Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A jó hírnév megsértése csak...

A jó hírnév megsértése csak akkor bűn ha valótlant állít az ember, vagy pedig akkor is ha igaz amivel megsérti a jó hírnevet?

Figyelt kérdés
Írok egy szemléltető példát: Sétálok a belvárosban, és meglátok egy 40 millió ft értékű Mercedest, mellette áll a tulajdonosa és beszélget egy másik emberrel. A fiam otthon nagyon szereti a sportkocsikat, ezért úgy döntök megkérem a tulajt hadd készítsek néhány képet az autóról. Ő azt válaszolja hogy nem engedi, menjek a fenébe. Erre én fennhangon közlöm hogy aha, biztos azért nem akarja mert adócsalásból szerezte rá a pénzét. Mivel ezt a beszélgetőpartnere és még vagy 4-5 ember biztosan hallja az utcán, beperel mert megsértettem a jó hírnevét (vagy rágalmaztam, becsületsértettem, nem tudom ez mi pontosan, erről épp ezelőtt írtam ki egy másik kérdést). Igen ám, de másnap emberünket elviszi a NAV, mert nem fizetett be 100 millió ft adót a vállalkozása. Tehát végülis igaz volt hogy adócsaló. Ebben az esetben is bűncselekmény amit rá mondtam, vagy ejtik a vádat hiszen igaz volt, tehát nem sértettem meg vele a "hírnevét"?

2017. aug. 7. 11:38
 1/3 anonim ***** válasza:
Saját magad adtad meg a választ. A jó hírnevét csak annak lehet megsérteni, akinek van. Az egy másik kérdés, hogy az adótitkok országában hogy jutottál olyan kétséget kizáró információhoz hogy xy adócsaló. Milliárdos bulik amelyek esetleg bíróságra, és ezzel nyilvánosságra kerülnek. A fenti példánál maradva, előfordulhat, hogy a személyességi-jogi per előbb lezárulhat, mint az illető adócsalói-pere. Ebben az esetben szerintem kérheted az eljáró bírót, hogy függessze fel az ítélethozatalt míg az adócsalás per le nem zajlik, hogy figyelembe vehesse az abban az ítéletben foglaltakat. Hülyén nézne ki, hogy elmeszelnek rágalmazásért, aztán két hét múlva meg kiderül jogerősen hogy igazad volt.
2017. aug. 7. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"jó hírnév megsértése csak akkor bűn ha valótlant állít az ember, vagy pedig akkor is ha igaz"

Egyik sem. Ez polgári jogi kifejezés, nem büntető.

2017. aug. 7. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
hozzá tenném azt az alapigazságot, hogy csak csak akkor áll meg ha bizonyítani "sikerül". az hogy elvitte a nav nem jelent semmit, mert ha az addig kiváló hírnévnek örvendő ember le tudja fizetni azt akit kell akkor továbbra is jó hírneve lesz s te leszel a vétkes akkor is ha ő messziről bűzlik.
2017. szept. 28. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!