Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A törvény előtt mi számít...

A törvény előtt mi számít jogos önvédelemnek?

Figyelt kérdés
Mi alapján kerül meghatározásra, hogy mi tekinthető jogos önvédelemnek? Valami olyasmit hallottam, hogy nem okozhatsz a támadónak nagyobb sérülést, mint amit ő okoz neked. Ez azt jelenti, ha például a Népszínház utcában megszúrnak a cigányok (szerencsémre nem halálos helyen), én pedig kinyomom a támadó szemeit, akkor én megyek börtönbe, mert én maradandó sérülest okoztam, holott a támadó az, aki az életemre tört? Ha ez így van, akkor ki tudja felelősségteljesen megállapítani, hogy én abban a pillanatban, a rémülettől mennyire éreztem magam életveszélyben, és jogosan, vagy jogtalanul reagáltam e rá?

2017. dec. 22. 08:12
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

ez egy baromság


[link]


ha valaki szó szerint rádtámad egy késsel és te megvakítod, akkor vádat sem fognak emelni ellened, ellene viszont igen

2017. dec. 22. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 hájaaa ***** válasza:
4%
Nem azért mész börtönbe mert megvédted magad, hanem mert azt csinálják ilyenkor h többen vannak és mindenki ellened tanúzik, h te támadtál először, te voltál aggresszív. Oszt a te szavad lesz az övéikkel ellentétben.
2017. dec. 22. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ebben a rovatban illene pontos törvényhelyet megjelölnöm, de szerintem nem igényeled.


Jogos önvédelem már nincs, helyére a jogos védelem lépet.

Azaz nem csak személyed és dolgaid védelmed érdeklében tett lépések lehetnek jogszerűek, hanem más embereket és az ők dolgait is védheted.

Nem feltétel az arányosság sem. Teljesen kizárja magát a jogos védelem megállapításának lehetőségéből az aki kiprovokálta a támadást.

Ne magadra vedd, csak érdeme megemlíteni. Szóval, ha gyere ki a kocsma elé, ott legyen nagy a pofád! s megtámadják, nem hivatkozhat jogos védelemre.

Az ölés cél nem lehet, de szerencsétlen véletlen igen.

Szóval, ha mint írod, késsel jönnek feléd, s ellököd úgy, hogy beveri a fejét, s meghal, jogos. Ha szívére célzottan lelövöd - még jogszerűen tartott éles fegyver esetében is - nem megengedett.


A törvény elég részletesen, s nem teljesen életszerűen vázolja, mikor mit lehet tenni.

Ennek alapján, ha mondjuk éjjel három pasi bemászik az ablakodon, hiheted azt, hogy az életedre törnek, s kemény ellenlépést tehetsz.

Ha véletlenül belehalnak, az ő bajuk. Akkor is, ha csak azért másztak be, mert ömlik a víz a kádadból, s el akarták zárni.

Viszont, ha fényes nappal kapsz valakitől egy pofont, nem szúrhatod le jogos védelemre hivatkozva.

2017. dec. 22. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, nagyon hasznosak!
2017. dec. 22. 10:23
 5/5 anonim ***** válasza:
ha például valaki rádtámad és te egy ütéssel padlóra teríted mégha el is törik az állkapcsa akkor jogos önvédelem.
2017. dec. 22. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!