet, de az anyósom természetét nem :)
2017. febr. 10. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!