Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha ellopnak valakitől egy...

Ha ellopnak valakitől egy nagy konyhakést, majd azzal bűncselekményt követnek el, az eredeti tulajdonos felelősségre vonható?

Figyelt kérdés

Tegyük fel kesztyűben teszik, az ujjlenyomatok zömét nem letörölve, így az eredeti tulajdonos ujjlenyomatai és DNS-e rajta marad a késen (a kés pengéje jóval hosszabb 8 cm-nél). A lopás egy városi piacon történik (magánterület). A kést zöldségek tisztítására használták, a tulaj véletlenül őrizetlenül hagyta - zsákok alatt volt, tehát nem látható helyen, csakhogy az áruból is loptak -, amíg mosdóba ment.


Kell, ill. érdemes valamit tenni a fenti esetben?

(a kés nem volt értékes)


Köszönöm a válaszokat!



2017. aug. 5. 19:50
 1/4 anonim ***** válasza:
90%

Ez maximum lőfegyvereknél van így, aminek a tartása engedélyhez kötött. Konyhakéssel csak az nem öl, aki nem akar.

Szerinted ha valaki felszed a mezőről egy darab követ és agyoncsap vele egy pasast, a policájok majd kimennek felásni az egész rétet, hogy igazolják a kavics származását?

2017. aug. 5. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

1. Gyakorlatilag kizárt kesztyűben úgy ellopni, hordozni, majd ölésre használni egy kést, hogy azon az ellopás előttről ottmaradt értékelhető ujjnyomok maradjanak.


2.

Ha az, akitől a kést ellopták, még nem volt rabosítva, akkor sem az ujjlenyomat, sem a DNS nem vezet el hozzá, mivel ezek mintája nem szerepel a bűnügyi nyilvántartásokban.


3.

A városi piac nem "magánterület". Jó eséllyel közterület, de a legrosszabb esetben is közforgalom előtt nyitva álló magánterület - amire ugyanazok a szabályok érvényesek mint a közterületre.

2017. aug. 5. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

A 3., 4. válaszolóknak köszönöm, őket felpontoztam.

4.: Ezek szerint mi is hibáztunk, amikor a konyhakés az áru alatt -takarva- maradt őrizetlenül? A piac miért nem magánterület? Be van kerítve és az önkormányzat tulajdona, az árusoktól jegyet szednek és az üzemeltető által megszabott szabályok vonatkoznak rájuk. Az árus felszerelése az elárusítóhelyen van és nem a vásárlók által használt területen (azaz az asztal túloldalán nincs vásárló). Elvileg oda az üzemeltető szabályai vonatkozhatnak. Szerintem az nem közterület.

Értem, szóval "közforgalom előtt nyitva álló magánterület", ami ugyanaz, mint a közterület, tehát a 8 cm-nél nagyobb pengehosszú kés nem is lehetett volna ott.

Jól gondolom? Ill. mint előbb leírtam, az árusoknak kijelölt területen, lehet, hogy ott lehetett, mivel az a közforgalom számára nem megnyitott magánterület.


-a lopás és az áru ellopása ugyanakkor felháborító-

Viszont a tolvaj, már szabad kézben fogva mászkált a vásárlók között a nagy késsel (azaz közterületen, de min. közforgalom számára megnyitott magánterületen). Mintha én besétálnék a piacra, kezemben egy kb. 18 cm pengehosszú késsel.


ui.: Ez egy asztalospiac, ahol őstermelők és kofák is vannak.


ui2.: Pl. azzal tudnám szemléltetni a fentieket, hogy a hentesüzletben a piacon ott van pár kés, ill. bárd, de magában az üzletben, tehát az árusítók számára kijelölt területen és nem a közforgalom számára megnyitott magánterületen!


Azaz a fenti lopás ugyanolyan, mintha valaki ugyanezen a piacon a hentesüzletben a pult felett átnyúlva ellopna némi hentesárut és a pult mögött lévő, ronggyal letakart 18 cm pengehosszú kést!

2017. aug. 5. 23:12
 4/4 anonim ***** válasza:

"Ezek szerint mi is hibáztunk, amikor a konyhakés az áru alatt -takarva- maradt őrizetlenül? "

Nem.


"A piac miért nem magánterület? Be van kerítve és az önkormányzat tulajdona, az árusoktól jegyet szednek és az üzemeltető által megszabott szabályok vonatkoznak rájuk."

Két külön dolog az, hogy egy terület tulajdonjogilag minek minősül, és minek számít más jogszabályok ( pld. KRESZ, büntetőjog, gyülekezési törvény...)szempontjából.


"Értem, szóval "közforgalom előtt nyitva álló magánterület", ami ugyanaz, mint a közterület, tehát a 8 cm-nél nagyobb pengehosszú kés nem is lehetett volna ott."

De, lehet, mert az ebben az esetben munkaeszköznek minősül.

Mint ahogy alapesetben balta sem lehet nálad, de egy tűzoltónál ott lehet a szekerce.

2017. aug. 6. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!