Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mikor szakad meg a veszélyes...

Mikor szakad meg a veszélyes üzemi felelősség elévülési ideje?

Figyelt kérdés

"Ptk. 6:538. § [Elévülés]

A veszélyes üzemi felelősségből eredő kártérítési követelés három év alatt évül el."


Valaki megmondaná nekem, hogy ezt a 3 éves elévülést megszakít egy Fogyasztóvédelemnek küldött panasz és annak 6 hónapig tartó vizsgálata?


És ha megszakít, akkor a 3 év újra indul azon a napon amikor a Fogyasztóvédelem megkapta a panaszlevelet vagy csak annyi nap marad hátra amennyi volt még hátra a panasz kézbesítésének napján?


És mi a helyzet ha egy cégnek felügyeleti szervének a fogyasztóvédelmi osztályán teszek panaszt, az megszakítja ezt a három évet?



2017. dec. 24. 15:17
 1/8 anonim ***** válasza:

Ha a jogviszony 2014. március 15. előtt keletkezett, akkor a régi Ptk. irányadó, de az elévülés megszakítását hasonló módon szabályozza a régi és az új Ptk. is, a bírósági utat kívánja meg mindkettő, hogy az elévülés megszakadjon.


1959. évi IV. törvény a polgári törvénykönyvről - 327. § (1) és 2013. évi V. törvény a polgári törvénykönyvről 6:25. § (1), de érdemes a jogszabályhelyeket megnézni, hátha talál más megszakítási okot (nem csak a panaszt), mely szóba jöhet esetében.

2017. dec. 24. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

"de az elévülés megszakítását hasonló módon szabályozza a régi és az új Ptk. is, a bírósági utat kívánja meg mindkettő, hogy az elévülés megszakadjon."



Hát nem.


A jelenleg hatályos Ptk. szerint a bírósági eljárás elkezdése NEM ELÉG megszakadáshoz.

Az is kell hozzá, hogy érdemi döntés legyen, ami lezárja az eljárást.


A régi Ptk. szerint viszont elég volt megkezdeni a bírósági eljárást az elévülés megszakadásához.

2017. dec. 24. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Esetünkben mondhatjuk, hogy hasonló a szabályozás, hisz se a régi, se az új Ptk. szerint nem szakad meg az elévülés a panasz miatt. Nem írtam, hogy ugyanúgy szabályozza a két törvénykönyv az esetet, csak azt, hogy hasonlóan - szerintem igazam is volt.
2017. dec. 24. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

a két károkozás időpontja ugyanazon cég által: 2012 szept. és 2013 aug. De konkrétan már 1995 óta működik ez a cég és bizonyítható, hogy a működés mikéntjével folytonosan okoz kárt, de maga a számomra okozott kár az 2012-ben és 2013-ban jött elő, de csak 2015 nyarán jött a tudomásomra egy véletlen folytán.


És azt elfelejtettem említeni, hogy a felügyeleti szerv döntésére kértem felülvizsgálati kérelmet bíróságon amit 2017 januárjában kértem és most szeptemberben volt az ítélet, sajnos nem volt kedvező számomra, ezért akarok most perelni és mivel kaptam egy fülest erről a veszélyes üzem témáról, ezért keresek itt rá bővebben az ünnepek alatt, ugyanis akkor ha jól tudom, nekem nem kellene annyit bizonyítani mintha csak sima károkozásról lenne szó.

2017. dec. 24. 16:25
 5/8 A kérdező kommentje:

"de csak 2015 nyarán jött a tudomásomra egy véletlen folytán."


és erre is van bizonyíték mivel a cégnek ekkor panaszoltam először a károkozásról és akkor meg is szüntették a károkozást.

2017. dec. 24. 16:27
 6/8 anonim ***** válasza:

Ide a régi Ptk. kell, mert a károkozás bekövetkezésének ideje 2013. március 15 előtti.


A panasznak meg nincs megszakító hatása az elévülésre.

2017. dec. 24. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Ezek szerint a 2012-es kárt a régi Ptk. szerint kell tárgyalni, míg a 2013 augusztusit pedig az új Ptk. szerint akkor is ha ugyanaz a 20 éven át tartó törvényellenes cselekedet okozta vagy okozhatta?


És mivel a "veszélyes üzem" vonalon csakis bírósági tárgyalás (kezdete/vége) szakít meg, így ezen a vonalon nem is tudok érvényt szerezni a jogaimnak mivel mind a két eset már túl van 3 éven?

2017. dec. 24. 16:42
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindkettőjüknek a hasznos válaszokat!
2017. dec. 24. 23:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!