Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha évek óta külföldön élek,...

Ha évek óta külföldön élek, de nem jelentettem be külföldi letelepedésem akkor mi a szituáció?

Figyelt kérdés
Ha most bejelentem akkor az büntetendő? Be lehet utólag jelenteni az évekkel ezelőtti kitelepülésem dátumával? A Tb-t már lemondtam a külföldi Javára. A kérdésem adózás szempontjából is kétes: Dániában dolgozom dán bankszámlára, Dániában adózóm, Magyarországon 180 napnál kevesebbet töltök és Magyarországon nincs jövedelmem; viszont van Magyarországi lakcímem és nem jelentettem be a külföldi letelepedést - kellett volna két helyre adóznom? (Dánia és MO közt van a kettős adózás elkerülését célzó megállapodás)

2017. jún. 22. 21:58
 1/4 anonim ***** válasza:

Mivel nincs itthoni jövedelmed, mit adóznál?

A TB-t lemondtad és kész.

2017. jún. 22. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Én sem értem mit vergődsz.
2017. jún. 22. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Whispering Tree válasza:

Szia!



Bevándorlási ügyekkel és adózással is foglalkozunk. Amit írtál, abban egy kis pontosításra lesz szükség, hogy tisztábban lássunk, hogy jogilag mi a helyzet.


Tehát, ami eddig összeállt:

- Dániában (EU) dolgozol, ott is tartózkodsz főleg, néha jössz Magyarországra

- Itthon van lakcímed

- Itthon nincs biztosításod, de Dániában vagy


Nos ebből a következőket tudom mondani:

- Dániában tartózkodási engedélyed kell, hogy legyen, amit 90 nap után kellett már réges-rég igényelned (ún. regisztráció v. regisztrációs kártya, ami EU állampolgároknak van)

- Munkavállalási engedély neked nem kell, mert EU állampolgár vagy

- Dániában kell, hogy legyen hivatalos címed

- Külföldi bankszmlád akkor is lehet, ha nem élsz a másik országban, kb. 1 óra alatt nyitsz egyet, sőt még meghatalmazással is megy, szóval utaznod sem kell

- Itt nem kell semmit bejelentened, csak a TB-ről kell rendelkezned, ehhez itt be kell mutatnod egy ún. A1/E101-es nyomtatványt. Ez igazolja, hogy EU-n belül van biztosításod. Fontos! EU-n belül csak 1 országban lehet TB-td egyszerre, és ennek ott kell lennie, ahol a létérdeked van (=Dánia)

- Kettős adóztatás téged nem érint, ha 183 napnál többet vagy Dániában, mert akkor ott vagy adózásilag illetékes, és legtöbb kettős adóztatást kizáró egyezmény úgy rendelkezik, hogy abban az országban adózol, ahol illetékességgel bírsz. Tehát, ha 183 napot nem meghaladó a Dániai munkavégzés (akár részletekben is), akkor a jövedelmed itt is, ott is adóköteles lenne, de nem ez a helyzet

- Magyar SZJA bevallást nem kell adnod, de megteheted, sőt tedd is meg. Adj be nullás bevallásokat ügyfélkapun keresztül. Ezt Dániából is megteheted

- Ha itthon jársz, bármit tudsz intézni, vagy a nevedben meghatalmazással családtag/barát/könyvelő, szóval emiatt se aggódj

- Nem fognak megbüntetni ezért szerintem, csak a TB-t (ún. EÜ szolgáltatási hozzájárulás) látom egyedül kockázatnak

2017. jún. 23. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Dániában minden rendben van, csak nem tudom hogy ha nem kötelező bejelenteni a külföldi letelepedést akkor ez az opció mire jó. Esetleg népszavazás esetén hogy tudják hogy én nem a magyar szavazó ponton hanem a külföldi nagykövetségen tudok csak szavazni?

A nullás szja bevallást az 1%-ról való rendelkezés miatt javaslod?

2017. jún. 26. 13:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!