Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Megsértem e valakinek a...

CaveGhosT kérdése:

Megsértem e valakinek a jogait azzal, hogy ha az utcán fényképezve belekerül a látószögbe?

Figyelt kérdés
Arról van szó, hogy fbookon kaptam egy feltett fényképemre figyelmeztetést (nem jelentést) az egyik ismerősömtől, hogy sértem az emberek jogait ha belekerülnek a kamera látószögébe. Nos én ezen elgondolkodtam és arra jutottam, hogy nem is tudom hány jogsértési perrel élhetnék mert én is belekerültem nem egy felvételbe! Kiszámolni sem lehet mennyi "digitális árnyékot" hagytam önkéntelenül. Szerintem ez a egy tökéletes baromság. Nem küldhetem el a fél várost azzal, hogy én fotózni szeretnék.

2017. jún. 19. 04:20
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
96%

#1-es!


Te mit képzelsz? Közterületen hogy lehet fotózni anélkül, hogy emberek legyenek rajta? Én is fotóztam a szegedi Dóm templomot a karácsonyi vásár idején, és kb. 150 ember volt a téren. Szerinted ezt hogy lehet megoldani? Beba...na, ha mindenki feljelentene. :D

2017. jún. 19. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 FTommy válasza:
86%

Városi látképnél szinte elkerülhetetlen hogy legyen rajta ember. Valahol ugy olvastam ( Völgyi atilla.blog) hogy ha minimum 4-5 ember van a képen közelről, akkor tömegnek számit, a tömeg szabadon fotózható. Van az úgynevezett ráutaló magatartás, : pl ha flemeled a gépet, és rádmosolyog az illető: engedi a képet. Ha elfordul-grimaszol, esélyes hogy az #1 -essel futottál össze :D Érdemes megvárni, amíg kimászik a képből. Messze nincs egyértelmű jog erről (sem) magyarországon.

Bárki beperelhet érte, de ennek feltétele, hogy a kép nyilvánosságra kerüljön.

2017. jún. 19. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:

Ezt úgy hívják,hogy tömegfelvétel, és nem sérted meg a személyiségi jogait. Alapesetben szükséges a beleegyezés a képmás felhasználásához,de ez egy kivétel a főszabály alól. Mivel a fénykép célja nem az ő ábrázolása,hanem valami egészen más (épület,rendezvény,embertömeg stb),életszerűtlen lenne mindenkitől egyesével engedélyt kérni,aki szerepelhet a fotón. Ha beírod a keresőbe,hogy "tömegfelvétel" bővebben is találsz infót. De itt a Polgári Törvénykönyv rendelkezése:


"2:48. § [A képmáshoz és a hangfelvételhez való jog]

(1) Képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges.

(2) Nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez és az elkészített felvétel felhasználásához tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén."

2017. jún. 19. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:

FTommy nevű felhasználó válasza:

"Bárki beperelhet érte, de ennek feltétele, hogy a kép nyilvánosságra kerüljön."

Téves, ahogy előttem idézték is ajogszabályt, már a kép elkészítése is jogszabályba ütközik, ha nem járul hozzá - akár ráutaló magatartás útján is - a képen szereplő személy.


A "tömegfelvétel" pedig egy tipikus gumiszabály, de az, hogy 2-3 ember bolyong az utcán, az határozottan NEM tömegfelvétel.


Elég hülyén hangzik és egyáltalán nem életszerű, de sajnos Magyarisztánban ez a hatályos jogszabály.

2017. jún. 19. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
32%

5-ös 70 %-ös TÖKÉLETESEN megmondta, ugyanezt gondolom én is, és ez pontosan így is van!!!


Köszi 70 %, végre valaki elmagyarázza a sok ballga ostoba jószágnak!

2017. jún. 19. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
Na akkor most belerondítok a kis lelkivilágodba (ha ez egyáltalán lehetséges a te esetedben): azzal a fenyegetőzéssel, amit itt leadtál, ugyanúgy jogszabályt sértesz, mint az általad fikázottak - ergo semmivel nem vagy különb, mint ők. Sőt.
2017. jún. 19. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
65%
#5: Sajnálom, hogy tőlem tudod meg de semmiféle jogalapja nincs a hőzöngésednek, ha közterületre mész, előfordulhat, hogy képeken fogsz szerepelni és ez ellen nem tehetsz semmit. Illetve de tehetsz, otthon maradhatsz. Amúgy miért frusztrál ennyire a fényképezőgép? KONKRÉTAN milyen hátrányod származik abból, hogy lefényképeznek? Esélytelen, hogy bármilyen bíróságon bizonyítsd, hogy Neked ebből mondjuk anyagi károd keletkezett. Meg sem tudod magyarázni, csak Neked jogod van hozzá, hogy ezért perelj, ugye? Leülhetsz egyes. Amúgy meg azért én vigyáznék azzal, hogy kinek és mit próbálok meg a pofájába gyűrni, mert ez egyrészt még egy jogos (tehát az illető téged fényképez, kiemelve a tömegből, Téged a kép fő témájaként használva) helyzetben is önbíráskodás aminek a büntetési tétele kettőtől-nyolc évig terjedő szabadságvesztés, másrészt pedig mindenkinél van erősebb és könnyen előfordulhat, hogy valaki aki sokat dolgozott a fényképezőgépéért és erősebb mint Te az elintézi, hogy egy ideig csövön keresztül kapd a bundáskenyeret és igaza lesz.
2017. jún. 19. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
#6: Lövésed sincs miről beszélsz. A tömegfelvételnek nem előfeltétele, hogy a tömeg tagjai ne legyenek felismerhetőek. A pofánb@57ás meg még mindig önbíráskodás és könnyen előfordulhat, hogy olyasvalakibe akadsz így bele aki erősebb mint Te vagy csak pont nem érdekli, hogy férfias dolog-e lefújni egy paprikasprayvel és aztán addig taposni a fejeden míg mozogsz.
2017. jún. 19. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
Egyébként ja, fogalmam sincs, hogy kinek és hol és milyen képe van rólam. Szerinted mennyire érdekel? Olyasmit csinálok közterületen amit szabad, ami számomra nem kellemetlen, amiből az következik, hogy ha lefényképeznek sem származik belőle semmilyen hátrányom, mert ellentétben veletek, nekem nem lopja el a lelkemet a fényképezőgép.
2017. jún. 19. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:

"Esélytelen, hogy bármilyen bíróságon bizonyítsd, hogy Neked ebből mondjuk anyagi károd keletkezett."


Ez nem is feltétel. A jogszabály engedélyhez köti a fényképfelvétel készítését, és ennyi a bíróságnak elég is.


Az már egészen más kérdés, hoyg mennyire életszerű ez a jogszabály, de a bíróság - ha oda kerül egy ilyen ügy - ezt nem mérlegelheti.

2017. jún. 19. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!