Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan működik a gyakorlatban...

Hogyan működik a gyakorlatban a tanúvallomás megtagadása, ha a tanú magát (vagy hozzátartozóját) bűncselekménnyel vádolná?

Figyelt kérdés

Elképzelem a tárgyalást:


Bíró: Mit csinált maga az adott napon az adott időben?

Tanú: Bíró úr nem mondhatom meg, mert ezzel bűncselekménnyel vádolnám saját magamat!


És akkor ennyiben marad a kérdés? Nem kezdenek el hivatalból nyomozni, hogy mi volt a bűncselekmény, amivel vádolná magát?


Ha elkezdenek nyomozni, akkor kb. értelmetlen a törvény, mert akár egyből meg is mondhatná, hogy mi az a bűncselekmény.


Ha meg nem kezdenek el nyomozni, akkor honnan tudják, hogy tényleg azért tagadta meg a válaszadást, mert bűncselekménnyel vádolná magát, és nem más miatt?


2017. ápr. 8. 16:39
 1/3 anonim ***** válasza:
Ezt már a rendőrségen tisztázni kell, hogy nem teszel tanúvallomást, mert a gyanúsított rokonságba tartozik.
2017. ápr. 8. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
"Nem kívánok erre a kérdésre válaszolni." Mivel a figyelmeztetésekből következik, hogy a törvény a jogosulatlan vallomástétel megtagadását bünteti, arra nem kötelez, hogy olyan kérdésre válaszolj, mellyel önmagadat vagy hozzátartozódat bűncselekmény elkövetésével vádold, így ennyi. Nem válaszolsz erre a kérdésre a figyelmeztetés alapján. A bíró pedig el tudja dönteni, hogy te mikor kívánod jogosulatlanul megtagadni a válaszadást.
2017. ápr. 9. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Meg aztán a bírósági tárgyalás nyilvánvalóan megelőzi egy nyomozás, ami során bizonyítékok feltárására kerül sor valaki ellen, tehát már az is támpont, hogy eleve ezt a figyelmeztetést neked elmondják-e.

Nagyon egyszerű példa.

Mondjuk állsz egy boltban egy másik személy mellett, a másik személynek a táskájából kiveszik a pénztárcáját és elfutnak vele. A boltban van kamera, aminek a felvétele alapján egyértelműen látszik, hogy egy harmadik illető követte el a lopást. Innentől fogva, ha téged kihallgatnak, sima tanúként fognak meghallgatni, sima figyelmeztetést kapsz, nem azt, amit te most a kérdésedben leírtál.

Másik példa.

Te meg a haverod összevesztek egy szórakozóhelyen valakivel, azt a valakit meg mondjuk a szórakozóhelyről távozva, ahonnan mondjuk ti is nem sokra az ő távozása után elmentek, megverik. A szemtanúk elmondása szerint fennáll a gyanú, hogy ti voltatok. Nyilván erre lefolytatnak egy nyomozást, tanúmeghallgatásokat eszközölnek. Nyilván téged is, a haverodat is, meg a sértettet is ki fogják hallgatni. A sértett azt mondja, hogy a haverod volt, te ott sem voltál. A haverod is azt igazolja, hogy ő volt, te nem voltál ott. És tényleg nem voltál ott a bántalmazásnál, te ártatlan vagy. Akkor mégis miért hazudnál, miért tagadnád meg a válaszadást, ebben a kérdésben? Ha meg te is ott voltál, akkor meg nyilván ha nem akarod elmondani, akkor nem vagy köteles, viszont a bizonyítékok alapján belőled még lehet gyanúsított. Ott meg úgy ahogy van, nem vagy köteles egy mukkot sem mondani.

Ha pedig a tanúkihallgatásod során nem mondtad el az igazat, de később gyanúsított, aztán meg vádlott lesz belőled, akkor nyilván érthető, hogy miért nem mondtad el, vagy miért hazudtál.

2017. ápr. 9. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!